open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 14/5026/1020/2011
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 21 листопада 2019 року

у справі № 14/5026/1020/2011

Господарська юрисдикція

Щодо порядку реалізації особою, яка має до боржника кредиторські вимоги, права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство

Фабула справи: на підставі ухвали господарського суду порушено провадження у справі про банкрутство ЗАТ "Рось". Постановою господарського суду визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

ТОВ "Техносоюз-Д" подано заяву з вимогами застосувати наслідки визнання недійсним укладеного між ТОВ "Техносоюз-Д" та ЗАТ "Рось" договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу підприємства-банкрута ЗАТ "Рось", визнати поточні кредиторські вимоги ТОВ "Техносоюз-Д" та включити їх до реєстру вимог кредиторів; зобов'язати ліквідатора банкрута внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів ЗАТ "Рось".

Ухвалою господарського суду заяву ТОВ "Техносоюз-Д" задоволено частково. Визнано ТОВ "Техносоюз-Д" кредитором боржника на суму 701 424,48 грн, які підлягають погашенню в четверту чергу в ліквідаційній процедурі. У визнанні решти вимог відмовлено.

За результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на вищевказану ухвалу господарського суду, апеляційну скаргу ОСОБА_1 не прийнято до розгляду та повернуто скаржнику

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що дійсно, він не є кредитором ЗАТ "Рось", тобто не звертався до господарського суду із заявою про визнання його кредитором. Проте, він є колишнім працівником банкрута, який заборгував йому заробітну плату та відомості про заборговану заробітну плату включено до реєстру вимог кредиторів, що затверджений ухвалою господарського суду та знаходиться в матеріалах справи. Отже, будь які рішення в межах даної справи про банкрутство можуть впливати на його права та інтереси. Вважає, що судом апеляційної інстанції порушено ст.ст. 55, 64 Конституції України, ч. 1 ст. 17 ГПК України, чим позбавлено скаржника права на звернення до суду.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1 ст. 254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Згідно з ч. 2 ст. 255 ГПК України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції можуть подавати учасники справи відповідно до цього Кодексу та Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

У справах про банкрутство, у яких судові рішення виносяться у формі ухвал та постанов, їх оскарження відбувається з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В силу особливостей провадження у справі про банкрутство коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників цієї справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, в хід процедури банкрутства.

У справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (п. 5 ст. 41 ГПК України).

Положення ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до 19.01.2013) визначають, що учасники провадження у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю. Сторони у справі про банкрутство - кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут).

Висновки: відповідно до норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у справі про банкрутство особа, яка має до боржника кредиторські вимоги, набуває саме процесуального статусу кредитора з правом на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, які визначають права та обов`язки учасників провадження у справі про банкрутство, після звернення із заявою з кредиторськими вимогами у справі про банкрутство, розгляду такої заяви судом та визнання його вимог до боржника господарським судом з прийняттям відповідного рішення.

Ключові слова: доступ до правосуддя, забезпечення права на оскарження судових рішень, право на апеляційне оскарження, визначення складу учасників справи, процедура банкрутства, порядок пред’явлення вимог до банкрута, реєстр кредиторів, порядок набуття процесуального статусу кредитора

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: