Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 вересня 2024 року
у справі № 163/1251/22
Цивільна юрисдикція
Щодо недопустимості тимчасового звільнення особи від повноважень опікуна
Фабула справи: орган опіки та піклування сільської ради звернувся до суду, заінтересовані особи: психоневрологічний інтернат, ОСОБА_1, із заявою про тимчасове звільнення особи від повноважень опікуна над недієздатною особою на період воєнного стану.
Справа переглядалась судами неодноразово.
Рішенням суду першої інстанції заяву органу опіки та піклування Вишнівської сільської ради задоволено.
За результатами нового апеляційного розгляду, постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та постановлено нове рішення, яким заяву органу опіки та піклування сільської ради задоволено.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 стверджує, що позбавлення її опікунських прав без достатніх на те підстав та порушення органом опіки та піклування норм законодавства не сприятиме захисту прав та інтересів недієздатної особи та не слугуватиме досягненню мети самого опікунства.
Правова позиція Верховного Суду: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч. 1 ст. 41 ЦК України).
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (ст. 55 ЦК України).
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч. 1 ст. 60 ЦК України).
Якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад (ст. 66 ЦК України).
Суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку (ч. 1 ст. 75 ЦК України).
За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або соціального захисту (ч. 1 ст. 75 ЦК України).
Висновки: законодавець в ЦК України, як основному регуляторі приватних відносин, передбачив конструкцію «звільнення особи від повноважень опікуна». Застосування цієї конструкції зумовлює такий наслідок як припинення повноважень опікуна з моменту його звільнення. Звільнення від повноважень опікуна можу відбутися у разі: (а) невиконання нею своїх обов`язків; (б) порушення прав підопічного; (в) поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або соціального захисту.
Законодавець в ЦК України не допускає тимчасового, на певний період (зокрема, воєнного стану), звільнення особи від повноважень опікуна.
Ключові слова: правовий статус опікуна, спори за участю органу опіки та піклування, підстави припинення опіки, правовий режим воєнного стану