open
Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 826/23629/15
Це рішення містить правові висновки

 

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 19 вересня 2019 року

у справі № 826/23629/15

Адміністративна юрисдикція

 

Щодо зупинення торгівлі цінними паперами на фондовій біржі у зв’язку із встановленням ознак маніпулювання цінними паперами на фондовому ринку

Фабула справи: ПАТ «Фондова біржа «Перспектива» звернулось до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ «Фондова біржа «Перспектива» на будь-якій фондовій біржі».

Постановою окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю. Судове рішення мотивоване тим, що відповідач не довів, що обіг акцій ПАТ "ФБ "Перспектива" зашкодив інтересам держави та інвесторам, не пояснив, як саме такий захід захищає державу та інвесторів, не обґрунтував законність оскаржуваного рішення.

Постановою апеляційного адміністративного суду постанову окружного адміністративного суду скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю. Судове рішення мотивоване тим, що вжиття відповідачем запобіжного заходу у вигляді зупинення торгівлі цінними паперами на будь-якій фондовій біржі було обумовлене необхідністю запобігти формуванню необ`єктивної ринкової ціни, а відтак прийнято на виконання повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року (далі - Закон №448/96-ВР).

Мотивація касаційної скарги: ПАТ «Фондова біржа «Перспектива» вказує на те, що судом апеляційної інстанції порушено ст. 24 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" у системному зв’язку із ст. 17 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Положенням про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 листопада 2012 року.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ст. 7 Закону №448/96-ВР основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; встановлення наявності ознак маніпулювання на фондовому ринку.

Згідно п. 16 ч. 1 ст. 8 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону №448/96-ВР маніпулюванням цінами на фондовому ринку є здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.

Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Фондова біржа "Перспектива" на будь-якій фондовій біржі» прийнято з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави, у зв`язку із встановленням ознак маніпулювання на фондовому ринку цінними паперами позивача.

Висновки: маніпулювання цінами на фондовому ринку, встановлення ознак якого належить до завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на фондовій біржі.

Оскільки Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до своїх завдань, визначених законом, встановила ознаки маніпулювання цінами на фондовому ринку ПАТ "Фондова біржа "Перспектива", це є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на будь-якій фондовій біржі.

Ключові слова: правові наслідки маніпулювання на фондовому ринку, штучне збільшення ціни фінансового інструменту, формування біржового курсу, подання заявки на купівлю цінного паперу, біржові торги

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: