Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 червня 2019 року
у справі № 924/1473/15
Господарська юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів стосовно порушення права суб'єкта господарювання на земельну ділянку органом місцевого самоврядування
Фабула справи: військовий прокурор в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах - Міністерства оборони України (далі - Міноборони) та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький (далі - КЕВ), звернувся до господарського суду з позовом до міської ради про визнання недійсним та скасування в частині рішення сьомого скликання міської ради «Про затвердження документації із землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та користування», зокрема п.п. 8, 8.1 цього рішення та визнання права постійного користування земельною ділянкою за Міністерством оборони України в особі КЕВ.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказав, що рішеннями міської ради надано територіальній громаді міста в особі міської ради для створення індустріального парку земельну ділянку, яка частково накладається на земельну ділянку військового містечка, яка належить до земель оборони, та постійним користувачем якої є КЕВ. Відповідач розпорядився землями оборони з порушенням встановленого порядку, без дозволу Міноборони на її вилучення з постійного користування, в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст.ст. 16, 22 ЦК України, ст.ст. 12, 77, 84, 92, 153, 155, 158 ЗК України, ст.ст. 3, 10, 14 Закону України «Про Збройні Сили України», ст. 10 Закону України «Про оборону України».
Рішенням господарського суду позов військового прокурора задоволено частково: визнано недійсним та скасовано п.п. 8, 8.1 рішення міської ради «Про затвердження документацій із землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та користування»; визнано право постійного користування КЕВ земельною ділянкою. Постановою апеляційного господарського суду рішення місцевого господарського суду залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: міська рада вказала, що суди попередніх інстанцій при вирішенні спору не дотримались правил суб'єктної юрисдикції, так як спір має розглядатися за правилами КАС України, оскільки міська рада у цих правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень.
Правова позиція Верховного Суду: приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели дії органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
У справі, яка переглядається, прокурор в особі позивачів оскаржує рішення міської ради щодо розпорядження земельною ділянкою, яку вважає державною власністю і, відповідно, відстоює право на таке майно на користь держави. Тобто звернення до суду обумовлене захистом прав позивачів, як власника земельної ділянки, від незаконного, на думку позивачів, її привласнення іншими особами, у цьому спорі - органом місцевого самоврядування.
Висновки: спір, який виник внаслідок порушення права суб'єкта господарювання на земельну ділянку, в тому числі й органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК України.
Ключові слова: господарська юрисдикція, господарське судочинство, адміністративна юрисдикція, адміністративне судочинство, ОМС, земельні спори, землекористування