open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки, від яких відступлено Великою Палатою Верховного Суду

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 31 жовтня 2018 року

у справі № 545/499/17

Цивільна юрисдикція

Щодо обов'язку випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, відшкодовувати отриману стипендію

ФАБУЛА СПРАВИ

Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія» (далі ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія») звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів за навчання, а саме: вартість навчання в сумі 31 826,01 грн, отриманої стипендії в сумі 29 437,82 грн.

Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасоване та ухвалено нове рішення. Позов ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія» задоволено.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з частини другої статті 52 Закону України «Про освіту» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) випускники вищих навчальних закладів, які здобули освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, направляються на роботу і зобов'язані відпрацювати за направленням і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 14 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 року № 9922 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі неприбуття молодого фахівця за направленням або відмови без поважної причини приступити до роботи за призначенням, звільнення його з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни, звільнення за власним бажанням, за порушення дисципліни протягом трьох років, випускник зобов'язаний відшкодувати в установленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.

Згідно частини шостої статті 64 Закону України «Про вищу освіту» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи, які успішно навчаються у вищих навчальних закладах державної або комунальної форми власності за денною (очною) формою навчання за кошти державного або місцевого бюджету, забезпечуються стипендіями у розмірі не менше ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. Порядок призначення і виплати стипендій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тлумачення частини шостої статті 64 Закону України «Про вищу освіту» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) свідчить, що право на стипендію виникає через наявність в особи певних особистих «якостей», зокрема успішного навчання.

ВИСНОВКИ: встановивши, що випускниця належним чином не виконала зобов'язання, що виникло на підставі типової угоди підготовку фахівців з вищою освітою, апеляційний суд зробив правильний висновок про задоволення позову в частині стягнення витрат за навчання.

Водночас забезпечення стипендією відбувається внаслідок наявності в особи певних особистих «якостей» і типовою угодою про підготовку фахівців з вищою освітою не передбачено обов'язку відшкодовувати отриману стипендію у разі порушення умов угоди, а тому відсутні правові підстави для стягнення отриманої стипендії.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: порушення договірного зобов'язання, підстави відшкодування витрат на освіту, обов'язки молодого фахівця, правова природа академічної стипендії, обов'язки студентів

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: