open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ

04.03.2013  № 79

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо удосконалення технологічного процесу очищення питної води на діючих очисних спорудах

Відповідно до Закону України "Про Загальнодержавну програму "Питна вода України" на 2011 - 2020 роки", Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 633, та з метою надання роз'яснень щодо удосконалення технологічного процесу очищення питної води та приведення її якості у відповідність із Державними санітарними нормами та правилами "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною", затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1 липня 2010 року за № 452/17747, НАКАЗУЮ:

Затвердити Методичні рекомендації щодо удосконалення технологічного процесу очищення питної води на діючих очисних спорудах, що додаються.

Міністр

Г.П. Темник



ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
регіонального розвитку,
будівництва
та житлово-комунального
господарства України
04.03.2013 № 79

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо удосконалення технологічного процесу очищення питної води на діючих очисних спорудах

1. Методичні рекомендації розроблено з метою надання роз'яснень щодо удосконалення технологічного процесу очищення питної води та приведення її якості у відповідність із Державними санітарними нормами та правилами "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною", затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1 липня 2010 року за № 452/17747 (далі - ДСанПіН 2.2.4-171-10).

2. У Методичних рекомендаціях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про питну воду та питне водопостачання" та ДСанПіН 2.2.4-171-10.

3. Під час очищення питної води рекомендується застосовувати повільне фільтрування як попередню стадію очищення питної води.

4. Очищення фільтруючого шару рекомендується здійснювати вручну або автоматизовано. При автоматизованому очищенні повільних фільтрів поверхневий шар забруднень рекомендується видаляти спеціальним приладдям з одночасним змиванням водою, а після повного відпрацювання - замінювати фільтруюче завантаження новим матеріалом.

5. На попередній стадії очищення рекомендується використовувати фільтруюче устаткування з обертовими робочими органами (обертові барабанні, дискові фільтри та інше, які здатні видаляти завислі речовини, зокрема і фітопланктон).

6. Для очищення підруслових вод рекомендується застосовувати штучне поповнення рівня цих вод, а також спеціальні високонавантажувальні басейни з пристроями та обладнанням для здійснення безперервної фільтрації.

7. Рекомендується здійснювати очищення питної води шляхом її обробки коагулянтами, зокрема оксихлоридами алюмінію різної основності.

8. При коагуляційній обробці води рекомендується використовувати систему дозування реагентів.

9. Для вдосконалення системи дозування реагентів рекомендується замінити систему об'ємного або ежекційного дозування коагулянту на насоси-дозатори відповідної продуктивності.

10. Рекомендується застосовувати систему механічного змішування реагентів з водою шляхом використання об'ємних механічних мішалок, пластинчастих обертових систем з горизонтальною або вертикальною віссю обертання, а також флокуляторів з вертикальними 3- або 4-лопасними мішалками із загальним приводом і варіатором швидкості.

11. З метою інтенсифікації процесу утворення пластівців конструкції камер рекомендується реконструювати у контактні (зернисті) камери; тонкошарові камери; тонкошарові-ежекційні та рециркуляційні камери.

12. У контактних камерах як зернисте середовище рекомендується використовувати легкі на плаву матеріали.

13. Камери пластівцеутворення рекомендується дооснастити малогабаритними апаратами для рециркуляції осаду (рециркулятори).

14. Для інтенсифікації роботи споруд з шаром завислого осаду рекомендується використовувати тонкошарові камери пластівцеутворення, які вмішують спеціальні тонкошарові елементи, розташовані в зоні утворення завислого осаду.

15. З метою підвищення ефективності роботи відстійників та освітлювачів із завислим шаром рекомендується:

дообладнувати їх тонкошаровими елементами для освітлення питної води та ущільнення осаду;

застосовувати полегшену конструкцію тонкошарових сотоблоків з поліетиленової плівки, зварених у блоки методом екструдованої присадки;

використовувати метод рециркуляції осаду в конструкціях освітлювачів.

Експлуатаційні показники роботи відстійників також рекомендується поліпшувати шляхом рівномірного розподілу та збору питної води по площі відстійників, а також видалення осаду із зон його накопичення і ущільнення завдяки використанню систем безперервного видалення осадів.

16. Для інтенсифікації фільтрування рекомендується:

дотримуватися проектної висоти фільтруючого завантаження шляхом періодичного поповнення фільтру зернистим матеріалом до проектної відзначки;

використовувати для завантаження фільтрів зернисті матеріали з високими фільтраційними характеристиками (адгезійними, сорбційними, іонообміннними), зокрема природний цеоліт, антрацит, піски гірських порід.

17. Як фільтруюче завантаження на завершальній стадії очищення питної води, коли основну масу забруднень вже вилучено, рекомендується використовувати активоване вугілля.

18. Для удосконалення процесу фільтрування питної води рекомендується використовувати спеціальні режими фільтрування:

фільтрування питної води з перемінною швидкістю;

фільтрування зі зменшенням розміру зерен фільтруючого завантаження та фільтрування зі знижуваною протягом фільтроциклу швидкістю.

Для удосконалення конструкції фільтрів рекомендується застосовувати безгравійні дренажні системи, зокрема полімербетонний дренаж лоткового типу, який складається з лотків, перекритих пористими плитами; дірчастий полімербетонний дренаж, який монтується з попередньо виготовлених дірчастих залізобетонних плит з отворами, заповненими пористим матеріалом, та трубчасту дренажно-розподільну систему.

19. З метою регенерації фільтруючого шару рекомендується проводити промивання зворотним током води, а саме:

водяне промивання;

водоповітряне промивання, яке може бути роздільним або сумісним. При роздільному промиванні у фільтруюче завантаження рекомендується подавати спочатку тільки повітря, а потім воду, а при сумісному промиванні повітря і воду рекомендується подавати одночасно. Водоповітряне промивання рекомендується реалізовувати в три стадії: продування повітрям, промивання водою і повітрям, домивання лише водою;

промивання "по черзі", яке рекомендується реалізовувати за рахунок спеціальної конструкції дренажу, що створює по всій площині фільтру по черзі зони малої та більшої інтенсивності.

20. Як альтернативу процесу відстоювання рекомендується використовувати метод флотації, який полягає в очищенні питної води за допомогою диспергованих дрібнодисперсних бульбашок повітря.

21. Для очищення питної води з невисоким вмістом завислих речовин (коли при коагуляції утворюються легкі неміцні пластівці, седиментація яких викликає певні труднощі) рекомендується використовувати комбінацію флокулятора і флотатора.

22. При використанні у технологічній схемі підготовки питної води флотаторів (якщо це технологічно допустимо) рекомендується не застосовувати відстійників з метою зменшення технологічних втрат питної води.

23. Системи знезараження рекомендується використовувати на всіх без винятку системах водопостачання з розривом струменя, в тому числі з підземним водозабором.

24. Рекомендується використовувати такі способи знезараження питної води в системах централізованого водопостачання:

хлорування газоподібним хлором;

хлорування гіпохлоритом натрію: використання готового промислового гіпохлориту натрію;

електроліз розчину хлориду натрію (кухонної солі) в електролізерах різного типу;

хлорування діоксидом хлору;

амонізація;

озонування;

УФ-опромінення, при якому рекомендується використовувати ультрафіолетові промені з довжиною хвилі 2200 - 2800 A, які мають бактерицидну дію.

25. Для обробки промивних вод рекомендується використовувати їх відстоювання, яке може реалізовуватися як без застосування реагентів (безреагентне відстоювання), так і з їх застосуванням (реагентне відстоювання).

26. Для зневоднювання осадів рекомендується використовувати фільтрувальні апарати різної конструкції, що працюють при підвищеному тиску (фільтрпреси).

27. Для зниження показника питомого тиску осаду рекомендується використовувати хімічні реагенти, зокрема вапно.

Начальник Управління
водопровідно-каналізаційного
господарства





О.Д. Жученко

{Текст взято з сайту Мінрегіону України http://www.minregion.gov.ua/}

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: