open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 922/1161/18
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 18 лютого 2019 року

у справі № 922/1161/18

Господарська юрисдикція

Щодо пропуску строку для подання зустрічного позову

Фабула справи: ТОВ "Неос Лізинг" (далі - Позивач) звернулося до ПАТ "Харківський підшипниковий завод" (далі - Відповідач-1), ПрАТ"У.П.Е.К." (далі - Відповідач-2), ТОВ "УПЕК Трейдинг" (далі - Відповідач-3) з позовом про стягнення солідарно основної заборгованості за договором фінансового лізингу та пені за прострочення сплати лізингових платежів.

Відповідач-3 звернувся до позивача з зустрічним позовом про припинення поруки, яка виникла на підставі Договору поруки.

Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного суду, зустрічну позовну заяву повернуто без розгляду.

Рішення мотивовані тим, що зустрічний позов поданий з порушенням встановленого ч. 1 ст.180 ГПК України строку, причин пропуску цього строку не зазначено та не подано клопотання про продовження процесуального строку, отже є підстави для повернення без розгляду зустрічної позовної заяви відповідно до ч. 6 ст.180 ГПК України.

Мотивація касаційної скарги: ТОВ "УПЕК Трейдинг" зазначає, що із зустрічним позовом про визнання припиненою поруки воно звернулось на стадії підготовчого провадження відповідно до ч. 3 ст. 46, ст.180 ГПК України. Відповідно до ст. 119 ГПК України строк для подання зустрічного позову може бути поновлений судом та, якщо суд виявив недоліки у зустрічній позовній заяві, суд мав залишити її без руху та надати строк для їх усунення. Крім того, суд поновив строк для подання відзивів для Відповідача-2. Відповідно до ч. 2 ст. 119 ГПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений також з ініціативи суду.

Правова позиція Верховного Суду: права та обов'язки учасників справи визначені у ст.42 ГПК України. Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 46 ГПК України крім прав та обов'язків, визначених у ст. 42 цього Кодексу відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1,2,4 ст. 180 ГПК України відповідач має право пред'явити позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред'явлення позову, повинна відповідати вимогам ст.ст. 162, 164, 172, 173 цього Кодексу.

Відповідно до ч.8 ст.165 ГПК України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Ч.ч.1,2 ст. 119 ГПК України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Відповідно до ч.6 ст. 180 ГПК України зустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог ч.1,2 цієї статті, ухвалою суду повертається заявнику. Копія зустрічної позовної заяви долучається до матеріалів справи.

Висновки: пропущений процесуальний строк може бути поновлений лише за заявою учасника справи у разі, якщо суд визнає наведені причини пропуску цього строку поважними, в той час як продовжити встановлений процесуальний строк суд має право також із власної ініціативи, однак у цьому разі відповідне продовження строку може мати місце лише до його закінчення.

Ключові слова: зустрічний позов, процесуальний строк, пропуск строку для подання зустрічного позову, поновлення процесуального строку, строк звернення до суду

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: