open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року

м. Київ

Справа № 923/533/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Булгакової І.В. (головуючий), Львова Б.Ю. і Селіваненка В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Хоменко І.М.,

учасники справи:

позивач - приватне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго",

представник позивача - ОСОБА_4 (виписка з протоколу засідання Правління від 21.05.2018 № 12),

відповідач - командитне товариство "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія",

представник відповідача - Жук Ю.В. адвокат (договір від 23.04.2018 № 12, ордер від 21.05.2018 № 53831, свідоцтво від 28.0.2017 № 000102),

розглянув касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"

на рішення господарського суду Херсонської області від 28.08.2017 (головуючий суддя Задорожна Н.О.)

та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 (головуючий Таран С.В., судді: Будішевська Л.О. і Мишкіна М.А.)

у справі № 923/533/17

за позовом приватного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі - Товариство),

до командитного товариства "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" (далі - Підприємство),

про визнання договору укладеним в редакції позивача.

За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд

ВСТАНОВИВ :

Товариство звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до Підприємства про визнання укладеним договору про приєднання до електричних мереж від 14.04.2017 з додатком № 1 "Технічні умови приєднання, яке не є стандартним до електричних мереж електроустановок від 14.04.2017 № 36/80-280" (далі - Договір) у редакції, запропонованій Товариством.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення господарського суду Херсонської області від 02.11.2016, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.02.2017, у справі 923/970/16 Товариством було надіслано на адресу Підприємства проект Договору. Листом від 15.05.2017 № 1-9/38 Підприємство направило Товариству підписаний та скріплений печаткою договір про приєднання до електричних мереж разом з протоколом розбіжностей у двох примірниках для узгодження та підписання, який був отриманий Товариством 23.05.2017. У протоколі розбіжностей Підприємство запропонувало власну редакцію пунктів 3.1.1, 4.1, 7.4, 8.3 Договору, пунктів 1, 7.4, 9, 14.2 додатку № 1 та власне найменування додатку № 1, а також запропонувало виключити пункти 3.2.3 Договору та пункти 8.1, 8.2, 16 додатку № 1. Не погоджуючись з пропозиціями Підприємства, викладеними у протоколі розбіжностей до Договору, Товариство передало неврегульовані розбіжності за Договором на розгляд господарського суду.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 28.08.2017, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані відсутністю правових підстав для задоволення позовних вимог.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство звернулось до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами при прийнятті оскаржуваних рішень враховано лише позицію Підприємства та не застосовано нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Підприємство подало відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваних рішень судів попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення представників сторін, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі встановлено, що Підприємство, маючи намір та можливість розташувати на даху власної будівлі генеруючу установку для вироблення електричної енергії сонячного випромінювання, керуючись Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32, звернулось до Товариства із заявою про приєднання електроустановки певної потужності для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії до електричних мереж, у задоволенні якої Товариством було відмовлено.

Підприємство, розцінивши відмову Товариства як порушення його прав, гарантованих чинним законодавством на вироблення та реалізацію електроенергії з альтернативних джерел, звернулось з відповідним позовом до суду.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 02.11.2016, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 01.02.2017 у справі № 923/970/16, за позовом Підприємства до Товариства про спонукання до вчинення дій, позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Товариства щодо надання Підприємству відповідно до пункту 3.1.2. Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32, підписаного проекту договору про приєднання та технічних умов. Зобов'язано Товариство безоплатно підготувати та невідкладно надати Підприємству підписаний проект договору про приєднання, відповідно до додатку 1 Правил та технічні умови приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для виробництва електроенергії з використанням альтернативних джерел енергії, відповідно до додатку 6 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32, на підставі поданої Підприємством заяви від 12.08.2016 та доданих до неї документів.

На виконання судового рішення у справі № 923/970/16 Товариством було надіслано на адресу Підприємства проект договору про приєднання до електричних мереж від 14.04.2017 з додатком № 1 "Технічні умови №36/80-260 приєднання, яке не є стандартним до електричних мереж електроустановок".

Листом від 15.05.2017 № 1-9/38 Підприємство направило Товариству підписаний та скріплений печаткою Договір разом з протоколом розбіжностей у двох примірниках для узгодження та підписання, який був отриманий Товариством 23.05.2017.

У протоколі розбіжностей Підприємство запропонувало власну редакцію пунктів 3.1.1, 4.1, 7.4, 8.3 Договору, пунктів 1, 7.4, 9, 14.2 додатку № 1 та власне найменування додатку № 1, а також запропонувало виключити пункти 3.2.3 Договору та пункти 8.1, 8.2, 16 додатку № 1, а саме:

Редакція електропередавальної організації

Редакція замовника

1

Пункт 3.1.1 договору про приєднання до електричних мереж - забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) у термін, зазначений у додатковій угоді до даного договору, після виконання замовником зобов'язань, визначених пунктом 3.2 цього розділу.

Пункт 3.1.1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) у термін, зазначений у договорі, після виконання замовником зобов'язань, визначених пунктом 3.2 цього розділу.

2

Пункт 3.2.3 договору про приєднання до електричних мереж - передати виконавцю послуг проекту документацію на зовнішнє електропостачання у 4 примірниках для виконання ним зобов'язань за договором (для приєднання, яке не є стандартним).

Пункт 3.2.3 договору про приєднання до електричних мереж виключити.

3

Пункт 4.1 договору про приєднання до електричних мереж - на дату укладення цього договору плата за стандартне приєднання становить - грн. Для приєднання, яке не є стандартним, плата за приєднання остаточно узгоджується після погодження електропередавальною організацією проектної документації. Уточнене значення оформляється додатковою угодою до цього договору у тому числі вартість проектної документації на зовнішнє електрозабезпечення при приєднанні, яке не є стандартним, яка передана замовником виконавцю послуг за актом приймання-передавання в рахунок плати за приєднання.

Пункт 4.1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. На дату укладання цього договору плата за стандартне приєднання становить - грн. Для приєднання, яке не є стандартним, плата за приєднання остаточно узгоджується після погодження електропередавальною організацією проектної документації. Уточнене значення оформляється додатковою угодою до цього договору.

4

Пункт 7.4 договору про приєднання до електричних мереж - договір може бути розірвано у разі відсутності розробленої проектно-кошторисної документації та виконання будівництва у строки, зазначені в заяві.

Пункт 7.4 договору про приєднання доелектричних мереж викласти в такій редакції. Договір може бути розірвано у разі відсутності розробленої проектно-кошторисної документації та виконання будівництва у строки, зазначені в заяві, подовжені на строк, що сплив з моменту її подачі замовником до моменту узгодження технічних умов виконавцем та замовником.

5

Пункт 8.3 договору про приєднання до електричних мереж - цей договір укладено у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу для замовника та виконавця послуг.

Пункт 8.3 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Цей договір укладено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу для замовника та виконавця послуг.

6

Додаток № 1 договору про приєднання до електричних мереж - технічні умови № 36/80-260 приєднання, яке не є стандартним до електричних мереж електроустановок.

Додаток № 1 до договору про приєднання до електричних мереж - технічні умови № 36/80-260 приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії.

7

Пункт 1 додатку №1 договору про приєднання до електричних мереж - місце розташування об'єкта, його найменування: виробництво електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, м. Херсон, вул. Робоча, 66.

Пункт 1 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Місце розташування об'єкта, його найменування: м. Херсон, вул. Робоча, 66, електроустановки призначені для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії.

8

Пункт 7.4 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії: передбачити встановлення на ПС-35/6кВ "Дзержинська" засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), які забезпечать контроль параметрів якості електричної енергії. Засоби контролю параметрів якості повинні бути внесені до Державного реєстру ЗВТ, мати можливість інтеграції з АСКОЕ (АСКПЯЕ) об'єкту.

Пункт 7.4 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії: передбачити встановлення на РП 6 кВ СЕС, що проектується засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), які забезпечать контроль параметрів якості електричної енергії. Засоби контролю параметрів якості повинні бути внесені до Державного реєстру ЗВТ, мати можливість інтеграції з АСКОЕ (АСКПЯЕ) об'єкту.

9

Пункт 8.1 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - пристрої релейного захисту і автоматики на пристанційному вузлі запроектувати згідно ПУЕ на сучасній мікропроцесорній елементній базі

Пункт 8.1 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж виключити.

10

Пункт 8.2 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - при виборі установок захистів устаткування 6 кВ пристанційного вузла забезпечити чутливість захистів у режимі мінімальної та максимальної генерації СЕС

Пункт 8.2 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж виключити.

11

Пункт 9 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - вимоги до системи регулювання для забезпечення первинного та вторинного регулювання: СЕС повинна бути оснащена пристроями, що забезпечують наступні функції управління: - регулювання частоти; - абсолютне обмеження генерації; - дельта-обмеження генерації; - обмеження градієнту потужності; - системний захист; - регулювання реактивної потужності; - регулювання коефіцієнту потужності; - регулювання напруги. На етапі виконання робочого проектування мають бути визначені принципи налаштування, умови роботи та зміни параметрів зазначених вище функцій управління СЕС.

Пункт 9 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Вимоги до системи регулювання для забезпечення первинного та вторинного регулювання. На етапі виконання робочого проектування мають бути визначені принципи налаштування, параметри, умови роботи та зміни параметрів функцій управління СЕС.

12

Пункт 14.2 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - передбачити встановлення засобів обліку електричної енергії та вимірювання величини споживання електричної енергії на межі балансової належності, визначеної пунктом 12 даних технічних умов.

Пункт 14.2 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж викласти в такій редакції. Передбачити встановлення засобів обліку електричної енергії та вимірювальної величини споживання електричної енергії на межі балансової належності, визначеної договором.

13

Пункт 16 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж - проект зовнішнього електрозабезпечення виконаний на підставі технічних умов погодити з ПАТ "ЕК "Херсонобленерго".

Пункт 16 додатку № 1 договору про приєднання до електричних мереж виключити.

Причиною виникнення спору в даній справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання укладеним Договору у редакції, запропонованій Товариством.

Порядок укладення договорів визначений у статтях 179-188 Господарського кодексу України (далі - ГК України).

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування; при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Згідно з частина сьома статті 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Статтею 181 ГК України визначений загальний порядок укладення господарських договорів. Особливості укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів передбачені статтею 184 ГК України.

Відповідно до частини третьої статті 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно із статтею 3 Закону України "Про електроенергетику" відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відносини, які виникають під час приєднання та підключення новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) до електричних мереж, регулюються Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.02.2013 за №236/22768 (далі - Правила приєднання).

Пунктом 1.2 Правил приєднання передбачено, що договір про приєднання до електричних мереж - письмова домовленість сторін, що є документом встановленої форми, який визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електричних мереж власника електромереж.

У додатку № 1 до Правил приєднання затверджено типову форму договору про приєднання до електричних мереж, а додаток № 6 містить типову форму технічних умов приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у запропонованій Товариством редакції у пункті 3.1.1 він відступив від типової форми, мотивуючи тим, що залишення пункту 3.1.1 договору у редакції Підприємства призведе до неврегулювання питання щодо строку проведення приєднання об'єкту замовника.

Вказані доводи були відхилені судами, оскільки посилання у запропонованій Товариством редакції на додаткову угоду також не визначає конкретних термінів проведення приєднання об'єкта замовника. Водночас строки надання послуг з приєднання визначені пунктом 3.1.7 Правил приєднання, відповідно до яких сторони у преамбулі договору зобов'язались діяти.

Сутність наявного між сторонами спору у викладенні змісту пунктів 3.2.3, 4.1 Договору полягає у покладенні на Підприємства обов'язку передати Товариству проектну документацію на зовнішнє електропостачання та внести плату за приєднання, яке не є стандартним, з урахуванням вартості проектної документації на зовнішнє електрозабезпечення при приєднанні, яке не є стандартним.

При цьому Товариство посилається на те, що відповідно до частини четвертої статті 17-2 Закону України "Про електроенергетику" розроблення проектно-кошторисної документації забезпечується замовником, а її вартість є складовою частиною вартості послуг з приєднання, і, оскільки Закон має вищу юридичну силу, то положення Правил про приєднання не повинні братися до уваги.

Водночас розділом ІV Правил приєднання (в редакції, що була чинною станом на час набрання законної сили рішенням господарського суду Херсонської області від 02.11.2016 у справі № 923/970/16 та на час підписання Товариством проекту Договору, а Підприємством - протоколу розбіжностей) визначено особливості приєднання електроустановок до електричних мереж, призначених для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії.

Пунктами 4.1.1-4.1.4 вказаного розділу Правил приєднання передбачено, що приєднання електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, здійснюється в порядку, передбаченому розділом ІІІ цих Правил, з урахуванням таких особливостей: електропередавальна організація безоплатно готує та видає замовнику підписаний проект договору про приєднання до електричних мереж електроустановки, яка виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії. Технічні умови даються замовнику безоплатно не пізніше 15 робочих днів від дня подання заяви замовника про приєднання електроустановки та 30 робочих днів у разі необхідності їх узгодження з власником магістральних/міждержавних електричних мереж. Технічні умови не містять вимог щодо зовнішнього електрозабезпечення. Розроблення проектної документації електроустановок зовнішнього електрозабезпечення забезпечується електропередавальною організацією за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу електричної енергії, та/або за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка надається замовником електропередавальній організації. Забезпечення електропередавальною організацією виконання будівельно-монтажних і пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника. Ці заходи фінансуються в обсязі 50 відсотків за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу електричної енергії, і 50 відсотків - за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка надається замовником електропередавальній організації.

Враховуючи такі особливості приєднання електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, до електричних мереж, суди дійшли висновку про викладення пунктів 3.2.3, 4.1 Договору у редакції, запропонованій у протоколі розбіжностей Підприємством.

За наявності судового рішення у справі № 923/970/16, яке в силу статті 115 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України; у редакції, чинній до 15.12.2017) є обов'язковим на всій території України та яким зобов'язано Товариство безоплатно підготувати та невідкладно надати Підприємству підписаний проект Договору відповідно до Правил про приєднання, судами визнані безпідставними доводи Товариства про те, що суди неправомірно застосували положення розділу IV Правил приєднання.

З огляду на те, що саме з вини Товариства Підприємство своєчасно не отримало необхідні документи, внаслідок чого розроблення проектно-кошторисної документації та виконання будівництва у строки, визначені у заяві від 18.08.2016 є неможливим, судами відхилено доводи Товариства щодо необхідності застосування умов, визначених типовою формою договору про приєднання до електричних мереж, та визнано обґрунтованим викладення пункту 7.4 у редакції, що запропонована Підприємством, зокрема щодо виконання будівництва у строки, зазначені у заяві, подовжені на строк, що сплив з моменту її подачі замовником до моменту узгодження технічних умов.

Що ж до пункту 8.3 Договору та найменування додатку № 1 до Договору, то судами встановлено, що сторонами вони узгоджені у редакції Підприємства.

Також судами встановлено, що пункт 1 додатку №1 до Договору у редакції Товариства викладено таким чином: "Місце розташування об'єкта, його найменування: "Виробництво електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, м. Херсон, вул. Робоча, 66", у редакції відповідача: "Місце розташування об'єкта, його найменування: м. Херсон, вул. Робоча, 66, електроустановки призначені для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії". Оскільки метою замовника є приєднання саме електроустановки (об'єкта), призначеного для виробництва електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, суди дійшли висновку про необхідність викладення даного пункту у редакції Підприємства, що відповідає дійсним намірам останнього, його заяві про приєднання від 12.08.2016, Правилам про приєднання та встановленому у судових актах у справі № 923/970/16, що в силу статті 35 ГПК України (у редакції, чинній до 15.12.2017) не потребує доведенню у даній справі.

Пункти 7.4, 8.1, 8.2, 9, 14.2 додатку № 1 до Договору, які стосуються розміщення засобів вимірювання для контролю якості, релейного захисту тощо, судами також визнані такими, що підлягають застосуванню у редакції Підприємства, оскільки відповідно до пункту 1.2 Правил приєднання місце забезпечення (точка забезпечення) потужності (замовленої до приєднання) - місце (точка) в існуючих електричних мережах електропередавальної організації, від якого електропередавальна організація забезпечує розвиток електричних мереж з метою приєднання електроустановки замовника відповідної потужності або приєднання генеруючих потужностей; місце приєднання (точка приєднання) електроустановки - існуюча або запроектована межа балансової належності електроустановок споживача або замовника; електроустановки зовнішнього забезпечення - електричні мережі (об'єкти), збудовані, реконструйовані чи технічно переоснащені від точки забезпечення замовленої потужності до об'єкта замовника на виконання технічних умов.

Згідно з пунктом 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України 31.07.1996 № 28 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за № 417/1442, межа балансової належності - це точка розділу елементів електричної мережі між власниками електроустановок за ознаками права власності або користування, або повного господарського відання; межа експлуатаційної відповідальності - це точка розділу електричної мережі за ознакою договірних зобов'язань з експлуатації тих чи інших її ділянок або елементів, встановлюється за згодою сторін. За відсутності такої згоди межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності.

Отже, електроустановки зовнішнього забезпечення - це установки, що знаходяться поза об'єктом замовника та які перебувають у віданні енергопостачальника, тому встановлення засобів вимірювання для контролю якості, які є власністю Підприємства, поза межами об'єкта замовника суперечить положенням пункту 1.2 Правил приєднання.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у протоколі розбіжностей Підприємство запропонувало виключити пункти 8.1, 8.2 додатку № 1 до Договору, з чим погодились суди попередніх інстанцій, оскільки типова форма технічних умов приєднання (додаток № 6 Правил приєднання) не містить умов, визначених пунктами 8.1 та 8.2 додатку № 1 до Договору.

Викладення пункту 9 додатку № 1 до Договору у редакції Підприємства також визнані судами обґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 3.1.7 Правил приєднання робочий проект у будь-якому випадку погоджується виконавцем, і саме при підготовці робочого проекту будуть визначатися всі необхідні функції управління СЕС замовника. Формулювання зазначеного пункту у редакції Підприємства не обмежує права Товариства внести необхідні зауваження та рекомендації при узгодженні проектної документації і не порушує загальних принципів законодавства про електроенергетику.

Також судами встановлено, що необхідність викладення пунктів 14.2, 16 додатку № 1 до Договору у редакції Товариства ані в позовній заяві, ані в апеляційній скарзі не обґрунтована. При цьому встановлення засобів обліку електричної енергії та вимірювання величини споживання електричної енергії на межі балансової належності, визначеної договором, не протирічить ані Правилам приєднання, ані Правилам користування електричною енергією, відтак суди дійшли висновку про викладення пункту 14.2 додатку № 1 до Договору у редакції Підприємства. Оскільки відповідно до пункту 4.1.3 Правил про приєднання розроблення проектної документації електроустановок зовнішнього електрозабезпечення забезпечується електропередавальною організацією, тому виключення Підприємством пункту 16 додатку № 1 до Договору визнано судами обґрунтованим.

Посилання в касаційній скарзі на те, що судами при прийнятті оскаржуваних рішень враховано лише позицію Підприємства та не застосовано нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, - не приймаються Касаційним господарським судом, оскільки спростовуються викладеними у даній постанові доводами судів попередніх інстанцій.

Відповідно до статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.

Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

З огляду на викладене Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, оскільки судами було прийнято рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що надає підстави залишити їх без змін.

У зв'язку з тим, що суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін раніше прийняті у даній справі судові рішення, а також враховуючи, що учасники справи не подавали заяв про розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції, суд покладає на скаржника витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.

Керуючись статтями 129, 308, 309, 315 ГПК України, Касаційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Херсонської області від 28.08.2017 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 у справі № 923/533/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя І. Булгакова

Суддя Б. Львов

Суддя В. Селіваненко

Джерело: ЄДРСР 74221242
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку