Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 січня 2021 року
у справі № 916/3547/19
Господарська юрисдикція
Щодо закриття провадження у справі з підстав відсутності предмета спору
Аналогічна правова позиція висловлена
Великою Палатою Верховного Суду в постанові
від 26.06.2019 у справі № 13/51-04
та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постановах
від 25.07.2019 у справі № 916/144/18
від 15.01.2020 у справі № 911/3197/17
від 14.05.2020 у справі № 907/737/18
Фабула справи: Приватне підприємство "Левчик" (далі - ПП "Левчик") звернулось з позовною заявою до ТОВ "Балтський хлібороб", Громадської спілки "Всеукраїнська Аграрна Рада" (далі - ГС "Всеукраїнська Аграрна Рада") про визнання недостовірною інформації, зобов`язання її спростувати, зобов`язання вчинити певні дії
ПП "Левчик" надіслано на електронну адресу господарського суду письмові пояснення, в яких позивач просить закрити провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України та повернути з Державного бюджету України сплачений за подачу позову судовий збір, вказуючи на видалення з веб-сайту статті, на недостовірності інформації в якій наполягає ПП "Левчик".
Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного господарського суду, провадження у даній справі закрито.
Мотивація касаційної скарги: Громадська спілка "Всеукраїнська Аграрна Рада" вказує, що закриваючи провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, суди попередніх інстанцій, незважаючи на заперечення обставин розміщення та видалення спірної інформації із сайту, дійшли передчасного висновку про відсутність предмету спору, оскільки сам факт існування статті не був доведений позивачем.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Висновки: господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмета спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Ключові слова: визначення предмета судового спору, наслідки відстності предмета спору, підстави закриття провадження у справі, встановлення відсутності недостовірної інформації