Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 16 березня 2016 року
у справі № 6-300цс16
Цивільна юрисдикція
Щодо порядку розрахунку неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів
Фабула справи: ОСОБА_6 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_7 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.
Міський суд заочним рішенням позовні вимоги ОСОБА_6 задовольнив частково: стягнув з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6 6 тис. 64 грн 17 коп. неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання сина ОСОБА_8.
Апеляційний суд рішенням, залишеним без змін ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заочне рішення міського суду змінив: збільшив суму, що підлягає стягненню з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_6 як неустойка (пеня) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання сина ОСОБА_8 з 6 тис. 64 грн 17 коп. до 87 тис. 10 грн 90 коп.
Мотивація заяви про перегляд: ОСОБА_7 посилається на неоднакове застосування судами касаційної інстанції ст. 196 СК України.
Правова позиція Верховного Суду України: ст. 180 СК України встановлено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно зі ст. 196 цього Кодексу при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
Правило про стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення.
Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, то строк виконання цього обов'язку буде різним, а тому кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.
Отже, пеня за прострочення зі сплати аліментів нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення, після чого розмір нарахованої пені за кожним щомісячним платежем підсумовується та визначається загальна сума пені за порушення аліментних зобов'язань.
Виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, то за змістом ст. 196 СК України пеня нараховується на всю суму заборгованості, а її нарахування обмежується лише сумою несплачених аліментів за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів.
При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.
Висновки: неустойка (пеня) за один місяць рахується наступним чином: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість, а загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).
Ключові слова: періодичний характер зобов'язання, повне погашення заборгованості, розмір пені