Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 серпня 2023 року
у справі № 133/141/20
Кримінальна юрисдикція
Щодо правових наслідків наведення у вироку таких даних про особу, як перебування її на обліку у лікаря-нарколога
Фабула справи: за вироком суду першої інстанції ОСОБА_7 засуджений за ч. 1 ст. 115 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 9 років.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції залишено без зміни.
Мотивація касаційної скарги: засуджений стверджує, що суд у вироку зазначив, що він перебуває на обліку у лікаря-нарколога, чим вийшов за межі пред’явленого обвинувачення.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 2 ст. 291 КПК України обвинувальний акт має містити, зокрема, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, формулювання обвинувачення, а також обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання.
У той же час суд, дотримуючись засад безпосередності дослідження доказів, надає їм оцінку відповідно до вимог ст. 94 КПК України, яку зазначає у вироку відповідно до вимог ст. 374 цього Кодексу. Зокрема, суд у мотивувальній частині вироку має зазначити мотиви призначення покарання, які грунтуються на підставі аналізу даних про особу винного.
Висновки: наведення у вироку таких даних про особу, як перебування її на обліку у лікаря-нарколога, що підтверджується відповідними довідками з лікувального закладу, не є зміною висунутого обвинувачення, оскільки при цьому не відбувається зміни правової кваліфікації та обсягу обвинувачення, не встановлюються нові фактичні обставини кримінального правопорушення. Це є виключно даними, які характеризують особу, та які беруться судом до уваги при призначенні покарання.
Ключові слова: вимоги до вироку суду, межі обвинувачення, вимоги до обвинувального акта