Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Ухвалою
від 14 лютого 2024 року
у справі № 910/1993/22
Господарська юрисдикція
Щодо окремої ухвали з приводу порушення Фондом Державного майна України вимог стосовно складу наглядової ради акціонерного товариства
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом до АТ "Завод "Квант", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Фонду Державного майна України, про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів відповідача, оформлених протоколом, та визнання недійсними рішень наглядової ради, оформлених протоколом.
Господарський суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, в задоволенні позову відмовив.
Верховний Суд постановою у цій справі рішення судів попередніх інстанцій залишив без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Норми Закону "Про АТ" застосовуються до всіх акціонерних товариств, в тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Так, ч.4 ст.53 Закону "Про АТ" передбачала обов'язкове обрання до складу наглядових рад акціонерних товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, незалежних директорів (не менше двох осіб).
Відповідно до ч.1, ч.5 ст.246 ГПК суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню (ч.6 ст.246 ГПК).
Відповідно до частин 7, 8, 9 ст.346 ГПК з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується. Окрема ухвала Верховного Суду оскарженню не підлягає.
ВИСНОВКИ: Верховний Суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її Фонду Державного майна України для вжиття відповідних заходів щодо усунення порушення вимог ч.4 ст.53 Закону «Про акціонерні товариства» щодо складу наглядової ради АТ "Завод "Квант" (відсутності у її складі передбаченої законом мінімальної кількості незалежних директорів).
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю ФДМУ, правова природа окремої ухвали, підстави постановлення окремої ухвали