Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 травня 2019 року
у справі № 352/1414/15-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів з приводу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок
Фабула справи: перший заступник прокурора в інтересах держави в особі сільської ради звернувся до суду з позовом до районної державної адміністрації, ОСОБА_8, ОСОБА_10, треті особи: ПП «Івано-Франківська редакція газети «Кнайпа», Відділ Держгеокадастру, про скасування розпоряджень РДА «Про надання дозволу ОСОБА_8 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» та «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність ОСОБА_8», визнання недійсними державних актів на право власності на землю та повернення земельних ділянок із чужого незаконного володіння.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, позов задоволено. Апеляційний суд вказав, що спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки існує спір щодо речового права осіб на земельні ділянки.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_8 стверджує, що суд помилково прийняв до розгляду позовні вимоги про скасування розпоряджень РДА, визнання недійсними державних актів на право власності на землю та повернення земельних ділянок з чужого незаконного володіння, оскільки такі вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Правова позиція Верховного Суду: у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у користування або у власність подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися в порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.
Аналогічний висновок уже неодноразово висловлювався Великою Палатою Верховного Суду, зокрема у постановах від 6 червня 2018 року (справа № 308/6914/16-ц), 22 серпня 2018 року (справа № 539/3192/16-ц), 28 серпня 2018 року (справа № 522/18500/13-а), 6 лютого 2019 року (справа № 488/3005/17) та інших.
Висновки: оскільки прокурор оспорює правомірність як рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, так і набуття особою права власності на них, суди дійшли правильного висновку про те, що між сторонами існує спір щодо речового права на землю, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ключові слова: земельні спори за участю суб’єкта владних повноважень, оскарження дій та рішень РДА, право власності на земельну ділянку