open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 226/1437/16-ц
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 19 серпня 2019 року

у справі № 226/1437/16-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо оплати послуг з централізованого опалення у випадку самовільного відключення від мережі теплопостачання

Фабула справи: обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (далі - ОКП «ДТКЕ») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа - Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника», в якому просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за оплату теплової енергії. ОСОБА_1 звернувся до суду із зустрічним позовом про визнання договору розірваним. ОСОБА_1 посилався на те, що в червні-липні 2008 року було знято всі батареї в його квартирі, а тому з 2008 року він не користується послугами центрального опалення, отже договір був зупинений через припинення надання послуг з теплопостачання.

Суд першої інстанції позовні вимоги ОКП «ДТКЕ» задовольнив. У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 відмовив. Апеляційний суд рішення залишив без змін.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що поза увагою судів залишилися неотримання ним наданих позивачем послуг з опалення. Ним надавалися акти-претензії щомісяця в опалювальний період про те, що він не користується послугами теплопостачання, оскільки у його квартирі відсутні батареї, а користується електроприладами для обігріву квартири.

Правова позиція Верховного Суду: згідно з п.п. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила № 630), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Ч. 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Згідно з п.п. 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок), по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Тобто єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинне законодавство не передбачає.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише щодо будинку в цілому.

Матеріали справи не містять відповідної проектної документації, яка б засвідчувала факт відключення квартири відповідача від мережі централізованого теплопостачання та доказів ненадання йому послуг з постачання тепла. Суди встановили, що з 2008 року у квартирі відповідача дійсно відсутні батареї, однак це не є доказом відключення його квартири від мережі централізованого теплопостачання та доказом ненадання йому послуг з постачання тепла.

Висновки: підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири ОСОБА_1 свідчить про виконання послуг комунальним підприємством. Таким чином, позивач виконав свої зобов`язання щодо надання послуг з централізованого опалення, а відповідач, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов'язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача не отримувати відповідні послуги він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мережі теплопостачання. Самовільне відключення від вказаної мережі не є підставою для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Ключові слова: підстави стягнення боргу, випадки звільнення від сплати комунальних послуг, наслідки відсутності укладеного договору, процедура відключення від мережі теплопостачання

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: