open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 750/11705/15-ц
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 10 січня 2019 року

у справі № 750/11705/15-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо можливості укласти договір про постачання електричної енергії із новим споживачем до розірвання договору із попереднім споживачем

Фабула справи: ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до ПАТ «Чернігівобленерго» про відшкодування майнової та моральної шкоди. Позовна заява мотивована тим, що з 27 січня 2015 року він є власником нежитлового приміщення магазину, яке з 01 липня 2015 року було передано ним в оренду ФОП ОСОБА_5. У зв'язку з необґрунтованим зволіканням відповідача у вирішенні питання укладення з ним договору на електропостачання у передбачений законодавством України порядок і строк та внаслідок безпідставного припинення електропостачання він не отримав доходу у вигляді орендної плати, який міг би реально одержати за звичайних обставин, якби його права не були порушені. Рішенням районного суду у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено. Рішення суду мотивоване тим, що судом не встановлено порушень зі сторони відповідача положень нормативно-правових актів України в галузі електроенергетики. Вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди також не знайшли свого підтвердження, оскільки судом не встановлено причинного зв'язку між заявленими витратами на лікування, його моральними стражданнями та будь-якими діями відповідача. Ухвалою апеляційного суду рішення районного суду залишене без змін.

Мотивація касаційної скарги: оскаржувані судові рішення є незаконними та необґрунтованими. Суди попередніх інстанцій, врахувавши п. 6.18 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, дійшли помилкового висновку про те, що законодавцем не передбачено можливості укладення договору про постачання електричної енергії із новим споживачем до розірвання договору із попереднім споживачем, оскільки вказане не має відношення до завдання йому відповідачем своїми протиправними діями збитків.

Правова позиція Верховного Суду: згідно з вимогами ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до п. 6.18. Правил користування електричною енергією постачальник електричної енергії зобов'язаний припинити постачання електричної енергії за договором, а електропередавальна організація (основний споживач) - передачу електричної енергії (спільне використання технологічних електричних мереж) з заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією. За умови одночасного розірвання договору про постачання електричної енергії з попереднім споживачем, виплати всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, та звернення нового споживача щодо укладення договору про постачання електричної енергії в межах одного розрахункового періоду припинення електропостачання об'єкта не здійснюється. З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил та нормативно-технічних документів після розірвання договорів із споживачем, який звільняє приміщення.

З огляду на те, що позивачем не доведено наявність протиправних дій зі сторони відповідача, а також враховуючи, що заявлені позивачем збитки визначені періодом, який передував укладенню договору між електропостачальником та ним, як новим власником, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення вказаного позову в частині стягнення з відповідача суми упущеної вигоди.

Висновки: законодавець не передбачає можливості укласти договір про постачання електричної енергії із новим споживачем до розірвання договору із попереднім споживачем.

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: