open
Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 161/3483/17
Це рішення містить правові висновки

 

Правова позиція

Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 24 вересня 2019 року

у справі № 161/3483/17

Кримінальна юрисдикція

 

Щодо складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України

Фабула справи: вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано невинуватим та виправдано на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України, у зв'язку із недоведеністю в його діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Апеляційний суд залишив вирок суду першої інстанції без зміни.

Мотивація касаційної скарги: прокурор зазначає, що суд апеляційної інстанції дав оцінку наявній в матеріалах справи Інструкції оператора комп'ютерного набору, яку сам безпосередньо не досліджував. Також, судом не дано оцінку оригіналам документів, на підставі яких здійснювалась реєстрація автомобіля, та на яких є підписи ОСОБА_1, як уповноваженої особи, яка здійснювала реєстрацію та перевірку документів по базах даних, що підтверджується висновками почеркознавчих експертиз. Стверджує, що відсутність посадової інструкції, яку було знищено, не є підставою для виправдання ОСОБА_1, оскільки це не єдиний доказ того, що останній був наділений певними повноваженнями. Вважає, що твердження суду про те, що ОСОБА_1 не є суб`єктом злочину необґрунтовані, а наведені в апеляційній скарзі прокурора доводи на спростування такого висновку, апеляційним судом не перевірені.

Правова позиція Верховного Суду: у цьому кримінальному провадженні, ретельно дослідивши та проаналізувавши докази, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про недоведеність в діянні ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. А твердження сторони обвинувачення про те, що фахівець Центру - ОСОБА_1, є суб`єктом вищевказаного злочину, на думку суду, є лише припущенням, оскільки це не підтверджується посадовою Інструкцією, функціональними обов`язками, чи іншими нормативно-правовими актами.

Стороною обвинувачення не було надано відповідних доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 був наділений повноваженнями по перевірці документів для реєстрації транспортного засобу по базах даних, а той факт, що останній, як фахівець Центру, мав доступ до таких баз, не свідчить про те, що така перевірка була його службовим обов'язком.

Таким чином, взаємозв`язок між діями, поставленими ОСОБА_1 в провину, з його службовим становищем - відсутній, як і відсутній прямий причинний зв`язок між його діями та тими наслідками, які інкримінувалися органом досудового слідства. Крім того, висунуте ОСОБА_1 обвинувачення не містить жодного обґрунтування зв`язку між ним та іншими (фізичними або юридичними) особами, особистої зацікавленості обвинуваченого сприяти реалізації незаконних інтересів таким особам (наявність відповідних домовленостей, одержання ОСОБА_1 будь-якої винагороди за таке сприяння чи розрахунок на її одержання тощо) і спрямованості умислу ОСОБА_1 на одержання цими особами неправомірної вигоди.

Висновки: безпосереднім об'єктом злочину, передбаченого ст. 364 КК України, є встановлений законодавством та посадовими інструкціями порядок здійснення зокрема службовими особами органів державної влади своїх повноважень. Суб'єктом злочину є службова особа, яка визнається такою у зв`язку із вчиненням нею певних дій, характер і зміст яких обумовлюється покладенням на особу конкретних обов'язків, передбачених посадою. З об'єктивної сторони злочин полягає у зловживанні владою або зловживанні службовим становищем, що слід розуміти як умисне використання службовою особою, яка має владні повноваження, всупереч інтересам служби своїх прав щодо пред'явлення вимог, а також прийняття рішень, обов'язкових для виконання іншими фізичними або юридичними особами. Зловживання владою або службовим становищем передбачають наявність взаємозв'язку між службовим становищем особи та її поведінкою, що виражається в незаконних діях або бездіяльності.

Ключові слова: злочини у сфері службової діяльності, корупційні злочини, правила кваліфікації злочинів, тягар доказування, стандарт доказування поза розумним сумнівом, порядок реєстрації транспортному засобу, використання службового становища

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: