open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

Справа № 646/3652/19

№ провадження 1-кс/646/3379/2019

У Х В А Л А

08.07.2019 року                                                                         м. Харків

               Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Янцовська Т.М., з участю секретаря Маркової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність компетентних осіб прокуратури Харківської області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за заявою від 26.05.2019 р.,

в с т а н о в и в:

               До Червонозаводського районного суду м. Харкова надійшла скарга ОСОБА_1 на бездіяльність компетентних осіб прокуратури Харківської області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за його заявою від 26.05.2019 р. про вчинення кримінального правопорушення слідчим Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 за ст. 366 КК України, що виявилось у незаконному прийнятті постанови про призначення комплексної почеркознавчої та технічної експертизи документів від 11.04.2019 р., оскільки він також звертався 26.04.2019 р. з клопотанням про проведення слідчих дій, пов`язаних з відібранням вільних зразків почерку. Постанова про призначення експертизи містить недостовірні відомості.

               В обґрунтування скарги ОСОБА_3 Д.В. посилається на те, що до теперішнього часу всупереч вимогам ст. 214 КПК України прокурором Харківської області відомості за фактом вчинення кримінального правопорушення посадовими особами правоохоронних органів не внесені.

               Особа, яка подала скаргу, в судове засідання 08.07.2019 р. не з`явився, не повідомив суд про причини неявки. Крім того, у своїй заяві від 18.06.2019 р. просив відкласти судове засідання у зв`язку з тим, що не взмозі безболісно переносити спеку, яка мала місце в м. Харкові в день судового засідання.

               Уповноважена особа прокуратури Харківської області у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду скарги повідомлений належним чином.

               Слідчим суддею з метою забезпечення дотримання розумних строків розгляду скарги та враховуючи строк перебування скарги на розгляді, визнано можливим розглянути скаргу за відсутності особи, яка подала скаргу, та представника прокуратури Харківської області з дотриманням положень ст. ст. 26, 306 КПК України.

               Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється, у зв`язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб.

               Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до наступного.

               Відповідно до ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

               Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначено, що на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

               Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

               У рішенні Європейського суду з прав людини «Надточій проти України» від 15 травня 2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

               Оскільки законом створені найбільш сприятливі умови для швидкого захисту порушених прав під час досудового розслідування, заявник, звертаючись до суду, повинен добросовісно користуватися такою процесуальною можливістю та з`явитися до судового засідання для надання особистих пояснень.

               Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії » від 07 липня 1989 р., виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи. Заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

               Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, у тому числі й процесуальні заборони і обмеження, метою яких є недопущення перетворення судового розгляду у безладний процес.

               Слідчим суддею встановлено, що з моменту звернення особи зі скаргою до слідчого судді він жодного разу в судове засідання за викликом не з`явився. При цьому судом здійснювались судові виклики за реквізитами, зазначеними заявником особисто у скарзі шляхом направлення судових повісток за його адресою. Поштову кореспонденцію особа, яка подала скаргу, за вказаною адресою отримав, але в судове засідання не з`явився, не повідомив суд про причини неявки.

               Згідно ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання чинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

               Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

               Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань передбачено, що до реєстру вносяться відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п`ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

               Дійсно кримінально-процесуальне законодавство передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, але не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.

               Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).

               Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і щодо них не повинно проводитися досудове розслідування.

               Слідчий суддя приходить до висновку, що доводи  ОСОБА_1  щодо незаконного прийняття слідчим Гвоздецькою О.М. постанови про призначення комплексної почеркознавчої та технічної експертизи документів від 11.04.2019 р. є лише з незгодою з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12014220540002634 від 08.10.2014 р., правомірність процесуальних дій в межах кримінального провадження, яке не припинено, підлягає перевірці судом у порядку кримінального судочинства. 

               Оскільки заява ОСОБА_1 не містить відомостей про вчинення кримінального правопорушення, а інших відомостей та доказів на представлення своїх доводів ОСОБА_1 не надано, його скарга на бездіяльність компетентних осіб прокуратури Харківської області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

               На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 28, 303-307, 309 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в:

               У задоволенні скарги ОСОБА_1 на бездіяльність компетентних осіб прокуратури Харківської області щодо невнесення відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення за заявою від 26.05.2019 р. відмовити.

               Повний текст ухвали оголошено 08.07.2019 р.

               Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя:                                                        Т.М. Янцовська

Джерело: ЄДРСР 82881158
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку