open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 572/2848/17
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Великої Палати Верховного Суду

згідно з Постановою

від 22 квітня 2019 року

у справі № 572/2848/17

Цивільна юрисдикція

Щодо юрисдикції спорів про ухилення замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста

Фабула справи: прокурор звернувся до суду із позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_3 є замовником будівельних робіт і відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, затвердженого рішенням міської ради, зобов'язаний взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури шляхом укладення договору про пайову участь. Однак на порушення вимог закону ОСОБА_3 договору про пайову участь з міською радою не уклав і не сплатив пайового внеску, внаслідок чого позивачеві завдано збитків у вигляді упущеної вигоди в розмірі 54 550,00 грн, які прокурор просив стягнути з відповідача на користь міського бюджету.

Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено.

Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_3 зазначає, що спір між сторонами є господарсько-правовим, а тому підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Зазначає, що суд апеляційної інстанції залишив поза увагою той факт, що він зареєстрований ФОП та, маючи намір розпочати будівництво нежитлового приміщення, з метою отримання містобудівних умов та обмежень на будівництво приміщень для ремонту автомобілів звертався до міської ради із заявами саме як ФОП.

Правова позиція Верховного Суду: сторонами в господарському процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у ст. 4 ГПК України. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу (ст. 45 цього Кодексу). Позивачем і відповідачем у цивільному процесі можуть буди фізичні і юридичні особи, а також держава.

Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” (далі - Закон № 3038-VІ) встановлено, що саме на замовника покладено обов'язок взяти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури цього населеного пункту шляхом перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури на підставі договору про пайову участь між замовником та органом місцевого самоврядування, укладення якого є теж є обов'язком замовника.

Замовник - це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (ст. 1 Закону № 3038-VI).

Отже, за змістом положень Закону № 3038-VI замовником може бути не лише юридична, але й фізична особа незалежно від наявності у неї статусу підприємця та мети будівництва.

Наявність статусу підприємця не свідчить про те, що з моменту державної реєстрації ФОП така особа виступає як підприємець у всіх правовідносинах. Такий статус має значення при вирішенні юрисдикції спорів у правовідносинах, які безпосередньо виникають внаслідок здійснення фізичною особою підприємницької діяльності та пов'язані з такою діяльністю. Натомість обов'язок взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури не пов'язаний з наявністю у фізичної особи - замовника будівництва статусу підприємця та на суть цих правовідносин не впливає.

Висновки: у декларації про початок будівництва приміщень для ремонту автомобілів, так і в декларації про готовність цього об'єкта до експлуатації замовником будівництва є фізична особа, а не ФОП, і саме на фізичну особу як забудовника законом покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Тому, цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ключові слова: пайова участь, договір про пайову участь, цивільне судочинство, господарське судочинство

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: