open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 661/1178/19
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 25 липня 2019 року

у справі № 661/1178/19

Кримінальна юрисдикція

Щодо обчислення строків на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді, постановленої без виклику особи, яка її оскаржує

Фабула справи: ухвалою слідчого судді суду першої інстанції повернуто скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність керівника місцевої прокуратури у кримінальному провадженні.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу представника потерпілого ОСОБА_1 - адвоката на ухвалу слідчого судді повернуто особі, яка її подала. Судове рішення мотивоване тим, що оскаржувану ухвалу слідчого судді постановлено 11 березня 2019 року, а апеляційну скаргу представник потерпілого подав 21 березня 2019 року, при цьому апелянт не навів поважних причин пропуску строку на її оскарження.

Мотивація касаційної скарги: адвокат ОСОБА_1 вказує на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що копію ухвали слідчого судді ОСОБА_1 отримав 18 березня 2019 року, з апеляційною скаргою його представник звернувся 21 березня 2019 року, тобто в межах строку апеляційного оскарження, встановленого ч. 2 ст. 395 КПК України, а тому в апеляційній скарзі і не порушувалось питання про поновлення цього строку. Вважає, що безпідставним поверненням апеляційної скарги суд апеляційної інстанції позбавив ОСОБА_1 права на доступ до суду.

Правова позиція Верховного Суду: апеляційна скарга повертається, якщо: особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк; апеляційну скаргу подала особа, яка не має права подавати апеляційну скаргу; апеляційна скарга не підлягає розгляду в цьому суді апеляційної інстанції; апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення ( ч. 3 ст. 399 КПК України).

У ч. ч. 2, 3 ст. 395 КПК України встановлено, що апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається протягом п`яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Апеляційний суд зазначив, що оскаржувану ухвалу слідчого судді постановлено 11 березня 2019 року, а апеляційну скаргу представник потерпілого подав 21 березня 2019 року, при цьому апелянт не зазначив дату отримання копії ухвали слідчого судді та не навів поважних причин пропуску строку на її оскарження. При цьому із матеріалів провадження вбачається, що ухвалу слідчого судді від 11 березня 2019 року постановлено без повідомлення та виклику потерпілого ОСОБА_1. Як видно із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ОСОБА_1 отримав зазначену копію 18 березня 2019 року. Апеляційну скаргу адвокат в інтересах ОСОБА_1 подав 21 березня 2019 року.

Висновки: у разі, якщо оскаржувану ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику скаржника, то апеляційний суд, перевіряючи скаргу на предмет дотримання вимог закону щодо строків її подачі, повинен врахувати строк отримання копії оскаржуваної ухвали, а не строк її постановлення.

Ключові слова: процедура визначення строків на апеляційне оскарження, забезпечення права на апеляційне оскарження, правила обчислення строків у кримінальному провадженні, початковий момент перебігу строку

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: