open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки, від яких відступлено Великою Палатою Верховного Суду

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 20 березня 2019 року

у справі № 587/260/17

Цивільна юрисдикція

Щодо спадкування права користування земельною ділянкою, що виникло в спадкодавця виключно на підставі державного акту на право користування

Фабула справи: ОСОБА_4 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру, районної державної адміністрації, сільської ради, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, фермерське господарство «Берізка», про визнання права постійного користування земельною ділянкою в порядку спадкування за законом.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, в задоволенні позову відмовлено.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_4 вказує, що право постійного користування земельною ділянкою має спадкуватися. Як ЦК УРСР 1963 року, так і ЦК України не забороняє спадкування права постійного користування земельною ділянкою. Для спадкування права постійного користування земельною ділянкою слід застосовувати за аналогією закону ст. 8 Закону України «Про оренду землі».

Правова позиція Верховного Суду: тлумачення розділу 7 «Спадкове право» ЦК УРСР (в редакції, чинній на час виникнення сспірних правовідносин) свідчить, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Встановивши, що спірна земельна ділянка належала ОСОБА_7 відповідно до державного акту на право постійного користування землею без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, суди обґрунтовано відмовили в задоволенні позову.

Висновки: право користування земельною ділянкою, що виникло в особи лише на підставі державного акту на право користування земельною ділянкою без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право, і не входить до складу спадщини.

Ключові слова: земельні правовідносини, спадкова маса, порядок надання земельних ділянок у користування, документальне оформлення права користування земельною ділянкою

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: