Справа № 627/220/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2020 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Вовк Л.В
з участю секретаря - Полешко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Краснокутськ Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування ,
у с т а н о в и в :
В березні 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до В`язівської сільської ради , ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно.
В позові ОСОБА_1 вказав , що в квітні 2018 р. помер ОСОБА_3 .. За життя в 2010 р. ОСОБА_3 склав заповіт , яким все своє майно заповідав позивачу. Після його смерті відкрилася спадщина , яка складається з земельних ділянок площею 8,08 га, 8,2946 га , 0,3928 га, 0,0348 га , 0,1233 га , що розташовані на території В`язівської сільської ради та належать ОСОБА_2 , відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку. Він своєчасно звернувся до Краснокутської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини , де заведена спадкова справа , але постановою нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину , оскільки відсутні правовстановлюючі документи. Прохав визнати право власності на земельні ділянки в порядку спадкування .
У судове засідання позивач не з`явився , подав заяву слухати справу у його відсутність, позов підтримав , просить задовольнити.
Представник відповідача В`язівської сільської ради у судове засідання не з`явився , подав заяву слухати справу у його відсутність , проти позову не заперечував, прохав ухвалити рішення на розсуд суду.
Відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , проти позову не заперечував , прохав задовольнити.
Суд, дослідивши письмові докази по справі , дійшов до наступних висновків.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 на праві приватної власності мав земельну ділянку площею 8,08 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-XP № 003656 від 20.03.2002 р. ; земельну ділянку площею 0,1233 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯМ № 002542 від 03.12.2012 р. ; земельну ділянку площею 0,0348 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯМ № 002541 від 03.12.2012 р.; земельну ділянку площею 0,3928 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯМ № 002540 від 03.12.2012 р ; земельну ділянку площею 8,2946 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області , відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯМ №959554 від 15.11.2012 р.
Як свідчить заповіт , посвідчений державним нотаріусом Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області від 13.10.2010 р. , ОСОБА_3 на випадок смерті , все своє майно заповідав ОСОБА_1 .. Про те , що заповіт внесений до Спадкового реєстру , свідчить витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 13.10.2010 р.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 13.04.2018 р. , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина , яка складається з вищевказаних земельних ділянок .
Позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , де заведена спадкова справа № 270/2017. Однак, постановою Краснокутської державної нотаріальної контори від 25.03.2020 р. , йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлого ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Крім того , як повідомив нотаріус , згідно листа Головного управління Міністерства юстиції РФ по Санкт-Петербургу , після смерті ОСОБА_3 заведена спадкова справа нотаріусом Калінінградського нотаріального округу Вігінською Л.А. № 24/2018 , за заявою спадкоємця ОСОБА_2 ..
З заяви ОСОБА_2 , посвідченої нотаріусом Калінінградського нотаріального округу Вігінською Л.А., ОСОБА_2 відмовляється від права на обов`язкову частку в спадщині після померлого батька ОСОБА_3 та не проти прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_1 .
Оголошенням в газеті « Промінь» підтверджується , що Державні акти на право власності на земельні ділянки видані на ім`я ОСОБА_3 , втрачені .
У відповідності до вимог ст.ст. 1217,1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування одержують особи, зазначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Згідно ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
В силу ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин...
Частиною 1 ст.1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах , із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Згідно з п.5 ч.1 ст.19 даного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Згідно до п.«г» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
Згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем по заповіту після померлого, до складу спадкового майна входять земельні ділянки, що знаходиться на території В`язівської сільської ради. Іншого шляху, ніж визнання права власності на дані земельні ділянки в судовому порядку, у позивача немає.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд задовольняє вимоги позивача, так як суду надано достатньо належних та допустимих доказів, які підтверджують позовні вимоги, а визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1216,1217 , 1223 ЦК України , ст.ст. 10, 12,13,81,263-265,354 ЦПК України , суд ,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на :
-земельну ділянку площею 8.08 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії 1У-ХР № 003656, розташовану на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області;
-земельну ділянку площею 8.2946 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 959554, розташовану на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області;
-земельну ділянку площею 0.3928 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 002540, розташовану на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області;
-земельну ділянку площею 0.0348 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 002541, розташовану на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області;
-земельну ділянку площею 0.1233 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ № 002542, розташовану на території В`язівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його оголошення та в порядку ст. 354 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 30.07.2020 року.
Найменування сторін:
Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований АДРЕСА_1 , ІПН : НОМЕР_2 .
Відповідач : В`язівська сільська рада Краснокутського району Харківської області , юридична адреса : пров.Погорєлова, 2, с.В`язова .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Л.В.Вовк