open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
10 Справа № 160/33/19
Моніторити
Постанова /23.10.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /09.10.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /05.12.2019/ Касаційний адміністративний суд Постанова /01.10.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /15.08.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /04.07.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Рішення /06.05.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /29.03.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.01.2019/ Локачинський районний суд Волинської областіЛокачинський районний суд Волинської області Ухвала суду /21.01.2019/ Локачинський районний суд Волинської областіЛокачинський районний суд Волинської області Ухвала суду /17.01.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /08.01.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 160/33/19
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /23.10.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /09.10.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /05.12.2019/ Касаційний адміністративний суд Постанова /01.10.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /15.08.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /04.07.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /25.06.2019/ Третій апеляційний адміністративний суд Рішення /06.05.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /29.03.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /21.01.2019/ Локачинський районний суд Волинської областіЛокачинський районний суд Волинської області Ухвала суду /21.01.2019/ Локачинський районний суд Волинської областіЛокачинський районний суд Волинської області Ухвала суду /17.01.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд Ухвала суду /08.01.2019/ Дніпропетровський окружний адміністративний суд Дніпропетровський окружний адміністративний суд

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 року Справа № 160/33/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В

при секретарі судового засідання Постоловській А.О.

за участі:

представника позивача Ковальчука В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування пунктів припису, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" (далі - ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (далі - ДЕІ у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати п.п. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 припису №4-10793-4-3 від 11.10.2018 року, винесеного ДЕІ у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позову зазначено наступне:

- 11.10.2018 року відповідачем видано припис №4-10793-4-3 з метою усунення порушень, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 25.09.2018 року по 08.10.2018 року на території ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ";

- позивач вважає пункти припису 1-15, 18-28 протиправними та такими, що підлягають скасуванню;

- за ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" не зареєстрований склад хімікатів для зберігання пестицидів та агрохімікатів;

- у відповідача повноваження з перевірки правовстановлюючих документів щодо землекористування відсутні, а тому в даному випадку має місце перевищення повноважень;

- контролюючим органом не доведено, що ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- питання повноти здійснення розрахунку податкового зобов`язання з екологічного податку не було предметом дослідження під час планової перевірки, а тому вимоги пункту 8 є протиправними. Крім того, єдиним органом, що має право проводити перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати екологічного податку, є ДФС України та її територіальні органи;

- позивачем укладено договір постачання питної води, а для сезонного зрошення сільгоспкультур та ведення тваринництва підприємство використовує воду з річки Інгулець на підставі дозволу на спеціальне водокористування;

- вигрібні ємності на балансі ТОВ "АГРОФІРМА"ЗАРІЧНИЙ не перебувають;

- на підприємстві відсутні об`єкти, які б могли забруднити підземні води, факт забруднення підземних вод не встановлений; територія господарства знаходиться на значних відстанях від річок і озер;

- господарство не є власником нерухомого майна - промділянок;

- пункти припису 18, 19 не містять вимог щодо усунення конкретних порушень. Крім того, актом не встановлено утворення на підприємстві відходів, на які передбачено розроблення технічних паспортів;

- розпорядженням від 14.03.2018 року про введення в дію "Інструкції про заповнення форм первинної облікової документації в сфері поводження з відходами" на підприємстві призначено відповідальних осіб за ведення і зберігання форм облікової документації, передбачених даною Інструкцією;

- пункт 21 припису є необґрунтованим, оскільки не містить вимоги щодо усунення конкретних порушень; відходи на підприємстві не зберігаються;

- розпорядженням від 12.03.2018 року на підприємстві організовані єдині місця тимчасового зберігання відходів, що потребують вивезення з господарства, з роздільним зберіганням відходів різного морфологічного складу, контейнери для зберігання відходів помічені табличками з найменуванням відходів;

- пункт 25 припису є протиправним, оскільки позивачем укладено відповідні договори щодо утилізації відходів;

- пункт 28 припису, яким підприємство зобов`язано надати на розгляд до відповідача інформацію та копії документів, що розглядаються в ході інспекційної перевірки в повному обсязі, є необґрунтованими та протиправними, у зв`язку з тим, що обов`язок по наданню документів є у підприємства лише під час проведення перевірки.

Ухвалою суду від 08.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" допущено порушення вимог Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про оцінку впливу на довкілля", "Про охорону атмосферного повітря", "Про відходи", "Про пестициди і агрохімікати", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Водного кодексу України, Земельного кодексу України, а тому оскаржувані пункти припису є правомірними та скасуванню не підлягають.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій підтримав доводи, викладені у позовній заяві.

Відповідач надав заперечення на відповідь, у якій підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.

30.01.2019 року перенесено підготовче засідання на 07.02.2019 року, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді; 07.02.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 15.02.2019 року; 15.02.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 05.03.2019 року, у зв`язку з неявкою представника відповідача у засідання; 05.03.2019 року продовжено строку підготовчого засідання на 30 днів та оголошено перерву до 13.03.2019 року; 13.03.2019 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 21.03.2019 року; 21.03.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 29.03.2019 року для надання додаткових доказів; 29.03.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 18.04.2019 року для надання часу для ознайомлення з матеріалами справи; 18.04.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 26.04.2019 року для надання часу для ознайомлення з матеріалами справи; 26.04.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 06.05.2019 року для надання можливості ознайомитись з поданими доказами.

В судовому засіданні 06.05.2019 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі; представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце засідання повідомлений належним чином (26.04.2019 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про проведення судового засідання за її відсутності).

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" зареєстровано як юридична особа 13.01.2000 року. Основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області з 25.09.2018 року по 08.10.2018 року проведено позапланову перевірку ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" щодо стану виконання припису від 05.01.2017 року №4-54-8-3, виданого за результатами акту планової перевірки від 12.12.-30.12.2016 року, за наслідком якої складено акт №/536/4-8/18 від 08.10.2018 року, в якому встановлені наступні порушення:

- проектну документацію з розділом ОВНС на господарську діяльність, погоджену згідно вимог законодавства на розгляд не надано;

- згідно звіту про виробництво продукції тваринництва та кількості сільськогосподарських тварин станом на 01.10.2018 року на свинарнику утримується 888 голів свиней, 5 голів овець, 2 голови коней; проектна документація з розділом ОВНС на влаштування тваринницького комплексу, погоджена згідно вимог законодавства, відсутня;

- правовстановлюючі документи на користування земельними ділянками під розміщення вищезазначеного нерухомого майна відсутні;

- договори на оренду сільськогосподарських угідь ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" на розгляд не надано;

- дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел утворення викидів, які належать ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ", відсутній;

- контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, розрахунок податкового зобов`язання з екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря не здійснюється;

- на балансі підприємства нараховуються 15 одиниць автотранспорту; із них дизельних - 6 од., бензинових - 9 од. Перевірка автотранспорту на вміст забруднюючих речовин у відпрацьованих газах проводиться на договірних умовах спеціалізованою організацією, але протоколи результатів вимірювань у відповідності ДСТУ 4276:2004 та ДСТУ 4277:2006 не надані;

- на підприємстві в наявності дозвіл на спеціальне водокористування від 25.05.2018 року №260/ДП/499-18 терміном дії до 25.05.2024 року на забір води з р.Інгулець (НС №1, №2) с. Лозуватка Криворізького району. Таким чином, в період до 25.05.2018 року ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" здійснювалось спец.водокористування без наявності спеціального дозволу;

- інформацію щодо відведення госпобутових стічних вод, журнали первинного обліку водовідведення, інформацію щодо моніторингу стічних вод на розгляд не надано;

- статзвітність за формою 2-ТП (водогосп) складається не у повному обсязі та не відповідає фактичному стану підприємства;

- технологічні нормативи використання води на одиницю продукції (індивідуальні балансові) норми водоспоживання та водовідведення на підприємстві відсутні;

- територіальні підрозділи підприємства не обладнані зливоприймальниками та твердим суцільним покриттям, очищення зливових вод не здійснюється, відведення зливових вод частково не здійснюється по рельєфу місцевості, документи щодо відведення стічних вод до системи зливової каналізації на розгляд не надано; промділянки розташовані в зоні впливу потенційних забруднювачів навколишнього середовища (джерела викидів, місця зберігання відходів, рух транспорту та здійснення робіт з розвантаження (навантаження) сировини, продукції та відходів виробництва тощо). Зазначені факти свідчать про можливий негативний вплив промділянок на стан вод, не вжиття достатніх заходів з охорони вод на підприємстві та не запровадженні достатніх заходів запобігання забруднення водних об`єктів стічними (зливовими, сніговими) водами, що відводяться з територій;

- контроль за станом та впливом заглиблених ємностей на грунти та підземні водоносні горизонти не здійснюється; акти скритих робіт щодо влаштування вищезазначених ємностей відсутні;

- інвентаризація відходів, що утворюються при діяльності підприємства відсутня, норми утворення, їх склад, властивості та ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища не визначено, технічні паспорти відходів відсутні, декларація про утворення відходів не складається, реєстрові картки не розроблені, первинний поточний облік кількості відходів, які утворюються на підприємстві не ведеться;

- інформація та підтверджуючі документи щодо остаточного місця видалення чи утилізації відходів на розгляд не надані;

- відходи тваринництва (продукти життєдіяльності) здійснюється на бетонному обваловному майданчику та в подальшому вивозяться на поля у вигляді добрив, технічні умови щодо можливого використання відходів тваринництва у якості добрив відсутні;

- роботи з проведення ідентифікації підприємства як об`єкта підвищеної небезпеки не виконані, свідоцтво про Державну реєстрацію об`єкта підвищеної небезпеки або висновок Держгірпромнагляду підприємством не одержано;

- інформацію щодо переліку препаратів, що використовуються на розгляд не надано;

- на момент проведення перевірки не забезпечено огляд місць зберігання небезпечних речовин та використаної тари;

- інформацію щодо транспортування (постачання) небезпечних речовин, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, паспорта якості тощо під час перевірки на розгляд не надано;

- інформація і документи щодо місць остаточного видалення чи утилізації відходів використаної такриз під хімічних ЗЗР на розгляд не надані;

- статзвітність згідно форми 9сг (річна) "Звіт про використання добрив і пестицидів" на розгляд не надано;

- договір обов`язкового страхування цивільної відповідальності суб`єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров`ю людей під час застосування пестицидів і агрохімікатів на розгляд не надано;

- всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускается проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С. Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об`єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Забороняється допуск сторонніх осіб до місць застосування пестицидів. Інформацію щодо виконання вищезазначених вимог на розгляд не надано;

- кожне господарство, яке використовує в роботі пестициди, повинно мати затверджений комплексний план з визначенням заходів щодо обмеження забруднення пестицидами навколишнього середовища (атмосферне повітря, грунт, водойми) з урахуванням асортименту пестицидів, їх властивості, обсяг, строки і методи застосування; культури, що обробляються, їх площі і розташування по відношенню до суміжних населених пунктів та дотримання зон санітарного розриву до них, а також інші джерела надходження пестицидів у повітряне середовище (склади, відділення та ділянки протруєння насіння, пункти заправки і інше). ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" вищезазначений комплексний план на розгляд не надано.

11.10.2018 року посадовою особою відповідача винесено припис №4-10793-4-3, в якому позивача зобов`язано вчинити наступні дії, зокрема:

1) до 01.03.2019 року розробити в установленому порядку проекту документацію з розділом ОВНС на влаштування тваринницького комплексу, складу зберігання агрохімікатів та пестицидів та погодити згідно чинного законодавства;

2) до 01.12.2018 року правовстановлюючі документи щодо землекористування оформити згідно вимог законодавства;

3) до 11.10.2018 року виробничу діяльність здійснювати за наявності оцінки впливу на довкілля;

4) до 01.03.2019 року розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів;

5) до 01.03.2019 року отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

6) до 11.10.2018 року не допускати здійснення викидів в атмосферне повітря від джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин;

7) до 01.11.2018 року забезпечити проведення контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;

8) до 20.11.2018 року забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов`язання з екологічного податку в повному обсязі відповідно з вимогами законодавства;

9) до 20.01.2019 року статистичну звітність складати в повному обсязі;

10) до 11.10.2018 року водокористування та водовідведення здійснювати у відповідності до вимог діючого законодавства;

11) до 01.03.2019 року розробити технологічні норми водокористування відповідно до фактичного стану підприємства;

12) до 30.12.2018 року забезпечити контроль за станом вигрібних ям та їх впливом на підземні горизонти та ґрунти;

13) до 01.02.2019 року забезпечити збирання, очищення та відведення зливових стоків з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства;

14) до 30.12.2018 року забезпечити здійснення контролю за впливом промділянки на навколишнє середовище джерелами впливу на підземні водоносні горизонти та ґрунти;

15) до 01.11.2018 року запровадити контроль за якістю та кількістю зливових та стічних вод і забруднюючих речовин;

18) до 01.03.2019 року розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства;

19) до 01.03.2019 року розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства;

20) до 25.10.2018 року забезпечити ведення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ в повному обсязі;

21) до 10.11.2018 року забезпечити здійснення моніторингу місць утворення, зберігання і видалення відходів у повному обсязі;

22) до 30.10.2018 року місця тимчасового зберігання відходів обладнати у відповідності до вимог законодавства;

23) до 20.11.2018 року розробити технічні умови щодо можливого використання відходів тваринництва у якості добрив;

24) до 20.02.2019 року забезпечити подання декларації про відходи за формою та в порядку згідно вимог законодавства;

25) до 01.11.2018 року укласти договори щодо утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установа, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства;

26) до 11.10.2018 року операції у сфері поводження з відходами здійснювати у відповідності до вимог екологічної безпеки;

27) до 11.10.2018 року дотримуватись правил зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних, хімічних речовин та інших препаратів при здійсненні діяльності агрофірми;

28) до 01.11.2018 року надати на розгляд до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області інформацію та копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки в повному обсязі.

Позивач, не погоджуючись з пунктами 1-15, 18-28 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 11.10.2018 року №4-10793-4-3, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваних пунктів припису, суд виходить з наступного.

Так, пунктами 1 та 3 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.03.2019 року розробити в установленому порядку проекту документацію з розділом ОВНС на влаштування тваринницького комплексу, складу зберігання агрохімікатів та пестицидів та погодити згідно чинного законодавства; до 11.10.2018 року виробничу діяльність здійснювати за наявності оцінки впливу на довкілля. В обґрунтування порушення зазначено стаття 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", стаття 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".

Як було встановлено вище, підставою для проведення позапланової перевірки ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" є перевірка виконання позивачем вимог припису від 05.01.2017 року №4-54-8-3, який складений за результатами планової перевірки від 30.12.2016 року.

В правове обгрунтування наявності порушень, зазначених в даних пунктах припису №4-10793-4-3 від 11.10.2018 року відповідач зазначив норми статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".

Судом з`ясовано, що Закон України "Про оцінку впливу на довкілля" від 23.05.2017 року № 2059-VIII набрав чинності 18.12.2017 року.

Таким чином, на час складання припису від 05.01.2017 року №4-54-8-3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" ще не діяв, а відтак, посилання на норми вказаного Закону у приписі №4-10793-4-3 від 11.10.2018 року є протиправними.

Враховуючи викладене, суд вважає пункти припису 1 та 3 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Пунктом 2 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.12.2018 року правовстановлюючі документи щодо землекористування оформити згідно вимог законодавства. В обґрунтування порушення зазначено статті 124-126 Земельного кодексу України.

З акту перевірки відмово та на заперечується відповідачем, що ТОВ «АГРОФІРМА «ЗАРІЧНИЙ» надано витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно:

- серія НОМЕР_5 на комплекс будівель і споруд: контора літ. « 52-1» загальною площею 500,7 м2, овочесховище літ. «53-1» загальною площею 600,3 м2, теплиці літ. « 1-3» загальною площею основи 425,8 м2, теплиці літ. « 4-28» загальною площею основи 472 м2, теплиці літ. « 30-35» загальною площею основи 472 м, теплиці літ. « 36-51» загальною площею основи 598,3 м2, кузні літ. « 54» площею основи 42,3 м2, вбиральнею літ. « 55» загальною площею 6,5 м КПП літ. « 56» площею основи 20,7 м, побутове приміщення літ. « 57» площею основи 30,6 м2. Індексний номер витягу 572016 від 19.02.2013 року за адресою: АДРЕСА_1;

- серія НОМЕР_6 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36467239 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_2 ;

- серія НОМЕР_1 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36468901 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_3 ;

- серія НОМЕР_2 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36468725 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_4 ;

- серія НОМЕР_3 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36467439 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_5 ;

- серія НОМЕР_4 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36468551 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_6 ;

- серія НОМЕР_7 на комплекс будівель та споруд. Індексний номер витягу 36469262 від 29.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_10;

- серія НОМЕР_9 на комплекс. Індексний номер витягу 36357358 від 21.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_7;

- серія НОМЕР_10 на нежитлову будівлю. Індексний номер витягу 36357118 від 21.11.2012 року за адресою: АДРЕСА_8;

- серія НОМЕР_11 на комплекс будівель і споруд: будівля автопроф літ. «А-1» загальною площею 946,8 м2, будівля КПП з навісом літ. «Б-1» загальною площею 44,2, м2, будівля котельні авто літ. «В-1» загальною площею 77,5 м2, будівля тор боксів літ. «Г-1» загальною площею 129,0 м2, складського сховища літ. «Д-1» загальною площею 163,1 м2. Індексний номер витягу 573749 від 19.02.2013 року за адресою: АДРЕСА_9.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).

Правовстановлюючі документи на користування земельними ділянками під розміщення вищезазначеного нерухомого майна у ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" відсутні, що не заперечується позивачем.

До матеріалів справи надано заяви позивача до начальника ГУ Держземагенства у Дніпропетровській області від 17.02.2014 року №32, №33. №34 №35 (а.с. 34-37), в яких позивач просив розглянути можливість щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування господарських будівель і споруд орієнтованою площею 1,20 га, 12,00 га, 5,00 га, 3,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Лозуватівської сільської ради Криворізькому районі Дніпропетровської області із земель державної власності.

Проте, доказів звернення чи вчинення певних дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на вищезазначені земельні ділянки після винесення первісного припису від 05.01.2017 року до перевірки та до суду не надані. На думку суду, подання відповідних заяв у 2014 році не звільняє позивача від обов`язку оформити документи на землю.

Також, суд критично оцінює доводи представника позивача про відсутність порушення, визначеного даним пунктом припису з огляду на рішення Криворізького районного суду від 23.04.2018 року у справі №177/616/18 (а.с.38-41), яким скасовано постанову про накладення на директора ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" адміністративного штрафу за порушення ст.53-1 КУпАП України.

З цього приводу суд зазначає, що встановлення факту відсутності в діях посадової особи позивача складу адміністративного правопорушення, не звільняє ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" від оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які використовуються позивачем у господарській діяльності.

Доводи позивача про те, що відповідач перевищив свої повноваження, зобов`язуючі підприємство оформити згідно вимог законодавства правовстановлюючі документи щодо землекористування, суд вважає необгрунтованими, оскільки згідно абзацу 3 підпункту 2 пункту 2 розділу ІІ Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312, екологічна інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про охорону земель, надр, зокрема щодо виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок.

З системного аналізу вищевикладеного, суд дійшов висновку про невиконання позивачем вимог припису від 05.01.2017 року №4-54-8-3 в частині здійснення землекористування за наявності правовстановлюючих документів, а тому пункт 2 припису від 11.10.2018 року є правомірним.

Так, пунктами 4, 5, 6, 7 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.03.2019 року розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів; до 01.03.2019 року отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; до 11.10.2018 року не допускати здійснення викидів в атмосферне повітря від джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин; до 01.11.2018 року забезпечити проведення контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря. В обґрунтування порушення зазначено статті 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Відповідно до статті 1 Закону України „Про охорону атмосферного повітря", викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема,:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.

Частиною 1 статті 11 України „Про охорону атмосферного повітря" визначено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 5 статті 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 року № 1598 затверджено Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню.

Пунктами 1.3 та 1.4 розділу 1 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02. 1995 року №7 передбачено, що застосування даної Інструкції обов`язкове при проведенні інвентаризації викидів забруднюючих речовин виробничими об`єднаннями і промисловими підприємствами, організаціями і установами (далі - підприємства), які мають викиди забруднюючих речовин в атмосферу, незалежно від відомчого підпорядкування і форм власності; інвентаризація включає в себе характеристику технології, газоочисних установок з точки зору утворення і відведення забруднюючих речовин, визначення параметрів стаціонарних джерел викидів, а також характеристику неорганізованих джерел; інвентаризація викидів забруднюючих речовин може проводитись як в повному обсязі, так і вибірково по визначенню параметрів окремих джерел утворення або викидів, визначенню якісних і кількісних характеристик окремих забруднюючих речовин, що відводяться в атмосферне повітря при експлуатації технологічного обладнання.

З акту перевірки відомо, що при візуальному огляді території ТОВ «АГРОФІРМА «ЗАРІЧНИЙ» виявлено обладнання, яке є джерелами утворення викидів, а саме:

- на території механічного току виявлено джерела викиду - центробіжний сепаратор, бункери в кількості 4 од., даховий дефлектор (на момент перевірки не експлуатуються);

- на території ферми (свинарник) виявлено в приміщенні охорони - твердопаливний котел Bulleterm, в корпусі для маленьких поросят обладнаний даховими дефлекторами в кількості 5 од та встановлено твердопаливний котел Bulleterm; в корпусі маточнику - твердопаливні котли Bulleterm в кількості 2 од., корпус обладнано даховими дефлекторами в кількості 8 од.; в корпусі зерносховища - дробарна установка ДКУ-2, бункер та дахові дефлектори в кількості 10 од. (на момент перевірки не експлуатуються);

- на території автогаражу виявлено джерела викиду - колонки паливороздатні в кількості 2 од., джерела викиду - резервуари з ПММ в кількості 11 од., в майстерні джерело утворення - зварювальний піст в кількості 1 од;

- на території теплиць виявлено в приміщенні охорони - твердопаливний котел по типу «буржуйка»;

- на території току - відкритий склад для зберігання пестицидів та агрохімікатів.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від вищезазначених джерел відсутні, що не заперечується позивачем.

Водночас, позивач вважає, що в акті перевірки контролюючим органом не доведено, що вказані об`єкти належать ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ".

Суд критично оцінює такі доводи позивача, оскільки позивачем до матеріалів справи надано копії документів на підтвердження виведення з експлуатації та консервації вищевказаних об`єктів, а саме:

- наказ ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" від 15.02.2017 року №4 "Про консервацію основних засобів на механічному току, в зв`язку з виробничою необхідністю та невикористанням в господарській діяльності (а.с. 218);

- акт про виведення основних засобів з виробничого процесу та їх консервацію; відомість основних засобів, що підлягають консервації - центробіжний сепаратор, бункер загрузки-розгрузки зерна 4 шт., колонки паливороздтані 2 од., резервуари з ПММ 11 шт. (а.с. 219, 220);

- наказ ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" від 10.12.2018 року №131 "Про виведення з експлуатації твердопаливного котла по типу "буржуйка" на території теплиць" (а.с. 221);

- наказ ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" від 17.12.2018 року №132 "Про виведення з експлуатації зварювальний піст, консервування резервуарів з ПММ та паливороздатних колонок на території автогаражу" (а.с. 222);

- наказ ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" від 17.12.2018 року №133 "Про демонтаж твердопаливних котлів, дробарної установки ДКУ-2 та дахових дефлекторів на території ферми (свинарник)" (а.с. 223).

Щодо наданих копій наказів про виведення з експлуатації об`єктів, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд зазначає, що накази винесені вже після проведення позапланової перевірки на виконання вимог оскаржуваного припису. Тобто, на момент проведення перевірки жодні докази щодо невикористання в господарській діяльності позивача зазначених об`єктів були відсутні.

Отже, в судовому засіданні знайшли підтвердження доводи відповідача, що розташоване на території ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" обладнання є джерелом утворення викидів забруднюючих речовин; у підприємства відсутня інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, первинний облік у сфері охорони атмосферного повітря.

Таким чином, в діях позивача мають місце порушення статті 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря", які повинні бути усунуті.

Пунктом 8 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 20.11.2018 року забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов`язання з екологічного податку в повному обсязі відповідно з вимогами законодавства. В обґрунтування порушення зазначено стаття 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" та стаття 24 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища".

На підставі статті 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до статті 24 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" об`єкти, що шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку; підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі; збір, обробка і подання відповідним державним органам зведеної статистичної звітності про обсяги викидів, скидів забруднюючих речовин, використання природних ресурсів, виконання завдань по охороні навколишнього природного середовища та іншої інформації, ведення екологічних паспортів здійснюється в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 250.2.1 пункту 250.2 статті 250 Податкового кодексу України платники екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Пунктом 250.3 статті 250 Податкового кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації до 1 грудня року, що передує звітному, подають до контролюючих органів переліки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів, а також направляють інформацію про внесення змін до переліку до 30 числа місяця, що настає за кварталом, у якому такі зміни відбулися.

Відповідно до пункту 7.3 статті 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на статтю 24 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" в спірних правовідносинах є помилковим, оскільки остання передбачає подання статистичної, а не податкової звітності.

Також, суд зазначає, що стаття 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" містить лише декларативну норму щодо обов`язку суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря сплачувати екологічний податок.

Проте, порядок, строки подання звітності та інші питання адміністрування екологічного податку визначаються виключно Податковим кодексом України.

Враховуючи ту обставину, що відповідач не є уповноваженим визначати строки сплати екологічного податку, суд вважає пункт 8 припису передчасним та таким, що підлягає скасуванню.

Пунктом 9 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 20.01.2019 року статистичну звітність складати в повному обсязі. В обґрунтування порушення зазначено стаття 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря", стаття 24 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", стаття 17 Закону України "Про відходи", стаття 44 Водного кодексу України.

На підставі статті 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Зазначена стаття не містить вимог щодо подання статистичної звітності, а тому посилання в даному пункті припису на неї є помилковим.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря» від 13.12.2001 року №1655 встановлено, що форми і строки надання державної статистичної звітності в галузі охорони атмосферного повітря затверджуються Держстатом за погодженням з Мінприроди.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну статистику» державна статистична діяльність проводиться органами державної статистики згідно з цим Законом та відповідно до завдань, віднесених до їх компетенції, на засадах професійної незалежності та самостійності; втручання будь-яких державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, об`єднань громадян, посадових та інших осіб у державну статистичну діяльність, зокрема, з питань змісту статистичної інформації, вибору джерел її отримання, статистичної методології, форм і термінів збирання та поширення даних статистичних спостережень тощо, забороняється.

Таким чином, відповідач не є уповноваженою особою, яка має право встановлювати строки та порядок подання статистичної звітності.

За наведених обставин, вимога пункту 9 припису виходить за межі повноважень відповідача, є протиправною та підлягає скасуванню.

Пунктами 10, 11 припису ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 11.10.2018 року водокористування та водовідведення здійснювати у відповідності до вимог діючого законодавства; до 01.03.2019 року розробити технологічні норми водокористування відповідно до фактичного стану підприємства. В обґрунтування порушення зазначено стаття 24 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища, статті 25, 40, 44, 70, 96, 105 Водного кодексу України, стаття 164 Земельного кодексу України.

У статті 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов`язані: 1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; 2) використовувати воду (водні об`єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; 3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; 4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; 5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об`єктам та об`єктам навколишнього природного середовища; 6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; 7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; 8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; 9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу; 10) безперешкодно допускати на свої об`єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію; 11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства; 12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень; 13) здійснювати невідкладні роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об`єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством; 14) виконувати інші обов`язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

З акту перевірки вбачається, що підставою для винесення вказаних пунктів приписів контролюючим органом зазначено про те, що на підприємстві є дозвіл на спеціальне водокористування від 25.05.2018 року №260/ДП/499-18 з терміном дії до 25.05.2024 року на забір води з річки Інгулець (НС №1, №2) с. Лозуватівка Криворізького район. Таким чином, відповідачем зроблено висновок, що в період до 25.05.2018 року ТОВ "АГРОФІРМА ЗАРІЧНИЙ" здійснювалось спеціальне водокористування без наявності спеціального дозволу, що є порушенням статей 42, 44, 49, 70 Водного кодексу України.

Проте, суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що у первісному приписі від 05.01.2017 року №4-54-8-3 зобов`язано позивача здійснювати забір води з поверхневого водного об`єкту (річки Інгулець) за наявністю дозволу на спеціальне використання (а.с. 166 зворотній бік).

На виконання вимог зазначеного пункту первісного припису, ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" 25.05.2018 року отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 25.05.2018 року №260/ДП/499-18 терміном дії до 25.05.2024 року на забір води з річки Інгулець (НС №1, №2) с. Лозуватівка Криворізького район, що не заперечується відповідачем.

Отже, позивачем виконано вимоги припису від 05.01.2017 року в частині здійснення забору води з поверхневого водного об`єкту (річки Інгулець) за наявності дозволу на спеціальне використання, а відтак відповідачем помилково зроблено висновок про наявність такого порушення.

Відповідно до стаття 40 Водного кодексу України для оцінки та забезпечення раціонального використання води у галузях економіки встановлюються технологічні нормативи використання води, а саме: поточні технологічні нормативи використання води - для існуючого рівня технологій; перспективні технологічні нормативи використання води - з урахуванням досягнень на рівні передових світових технологій.

Технологічні нормативи використання води розробляються та затверджуються відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що позивачем розроблено технологічні норми водокористування відповідно до чинного законодавства, що підтверджується листом Дніпропетровського обласного управління водних ресурсів про погодження розрахункової потреби у воді від 05.07.2018 року №ВР/1323, звітом про використання води за 2018 рік форми №2ТП-водгосп (річна) (а.с. 199-201).

Отже, вимоги пунктів 10, 11 припису є безпідставними та підлягають скасуванню.

Пунктом 12 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 30.12.2018 року забезпечити контроль за станом вигрібних ям та їх впливом на підземні горизонти та грунти. В обґрунтування порушення зазначено статті 44, 96, 105 Водного кодексу України, статтю 35 Закону України "Про охорону земель" та статтю 164 Земельного кодексу України.

У статті 96 Водного кодексу України встановлено, що під час розміщення, проектування, будівництва, реконструкції і введення в дію підприємств, споруд та інших об`єктів, а також під час впровадження нових технологічних процесів повинно забезпечуватися раціональне використання вод. При цьому передбачаються технології, які забезпечують охорону вод від забруднення, засмічення і вичерпання, попередження їх шкідливої дії, охорону земель від засолення, підтоплення або переосушення, а також сприяють збереженню природних умов і ландшафтів як безпосередньо в зоні їх розміщення, так і на водозбірній площі водних об`єктів.

Забороняється проектування і будівництво прямоточних систем водопостачання промислових підприємств, за винятком підприємств, які за технологією виробництва не можуть бути переведені на оборотне водопостачання. Забороняється здійснення проектів господарської та іншої діяльності без оцінки їх впливу на стан вод.

Відповідно до частини 1 статті 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.

З акту перевірки відомо, що на території ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" експлуатуються заглиблені ємності: септики (на території контори та тракторної бригади). Контроль за станом та впливом заглиблених ємностей на грунти та підземні водоносні горизонти не здійснюється. Акти скритих робіт щодо влаштування вищезазначених ємностей, документи щодо їх об`єму, інформація з яких матеріалів були виготовлені ємності відсутні.

В судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи відповідача про те, що на території підприємства експлуатуються заглиблені ємності без контроля впливу на підземні горизонти та грунти; позивачем ні в позовній заяві, ні в судовому засіданні не спростовано вказані порушення.

Пунктами 13, 14, 15 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.02.2019 року забезпечити збирання, очищення та відведення зливових стоків з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства; до 30.12.2018 року забезпечити здійснення контролю за впливом промділянки на навколишнє середовище джерелами впливу на підземні водоносні горизонти та грунти; до 01.11.2018 року запровадити контроль за якістю та кількістю зливових та стічних вод і забруднюючих речовин. В обґрунтування порушення зазначено статті 44, 70, 71, 95, 96, 98, 105 Водного кодексу України, статтю 35 Закону України "Про охорону земель" та статтю 164 Земельного кодексу України.

Відповідно до статті 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов`язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об`єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Скидати стічні води, використовуючи рельєф місцевості (балки, пониззя, кар`єри тощо), забороняється.

Відповідно до статті 95 Водного кодексу України усі води (водні об`єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров`ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об`єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Згідно з пунктом 1 статті 98 Водного кодексу забороняється введення в дію нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об`єктів, не забезпечених пристроями і очисними спорудами необхідної потужності, що запобігають забрудненню і засміченню вод або їх шкідливій дії, та необхідною вимірювальною апаратурою, що здійснює облік об`ємів забору і скидання води.

Статтею 34 Закону України "Про охорону земель" визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов`язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до статті 164 Земельного кодексу України охорона земель включає: а) обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; б) захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб; в) захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; г) збереження природних водно-болотних угідь; ґ) попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів; д) консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь. Порядок охорони земель встановлюється законом.

В ході перевірки відповідачем встановлено, що територія підрозділів підприємства не обладнана зливоприймальниками та твердим суцільним покриттям, очищення зливових вод частково здійснюється по рельєфу місцевості, документи щодо відведення стічних вод до системи зливової каналізації відсутні.

В судовому засіданні представником позивача не доведено, що підприємством здійснюється збирання, очищення та відведення зливових стоків з території підприємства; доказив на підтвердження вчинення дій з попередження забруднення зливової поверхні території підприємства станом на час розгляду справи відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги пунктів припису 12, 13, 14, 15 є правомірними.

Пунктами 18, 19, 20 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.03.2019 року розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства; до 01.03.2019 року розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства; до 25.10.2018 року забезпечити ведення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ в повному обсязі. В обґрунтування порушення зазначено статті 7, 17, 26 Закону України "Про відходи", постанову КМУ від 01.11.1999 року №2034.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про відходи" у сфері поводження з відходами встановлюються такі нормативи: граничні показники утворення відходів у технологічних процесах; питомі показники утворення відходів, використання та втрат сировини у технологічних процесах;інші нормативи, передбачені законодавством.

Нормативи у сфері поводження з відходами розробляються відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Статтею 17 Закону України "Про відходи" зобов`язано суб`єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, зокрема, визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров`я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

З акту перевірки відомо, що при візуальному огляді території ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" виявлено: промащене ганчір`я, відпрацьовані автомобільні фільтри, відходи автомобільних шин, мішкотара, відходи полімерів, люмінесцентні лампи відпрацьовані тощо. На момент перевірки інвентаризація відходів, що утворюються при діяльності підприємства відсутня, норми утворення, їх склад, властивості та ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища не визначено.

До перевірки та суду не надано документацію з розроблення та погодження згідно вимог чинного законодавства нормативи граничних показників утворення всіх відходів при діяльності підприємства та у технологічних процесах.

Крім того, перевіряючими в акті зазначено, що на підприємстві відсутні паспорти відходів, декларація про утворення відходів не складається, первинний облік кількості відходів, які утворюються на підприємстві (за формою 1-ВТ) не ведеться.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про відходи» державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів» від 01.11.1999 року № 2034, яка розроблена відповідно до статті 26 Закону України «Про відходи», визначено що цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов`язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними.

У Порядку передбачено, що інвентаризація відходів -це комплекс разових організаційно-технічних заходів з виявлення, ідентифікації, опису і реєстрації відходів, обліку обсягів їх утворення, утилізації та видалення, а також виявлення і обстеження місць утворення відходів і об`єктів поводження з ними.

В ході ідентифікації відходів, що є складовою частиною інвентаризації відходів, здійснюються заходи з віднесення відходів до певних категорій та класифікаційних груп, виходячи з їх походження, складу, стану, небезпеки для довкілля, здоров`я людини, технологічних можливостей утилізації, знешкодження.

Також, згідно Порядку паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів».

Станом на час розгляду справи паспорти відходів, докази належного обліку відходів відсутні.

Отже, вимоги пунктів припису 18, 19, 20 є правомірними та скасуванню не підлягають.

Пунктами 21, 22 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 10.11.2018 року забезпечити здійснення моніторингу місць утворення, зберігання і видалення відходів у повному обсязі; до 30.10.2018 року місця тимчасового зберігання відходів обладнати у відповідності до вимог законодавства. В обґрунтування порушення зазначено стаття 105 Водного кодексу України, статті 17, 29, 33 Закону України "Про відходи", стаття 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідно до статті 29 Закону України "Про відходи" з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів. Моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів є складовою єдиної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища.

У частинах 1 та 5 статті 33 Закону України "Про відходи" встановлено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об`єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

У пунктах "з", "и" частини 1 статті 17 Закону України "Про відходи" зобов`язано суб`єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, зокрема, не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів.

До матеріалів справи надано розпорядження від 12.03.2018 року "Про організацію зберігання та видалення відходів з господарства", яким зобов`язано організувати єдині місця зберігання відходів, що потребують вивезення з господарства (цех рільництва (склад), автогараж (склад).

Проте, станом на час розгляду справи доказів належного обладнання місць тимчасового зберігання відходів не надано.

Таким чином, підприємством виконано вимоги пунктів 21 та 22 припису не у повному обсязі, внаслідок чого останні скасуванню не підлягаєть.

Пунктом 23 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 20.11.2018 року розробити технічні умови щодо можливого використання відходів тваринництва у якості добрив. В обґрунтування порушення зазначено статті 17, 23 Закону України "Про відходи".

Статтею 17 Закону України "Про відходи" визначено обов`язки суб`єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами .

Статтею 33 Закону України "Про відходи" зазначено вимоги щодо зберігання та видалення відходів.

Водночас, спеціальним законом, який регулює організаційні та правові засади діяльності фізичних та юридичних осіб, пов`язаної з утворенням, збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, переробкою, утилізацією, видаленням побічних продуктів тваринного походження, не призначених або визнаних непридатними для споживання людиною, продуктів оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною є Закон України "Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною".

Таким чином, є необґрунтованим та протиправним посилання на порушення позивачем статей 17, 33 Закону України "Про відходи" в спірних правовідносинах, а тому пункт припису 23 підлягає скасуванню.

Пунктом 24 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 20.02.2019 року забезпечити подання декларації про відходи за формою та в порядку згідно вимог законодавства. В обґрунтування порушення зазначено статтю 17 Закону України "Про відходи".

Частина 2 статті 17 Закону України „Про відходи" встановлює, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов`язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

На підставі пункту 3 Порядку подання декларації про відходи та її форми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 18.02.2016 року суб`єкти господарювання у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів становить від 50 до 1000 умовних одиниць, щороку подають декларацію про відходи (далі - декларація) за формою згідно з додатком до постанови; Декларація подається один раз на рік до 20 лютого року, що настає за звітним.

Станом на час розгляду справи позивачем не надано доказів подання декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Отже, підстави для визнання протиправним та скасування пункту 22 припису - відсутні.

Пунктами 25, 26 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.11.2018 року укласти договори щодо утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установа, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства; до 11.10.2018 року операції у сфері поводження з відходами здійснювати у відповідності до вимог екологічної безпеки. В обґрунтування порушення зазначено стаття 17, 31, 32, 33, 34 Закону України "Про відходи", стаття 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України „Про відходи" суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані, зокрема,:

- забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;

- здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;

- не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;

- не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах;

- здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів;

Частина 4 статті 17 Закону України „Про відходи" встановлює, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України „Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Первісним приписом від 05.01.2017 року зобов`язано позивача укласти договори зі спеціалізованими організаціями на видалення чи утилізацію всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві, на виконання якого позивачем укладено договір №НВ11/01/2018 від 11.01.2018 року на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами з ТОВ "УКРРЕСУРСИ-2011" з терміном дії до 31.12.2018 року.

За умовами договору виконавець надає, а замовник приймає та сплачує за послуги зі збирання та зберігання окремих видів відходів, що виникли внаслідок господарської діяльності замовника для передачі їх на подальшу утилізацію чи видалення.

Вказаний договір містить додатки №1 та №2 від 11.01.2018 року з переліком відходів, що підлягають подальшій утилізації (а.с. 58-60).

У договорі зазначено, що ТОВ "УКРРЕСУРСИ-2011" (виконавець) для здійснення господарської діяльності отримано ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України серія АЕ №288598 від 26.02.2014 року та ліцензія, видана на підставі наказу від 25.07.2016 року №288598.

В акті перевірки встановлено, що ліцензія Міністерства екології та природних ресурсів України серія АЕ №288598 від 26.02.2014 року та ліцензія, видана на підставі наказу від 25.07.2016 року №288598 на збирання, перевезення та зберігання відходів. Проте, такі види діяльності як операції із оброблення та утилізації небезпечних відходів в ліцензіях відсутні. Інформація та підтверджуючі документи остаточного місця видалення чи утилізації відходів не надані.

Станом на час розгляду справи висновки, викладені в акті перевірки, не спростовані; доказів на підтвердження остаточного місця видалення чи утилізації відходів не надано.

Таким чином, вимоги приписів 25, 26 є правомірними та мають бути виконані у повному обсязі.

Пунктом 27 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 11.10.2018 року дотримуватись правил зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних, хімічних речовин та інших препаратів при здійсненні діяльності агрофірми. В обґрунтування порушення зазначено статтю 52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтю 11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати".

У частині 1 статті 52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" транспортування, зберігання, застосування, утилізація, знищення та знешкодження пестицидів і агрохімікатів та торгівля ними здійснюються відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, санітарними правилами транспортування, зберігання і застосування пестицидів і агрохімікатів та іншими нормативними актами.

З акту відомо, що на момент проведення перевірки не забезпечено огляд місць зберігання небезпечних речовин та використаної тари; інформації щодо переліку препаратів, що використовуються на розгляд не надано; інформації щодо транспортування (постачання) небезпечних речовин, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, паспорта якості тощо.

В судовому засіданні знайшли свої підтвердження вищевказані висновки відповідача, оскільки представником позивача визнано, що ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" використовує у господарській діяльності агрохімікати та пестициди, проте позивач не має спеціальних місць для зберігання засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, токсичних хімічних речовин та інших препаратів.

Таким чином, вимоги пункту 27 припису є правомірними.

Пунктом 28 припису зобов`язано ТОВ "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" до 01.11.2018 року надати на розгляд до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області інформацію та копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки в повному обсязі. В обґрунтування порушення зазначено статті 8, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статтю 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

У пункті "д" частини 1 статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб.

З аналізу викладених норм слідує, що під час здійснення державного нагляду, контролюючий орган наділений повноваженнями вимагати від суб`єктам господарської діяльності документи, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю).

Проте, вимога відповідача щодо надання копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки, яка визначена пунктом припису від 11.10.2018 року є безпідставною та не підлягає виконанню, оскільки перевірка є завершеною, за результатами якої складено відповідний припис.

Таким чином, пункт 28 припису є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, за наслідком розгляду справи в судовому засіданні, встановлено, що в порушення статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в частині пунктів 1, 3, 8, 9, 10, 11, 23, 28 оскаржуваний припис винесено не в межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено та непропорційно.

Таким чином, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково.

Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1762 грн.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню пропорційно задоволених позовних вимог сплачений судовий збір у розмірі 881,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" (адреса: 53020, с. Лозуватка, вул.Миру, б.5; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 30659976) до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (адреса: 49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37988899) про визнання протиправними та скасування пунктів припису - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 3, 8, 9, 10, 11, 23, 28 припису Державної екологічної інспекції від 11.10.2018 року №4-10793-4-3.

У задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОФІРМА "ЗАРІЧНИЙ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду в повному обсязі складена 16 травня 2019 року.

Суддя М.В. Бондар

Джерело: ЄДРСР 81912695
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку