Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 лютого 2019 року
у справі № 462/2646/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів, які виникають з приводу скасування державної реєстрації ОСББ
Фабула справи: ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації Львівської міської ради, третя особа – ОСББ «На Війтівській» з вимогою скасувати державну реєстрацію юридичної особи - ОСББ. на думку позивача, реєстрацію було здійснено з порушенням вимог закону. Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Суд апеляційної інстанції провадження у справі закрив, вважаючи, що цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, бо між сторонами виник спір про право цивільне, який має вирішуватись за правилами ЦПК.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_3 зазначила, що апеляційний суд зробив помилковий висновок про наявність підстав для закриття провадження у справі, оскільки спір у цій справі стосується незаконних дій державного реєстратора щодо створення юридичної особи - ОСББ «На Війтівській», а не оспорення порушення її житлових прав, тобто спір про право відсутній, а отже, справа повинна розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Правова позиція Верховного Суду: спір про відміну державної реєстрації юридичної особи є спором про наявність або відсутність цивільної правоздатності та господарської компетенції (можливості мати господарські права та обов'язки). Цей спір не є спором у сфері публічно-правових відносин, навіть якщо виник у зв'язку з протиправним внесенням до ЄДР суб'єктом владних повноважень запису про проведення державної реєстрації юридичної особи; не є спором, що виникає із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин; не є спором, що виникає у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, а є спором про абстрактну можливість брати участь у конкретних правовідносинах.
При цьому процесуальне законодавство не визначає юрисдикційну належність такого спору.
Велика Палата Верховного Суду постанові від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15, заповнюючи цю прогалину закону, зазначила, що подібні спори є найбільш наближеними до спорів, пов'язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України), а тому мають розглядатися за правилами господарського судочинства.
Висновки: спір за позовом мешканця житлового будинку про скасування державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.