ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
___________________________________________________________________________
УХВАЛА
"17" червня 2021 р. Cправа № 902/318/16
Суддя Господарського суду Вінницької області Тісецький С.С., розглянувши матеріали у справі
за заявою: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до: Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго"
про банкрутство
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа за заявою ПАТ НАК "Нафтогаз України" до Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" про визнання банкрутом.
Провадження у справі перебуває на стадії ліквідаційної процедури боржника.
Так, ухвалою суду від 16.02.2021 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки) продовжено строк ліквідаційної процедури банкрута та повноважень арбітражного керуючого (ліквідатора) Белінської Н.О. по справі до 26.08.2021 року.
15.06.2021 року до суду від арбітражного керуючого Белінської Н.О. надійшло клопотання № 02-13/100 від 14.06.2021 року.
Суд, розглянувши вказане клопотання та дослідивши надані докази, дійшов наступного висновку з огляду на таке.
Так, клопотання мотивовано, окрім іншого, тим, що постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.11.2019 р., залишеною в силі Верховним Судом постановлено: заяву ліквідатора Белінської Н.О. від 04.02.2019 р. про покладення на Барську міську раду субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями БКПТМ "Бартеплокомуненерго" задоволено в повному обсязі; покладено субсидіарну відповідальність на Барську міську раду за зобов`язаннями БКПТМ "Бартеплокомуненерго"; стягнуто з Барської міської ради на користь БКПТМ "Бартеплокомуненерго" грошові кошти у сумі 7 618 207,53 грн.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомо майна щодо суб`єкта № 261478894 від 14.06.2021 року, за БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" на праві господарського відання зареєстровані наступні об`єкти:
- будівля, площею 52,3 кв.м., розташована за адресою: Вінницька обл., Барський р-н., м. Бар, вул. Машинобудівників, буд. 1;
- будівля, площею 64 кв.м., розташована за адресою: Вінницька обл., Барський р-н., м. Бар, вул. Заводська, буд. 3;
- будівлі, розташовані за адресою: Вінницька обл., Барський р-н., м. Бар, вул.Островського, буд. 7/2.
Рішенням 8 сесії Барської міської радим 8 скликання від 06.04. 2021 року № 10 "Про затвердження переліку майна, що підлягає приватизації в 2021 році" затверджено перелік об`єктів комунальної власності Барської міської ради, серед яких: будівлі бойлерної, котельні, гаража, що знаходяться за адресою: м. Бар, вул. Галицьких вояків (в минулому вулиця Островського), буд. 7/2; будівля котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул.Заводська, буд.3; будівля котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул.Машинобудівників, буд. 1.
Згідно пункту 4 зазначеного рішення - "Приватизацію майна комунальної власності здійснювати згідно Порядку проведення електронних аукціонів для продажу малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою КМУ №432 від 10.05.2018 року".
В зазначеному рішення зазначено, що вищезазначене майно знаходиться на балансі КП "Бар-благоустрій" код ЄДРПОУ 37572331.
Разом з тим, у клопотанні повідомляється, що арбітражним керуючим, ліквідатором БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" не передавалось майно на баланс КП "Бар-благоустрій".
З моменту постановлення постанови Північно-західного апеляційного господарського суду 05.11.2019 р., (щодо стягнення з Барської міської ради заборгованості перед кредиторами БКП ТМ "Бартеплокомуненерго") по 14.06.2021 року перед кредиторами погашено 1 500 000 грн. Станом на 14.06.2021 року заборгованість перед кредиторами БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" становить - 6 118 207,53 грн.
Рішенням 2 сесії Барської міської ради 8 скликання від 17.12.2020 року № 10 "Про затвердження програм" затверджено Програму для забезпечення виконання рішень суду про стягнення коштів з Барської міської ради на 2021-2025 роки. Згідно заходів Програми для забезпечення виконання рішень суду про стягнення коштів з Барської міської ради на 2021-2025 роки виділено на 2021 рік - 1 300 000 грн. на 2022 рік - 1 300 000 грн; на 2023 рік - 1 300 000 грн; на 2024 рік - 1 300 000 грн; на 2025 рік - 1 418 207,53 грн.
Так, як вказано раніше, вищезазначене майно зареєстровано за БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" на праві господарського відання та є гарантією сплати: кредиторам заборгованості, у разі припинення Барською міською радою погашення вимог кредиторів; арбітражному керуючому, у разі припинення Барською міською радою погашення основної грошової винагороди та витрат ліквідатора.
Також, може виникнути недостатність коштів стягнених з Барської міської ради для повного погашення вимог кредиторів, так як є банківська комісія за кожен перерахунок коштів кредиторам та місячна оплата за введення рахунку.
Рішенням 2 сесії Барської міської ради 8 скликання від 17.12.2020 року № 10 "Про затвердження програм" затверджено Програму для забезпечення виконання рішень суду про стягнення коштів з Барської міської ради на 2021-2025 роки, згідно якої погашення перед кредиторами БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" буде сплачуватись на протязі п`яти років. Але, на початку кожного року рішенням Барської міської ради затверджується кошторис на зазначений рік та не має жодних доказів, що в майбутні роки рішеннями Барської міської ради буде затверджено зазначений кошторис по виконанню рішення суду по погашенню вимог кредиторів БКП ТМ "Бартеплоклокомуненерго".
Зазначеним рішенням затверджено погашення основної грошової винагороди ліквідатора БКП ТМ "Бартеплокомуненерго" Белінської Н.О. на 2021 рік та не має жодних доказів, що в майбутні роки буде сплачуватись зазначена винагорода. У разі не сплати основної грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого, погашення заборгованості здійснюється з реалізації майна банкрута.
Так, посилаючись на положення ст. 40 КУ з процедур банкрутства, ліквідатор просить суд:
заборонити Барській міській раді здійснювати заходи, щодо приватизації об`єктів, а саме: будівлі бойлерної, котельні, гаража, що знаходяться за адресою: м. Бар, вул.Галицьких вояків, буд. 7/2 (реєстраційний номер об`єкту 37029040); будівлі котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул. Заводська, буд.3 (реєстраційний номер об`єкту 34909968); будівля котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул. Машинобудівників, буд.1 (реєстраційний номер об`єкту 34909856);
заборонити проведення електронного аукціону з реалізації згаданого майна;
накласти арешт на згадане нерухоме майно, яке знаходиться на праві господарського відання БКП ТМ "Бартеплокомуненерго";
після накладення арешту, заборонити суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нерухомого майна.
На підтвердження обставин, викладених у клопотанні, ліквідатором додані відповідні докази.
З врахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
21.10.2019 року введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.
Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУ з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 79 ГПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 169 ГПК України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
За змістом ст. 1 КУ з процедур банкрутства, банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.
За змістом ст. 1 КУ з процедур банкрутства, ліквідатор - арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури.
Згідно ст. 12 КУ з процедур банкрутства, арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до господарського суду та суду загальної юрисдикції у випадках, передбачених цим Кодексом; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Арбітражний керуючий зобов`язаний, зокрема, неухильно дотримуватися вимог законодавства; здійснювати заходи щодо захисту майна боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 КУ з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; формує ліквідаційну масу; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 62 КУ з процедур банкрутства, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси. Індивідуально визначене майно, що належить банкруту на підставі речових прав, крім права власності і господарського відання, не може бути включене до складу ліквідаційної маси.
Так, враховуючи наведені вище обставини та положення закону, з метою забезпечення належного проведення ліквідаційної процедури банкрута у даній справі та досягнення цілей КУ з процедур банкрутства, задля збереження згаданого майна боржника, що належить йому на праві господарського відання, та яке в силу положень ст. 62 КУ з процедур банкрутства, підлягає включенню до складу ліквідаційної маси, суд дійшов висновку про часткове задоволення клопотання арбітражного керуючого, в частині вимог про накладення арешту на згадане вище нерухоме майно, що знаходиться на праві господарського відання БКП ТМ "Бартеплокомуненерго".
Водночас, стосовно вимог клопотання ліквідатора щодо заборони Барській міській раді здійснювати заходи, щодо приватизації об`єктів; заборони проведення електронного аукціону з реалізації майна; заборонити суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нерухомого майна, суд зазначає, що положеннями КУ з процедур банкрутства не передбачено вжиття заходів щодо заборони органу місцевого самоврядування вчиняти певні дії та відповідно суд не наділений повноваженнями здійснювати заходи, про які йдеться у клопотанні ліквідатора.
При цьому, посилання арбітражного керуючого на положення ст. 40 КУ з процедур банкрутства судом не приймаються, оскільки даною статтею передбачено вжиття заходів забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони або ж обмеження у вчиненні певних дій саме боржника, а не інших осіб.
Відтак, у суду відсутні правові підстави для задоволення клопотання в решті вимог щодо заборони Барській міській раді здійснювати заходи, щодо приватизації об`єктів; заборони проведення електронного аукціону з реалізації майна; заборонити суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 9, 12, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 2, 3, 13, 18, 169, 234-236, 326 Господарського процесуального кодексу України суд, -
У Х В А Л И В :
1. Задоволити клопотання арбітражного керуючого Белінської Н.О. № 02-13/100 від 14.06.2021 року, частково.
2. Накласти арешт на нерухоме майно, яке знаходиться на праві господарського відання Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 05538980, 23000, м. Бар, Майдан М. Грушевського, буд. 3, Барський район, Вінницька область):
- будівлі бойлерної, котельні, гаража, що знаходяться за адресою: м. Бар, вул.Галицьких вояків, буд. 7/2 (реєстраційний номер об`єкту 37029040);
- будівлі котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул. Заводська, буд.3 (реєстраційний номер об`єкту 34909968);
- будівля котельні, що знаходиться за адресою: м. Бар, вул. Машинобудівників, буд. 1 (реєстраційний номер об`єкту 34909856).
3. В решті вимог клопотання відмовити.
4. Ухвалу засвідчену підписом судді та гербовою печаткою суду надіслати рекомендованим листом арбітражному керуючому Белінській Н.О. - для пред`явлення до виконання. Також ухвалу направити на відомі суду адреси електронної пошти: АТ НАК "Нафтогаз України" - ngu@naftogaz.com , арбітражному керуючому Белінській Н.О. - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ГУ ДПС у Вінницькій області - vin.official@tax.gov.ua; ГУ ПФУ у Вінницькій області - gu@vn.pfu.gov.ua; Барській міській раді - bar_miska_rada@ukr.net; Управлінню ВД ФСС України у Вінницькій області - vi@fssu.gov.ua.
Згідно ч. 2 ст. 235 ГПК України, ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені ст.ст. 254-256, пп. 17.5 п. 17 ч. 1 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана суддею та набирає законної сили - 17.06.2021 року.
Згідно ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження", ухвала може бути пред`явлена до виконання протягом трьох років.
Суддя Тісецький С.С.
Віддрук. 2 прим.:
1 - до справи; 2 - БКП ТП "Бартеплокомуненерго" (Майдан М. Грушевського, 3, м. Бар, Вінницька обл., 23000).