open
 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

Пр .№ 2/155/612/18

Справа № 155/795/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року Горохівський районний суд

Волинської області

в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.

при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом ОСОБА_1 до Горохівської міської ради Горохівського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася з вищевказаним позовом до Горохівської міської ради Горохівського району Волинської області, зазначаючи у позовній заяві про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2, після смерті якого залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що в АДРЕСА_1, який належав позивачу та її чоловіку на праві спільної сумісної власності. Оскільки правовстановлюючих документів на це майно немає, а нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі їй свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на ? частку житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями та спорудами, як частку у праві спільної сумісної власності на майно, набуте подружжям за час шлюбу, то позивач просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на ? частину вищевказаного житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями та спорудами після смерті ОСОБА_2 та оскільки позивач є пережилою дружиною ОСОБА_2, то вона просить визнати за нею право власності на ? частину вищевказаного житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями та спорудами як на частку у праві спільної сумісної власності на майно, набуте подружжям за час шлюбу.

У підготовче судове засідання представник відповідача - Горохівської міської ради Горохівського району Волинської області не з'явився, однак скерував до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає повністю.

Позивач ОСОБА_1 у підготовче судове засідання не з'явилася, однак скерувала до суду письмове клопотання про розгляд справи без її участі, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Горохів Горохівського району Волинської області і після його смерті відкрилася спадщина (а.с.5).

З 1 січня 2004 року набрав чинності новий Цивільний Кодекс України (далі - ЦК України) в новій редакції.

Відповідно до п.п.4,5 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України застосовується до цивільних правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої ЦК застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким зі спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Отже, до спірних правовідносин слід застосовувати законодавство, що діяло на час відкриття спадщини, тобто Цивільний Кодекс 1963 р.(далі - ЦК 1963 р.), обговорюючи питання про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2

Згідно з ч.1 ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно з ст.527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно довідки №126 від 27 березня 2018 року, виданої Горохівською міською радою Горохівського району Волинської області, ОСОБА_1 проживала на момент смерті чоловіка ОСОБА_2 у будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належав померлому чоловікові.

Із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 17 лютого 1972 року, вбачається, що шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено 12 лютого 1972 року.

З договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва житлового будинку на праві особистої власності від 29 листопада 1978 року вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виділено земельну ділянку для будівництва вищевказаного житлового будинку.

Крім того, з будівельного паспорта на забудову земельної ділянки від 1978 року, матеріалів інвентаризаційної справи на домоволодіння АДРЕСА_1 від 29 червня 1989 року стверджується, що вказане у позові майно, а саме житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1, був набутий подружжям за час перебування у шлюбі, а тому на таке майно поширюється режим спільної сумісної власності подружжя.

Відповідно до технічної документації на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, даний будинок було побудовано з дотриманням встановлених будівельних та технічних норм.

Отже, судом встановлено, що вказане спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належав ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності.

Матеріалами спадкової справи № 258/2017, заведеної 15 квітня 2008 року Горохівською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_2 (а.с.39-42), стверджується, що крім ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори ніхто не звертався. Крім того, ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно, що складається з грошових заощаджень з відповідними до них відсотками, що знаходиться в Горохівському ТВБВ ощадбанку №10002/028(6304) м.Горохів.

Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, яка відповідно до ч.1 ст.549 ЦК УРСР прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії Горохівської державної нотаріальної контори ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно (а.с.26).

Як вбачається із довідки до акта огляду МСЕК серії ВЛН №0098724 (а.с.28), ОСОБА_1 встановлена перша група інвалідності довічно.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за законом після померлого чоловіка ОСОБА_2 має право на спадкування його майна, прийняла спадщину в установленому порядку, але у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів не може оформити спадщину в нотаріальному порядку, а тому суд визнає за позивачем в порядку спадкування за законом право власності на ? частину житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1, як на спадкове майно, що залишилося по смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а також суд визнає за позивачем, яка являється пережилою дружиною ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на ? частину житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1, як на частку у праві спільної сумісної власності на майно, набуте подружжям за час шлюбу.

Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 264-265 ЦПК України, ст.ст. ч.1 ст.524, ст.ст.527, 529, 534, 548, 549 ЦК УРСР, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на ? частину житлового будинку з відповідними господарськими та побутовими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2.

Визнати за ОСОБА_1, яка являється пережилою дружиною ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, як на частку у праві спільної сумісної власності на майно, набуте подружжям за час шлюбу.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Горохівський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 02 липня 2018 року.

Головуючий : /підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Г.М.Адамчук

Джерело: ЄДРСР 75135508
Друкувати PDF DOC
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку