Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 03 лютого 2016 року
у справі № 6-1477цс15
Цивільна юрисдикція
Щодо порядку розрахунку неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів
Фабула справи: ОСОБА_8 звернулася до ОСОБА_9 з позовом про стягнення пені за прострочення сплати аліментів.
Рішенням міськрайонного суду позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_9 на користь ОСОБА_8 пеню за прострочення сплати аліментів у розмірі 181 тис. 321 грн 77 коп.
Рішенням апеляційного суду рішення суду першої інстанції змінено шляхом зменшення розміру пені до 9 тис. 226 грн 89 коп. У решті рішення суду залишено без змін.
Мотивація заяви про перегляд: ОСОБА_8 зазначає про неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції ч. 1 ст. 196 СК України.
Правова позиція Верховного Суду України: сплата аліментів за рішенням суду є одним зі способів виконання обов'язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Згідно із ч. 1 ст. 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
За змістом ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Виходячи з аналізу норм глави 49 ЦК України неустойка (пеня) - це вид забезпечення виконання зобов'язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки.
Отже, з урахуванням правої природи пені як дієвого стимулу належного виконання обов'язку та виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, за змістом ст. 196 СК України пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, у якому не проводилось стягнення аліментів.
При цьому сума заборгованості зі сплати аліментів за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.
Правило про стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення.
З огляду на те, що аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різнитись.
Висновки: неустойка (пеня) за один місяць обчислюється так: заборгованість зі сплати аліментів за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен з прострочених платежів (за кожен місяць).
Ключові слова: періодичний характер зобов'язання, повне погашення заборгованості, розмір пені