2/291/158/18
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
30 травня 2018 року
Ружинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого- судді Грека М.М.
при секретарі- Кащук Л.С.
позивачки – ОСОБА_1
представника позивачки – ОСОБА_2
представника відповідача ФГ « Кухарук « - ОСОБА_3
представника відповідача ФГ « Кухарук «- ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ружині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства « Кухарук «, третя особа: Управління Держпраці у Житомирській області про визнання незаконним та скасування наказу.
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2018 року позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Фермерського господарства « Кухарук «, третя особа: Управління Держпраці у Житомирській області про визнання незаконним та скасування наказу.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що з 22.12.2015 року працює у Фермерському господарстві « Кухарук « на посаді головного бухгалтера, до повноважень входить лише підписання банківських документів і фінансової звітності, що підтверджується інформацією з єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ФГ «Кухарук». 01 грудня 2017 року керівник ФГ «Кухарук», ОСОБА_3 вручив позивачці наказ № 1 від 01.12.2017 року про відсторонення позивачки від роботи без збереження її заробітної плати, з незрозумілих підстав, а саме якоюсь необґрунтованою недовірою на період проведення якоїсь аудиторської перевірки та до моменту винесення вироку по якійсь кримінальній справі.
В судове засідання позивачка та представник позивачки зявилися позовні вимоги просили задовільнити визнати незаконним та скасувати наказ № 1 від 01.12.2017 року виданий керівником Фермерського господарства « Кухарук « ОСОБА_3 про відсторонення її від роботи головного бухгалтера ФГ « Кухарук «.
В судове засідання зявився керівник ФГ « Кухарук « ОСОБА_3 в якості відповідача та представник відповідача ФГ « Кухарук « ОСОБА_4. пояснивши наступне, що позивачка ОСОБА_1, як головний бухгалтер ФГ «Кухарук «, зловживала своїми посадовими обов’язками надавала інформацію та бухгалтерські документи іншим особам, а саме Волкодаву
В судове засідання представник третьої особи: Управління Держпраці у Житомирській області не зявилися надіслали клопотання.
Суд, заслухавши сторони, оглянувши матеріали справу, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, з 22.12.2015 року працює у Фермерському господарстві « Кухарук « на посаді головного бухгалтера, до її повноважень входить лише підписання банківських документів і фінансової звітності, що підтверджується інформацією з єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань по ФГ «Кухарук».
Отже відповідно до інформації ЄДРЮО по підприємству ФГ « Кухарук « до повноважень позивачки входить підписання банківських документів і фінансової звітності.
Відповідно наказу №1 від 01.12.2017 року ФГ « Кухарук « в зв’язку з недовірою до головного бухгалтера – ОСОБА_1 наказую: відсторонити її від роботи, без збереження заробітної плати, на період ведення аудиторської перевірки та винесення вироку по кримінальному провадження № 42017061340000070 за частиною 1 ст. 358 КК України, порушеного за фактом підроблення документів, після набуття законної сили.
Суд вважає, такі дії Відповідача неправомірними та такими, що порушують законні права та інтереси Позивача, неправомірними з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1,5 ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Згідно статті 46 Кодексу законів про працю України,
відсторонення працівників власником або уповноваженим ним органом від роботи можливе у таких випадках:
- поява на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
- відмова або ухилення від обов'язкових медичних оглядів;
- відмова або ухилення від навчання, інструктажу й перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
-
Статтею 46 КЗпП України працівник також може бути відсторонений від роботи й в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема:
Закон України «Про державну службу» (стаття 72) передбачає відсторонення від виконання посадових обов'язків державних службовців на час здійснення дисциплінарного провадження та підставою для відсторонення державного службовця від виконання посадових обов'язків також є виконання або неналежне виконання посадових-обов'язків, що могло призвести або призвело до людських жертв, заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду фізичним або юридичним особам, державі, територіальній громаді.
Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (стаття 28 ) передбачає, що працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов'язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності. Особи, які хворіють особливо небезпечними та небезпечними інфекційними хворобами або є носіями збудників цих хвороб, відсторонюються від роботи та іншої діяльності, якщо вона може призвести до поширення цих хвороб.
Кримінальний процесуальний кодекс України (стаття 154) передбачає, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину :середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, : є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк : більше двох місяців.
Як вказано в преамбулі наказу № 1 від 01.12.2017 року ФГ « Кухарук « підставою відсторонення позивачки ОСОБА_1 є надумана, необґрунтована недовіра, яка не передбачена жодним законодавством України.
Вказаним наказом встановлений термін відсторонення на період проведення аудиторської перевірки та винесення вироку по кримінальній справі.
Суду не надано було доказів відповідачем ФГ « Кухарук «, того, що проводиться аудиторська перерівка в ФГ « Кухарук «, та відносно позивачки порушено кримінальну справу.
Відповідно відповіді Управління Держпраці у Житомирській області від 09.01.2018 року за № 19/19/м-960 вбачається, що 02.01.2018 року головним інспектором праці було здійснено виїзд для проведення інспекційного відвідування до ФГ « Кухарук «. Під час здійснення заходжу контролю встановлено, що за вказаною вище адресою посадові особи господарства відсутні, двері приміщення зачинені.У телефоному режимі голова господарства ОСОБА_3 відмовився прибути до місця знаходження об»єкта відвідування, для надання документів та пояснень необхідних для проведення інспекційного відвідування. У зв’язку з цим відповідно до п.16 ПКМУ № 295 від 26.04.2017 року було складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування.
Як зазначається в ч. 1 ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Керуючись ст. 19,48, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. ст. 40, 41, 46 КЗпП України, п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 року « Про практику розгляду судами трудових спорів» суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Фермерського господарства « Кухарук «, третя особа: Управління Держпраці у Житомирській області про визнання незаконним та скасування наказу- задовільнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ № 1 від 01.12.2017 року виданий керівником Фермерського господарства « Кухарук « ОСОБА_3 про відсторонення від роботи головного бухгалтера ОСОБА_1.
Стягнути з Фермерського господарства « Кухарук « адреса: 13600, смт. Ружин, вул. Бірюкова 69, Житомирської області, код ЄДРПОУ 34197010 накористь ОСОБА_1, смт. Ружин, вул. Шевченка буд, 25, Жтомирської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 понесенні по справі судові витрати в сумі 704. 80 грн. ( сімсот чотири гривні 80 коп. ).
Повне рішення по справі складено до 01 червня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається за правилами, що діяли відповідно до ЦПК України в в редакції чинній до 15.12.2017р.
Відомості щодо учасників справи:
Позивачка: ОСОБА_1, зареєстрована та проживає:13600, смт.Ружин, вул.Шевченка, 25 Ружинського району Житомирської області, І.к. НОМЕР_1.
Відповідач: Фермерське господарство «Кухарук», код ЄДРПОУ 34197010, адреса розташування:13600, смт.Ружин вул.Бірюкова, 69, Житомирської області;
Третя особа: Управління Держпраці у Житомирській області, адреса: 10008, м. Житомир, вул. Шевченка 18-а,
Суддя М. М. Грек.