open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Справа № 661/1373/17

Провадження № 2/661/594/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2017 року

Новокаховський міський суд Херсонської області в складі :

Головуючого судді Матвєєвої Н.В.

При секретарі Лазор В.М.

З участю представника позивача – ОСОБА_1

Представника ЗОШ I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради – адвоката ОСОБА_2

Представника третьої особи – відділу освіти Новокаховської міської ради ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_4 до загальноосвітньої школи I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради, директора загальноосвітньої школи I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – відділ освіти Новокаховської міської ради про визнання дій незаконними,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах ОСОБА_4 з позовом, вказавши, що ОСОБА_4 працює вчителем у загальноосвітній школі I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради, є головою первинної організації вільної профспілки працівників освіти і науки цієї школи. З 2005 року на підставі її заяви, у відповідності до ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст..249 КзпП України, ст..25,26 Закону України «Про оплату праці» із її заробітної плати щомісячно відраховувалися профспілкові внески і перераховувалися на рахунок міської організації. У січні 2016 року загальноосвітня школа перейшла на самостійний бухгалтерський облік. Централізована бухгалтерія відділу освіти Новокаховської міської ради передала всі бухгалтерські документи, у тому числі і з нарахування заробітної плати до бухгалтерії школи. З січня 2016 року по лютий 2017 року з її заробітної плати утримувалися профвнески. У березні 2017 року із зарплати не відрахували профспілкові внески і не перераховували їх на рахунок профспілки. Заяву про припинення відрахування ОСОБА_4 не писала. 27.03.2017 року вона звернулася до бухгалтера школи із запитом про причини припинення відрахування. 03.04.2017 року отримала відповідь, з якої з’ясувала, що в бухгалтерії зникли документи, на підставі яких відбувалося відрахування проспілкових внесків. Збереження документів є обов’язком керівництва школи і їх відсутність не позбавляє виконувати чинне законодавство, за яким ніхто не може обмежити ОСОБА_4 вільно розпорядитися своєю заробітною платою та перешкоджати бути членом профспілки. Не здійснивши відрахування та перерахування профспілкових внесків директор школи порушила ст.. 42 Закону України «Про профспілкові внески, права та гарантії їх діяльності», ст. 249 КзпП України, ст. 25,26 Закону України «Про оплату праці», діяла всупереч ст. 4, 5 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії їх діяльності», ст. 68 Конституції України. ОСОБА_4 є членом міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка і звернулася до профспілки з заявою про захист її трудових прав та права бути членом профспілки.

Просила суд визнати дії загальноосвітньої школи I-IIІ ступенів №10 Новокаховської міської ради незаконними, такими, що суперечать ст. 8 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 249 КзпП України, ст. 25,26 Закону України «Про оплату праці», такими, що вчинені з порушенням норм ст. 4, 5 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 68 Конституції України. Визнати дії директора загальноосвітньої школи I-IIІ ступенів №10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 незаконними, такими, що суперечать ст. 8 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 249 КзпП України, ст. 25,26 Закону України «Про оплату праці», такими, що вчинені з порушенням норм ст. 4, 5 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 68 Конституції України.

Зобов’язати директора школи відновити відрахування і перерахування профспілкових внесків. Компенсувати матеріальну шкоду нанесену профспілковій організації у сумі 107,13 грн., покласти на ОСОБА_5 сплату судового збору.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали заявлені вимоги.

Представник відповідача загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради в судовому засіданні заперечувала проти позову, вказавши, що заява ОСОБА_4 про здійснення відрахувань із її заробітної плати профспілкових внесків та перерахування профспілковій організації до ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради не надходила, угода між навчальним закладом та профспілкою про утримання із заробітної плати працівників, які є членами профспілки, профспілкових внесків не укладалася, тому підстав для утримання профспілкових внесків із заробітної плати ОСОБА_4 відповідно до ст. 42 Закону України «Про профспілки, права та гарантії їх діяльності» у головного бухгалтера школи не було. До того ж директор школи відповідно до своїх функціональних обов’язків не займається здійсненням відрахувань із заробітної плати працівників, тому немає підстав для визнання її дій незаконними. Матеріальна шкода позивачці ОСОБА_4 не завдана, оскільки із її заробітної плати утримання на користь профпілки не здійснювалися.

Директор загальноосвітньої школи I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином, просила справу розглядати у її відсутність. З письмових заперечень наданих суду слідує, що первинна організація вільної профспілки в ЗОШ № 10 не зареєстрована, немає жодних установчих документів. Центральною бухгалтерією відділу освіти ніякі документи на перерахування профспілкових внесків не передавалися, ніякі документи не зникали з бухгалтерії школи. За період з січня 2016 року по січень 2017 року в школі змінилося два бухгалтери. Бухгалтер, який працює на теперішній час відмовився відраховувати кошти (профспілкові внески), бо немає до цього підстав. Заробітна плата за січень та лютий нараховувалася іншим бухгалтером, заяви, які можливо були написані бухгалтеру ОСОБА_6 ніякого відношення до бухгалтерії школи не мають. При вивченні особових справ працівників, бухгалтер виявив відсутність заяв на перерахування коштів, відповідна угода не укладена. При наявності необхідних документів профспілкові внески будуть утримуватися і перераховуватися за вказаними документах реквізитах.

Представник третьої особи відділ освіти Новокаховської міської ради ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала пояснивши, що відділ освіти Новокаховської міської ради є роботодавцем ОСОБА_4, яка працює вчителем ЗОШ I-III ступенів №10. На підставі заяви ОСОБА_4 централізованою бухгалтерією міського відділу освіти Новокаховської міської ради із заробітної плати ОСОБА_4 утримувалися профспілкові внески в розмірі 1 % на рахунок міської організації Вільної профспілки працівників освіти та науки м. Нова Каховка, членом якої вона є. Коли на підставі рішення Новокаховської міської ради ведення бухгалтерського обліку було передано школам, всі бухгалтерські документи, облікові справи вчителів з відміткою про відрахування профспілкових внесків передані директорам шкіл. Заяв від ОСОБА_4 про припинення відрахування із її заробітної плати профспілкових внесків не надходило, тому припинення відрахувань профспілкових внесків є безпідставним.

Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 27.03.2017 року ОСОБА_4 звернулася із заявою до головного бухгалтера ЗОШ №10 ОСОБА_7 з проханням повідомити підстави, за якими до березня 2017 року відраховувалися профспілкові внески, а з березня їх відрахування припинили. З роздруківок розрахунку заробітної плати ОСОБА_4 за жовтень 2016 року – лютий 2017 року вбачається, що кожного місяця до березня 2017 року із заробітної плати ОСОБА_4 утримувалися профспілкові внески в розмірі 1%, в січні , лютому 2017 року – 107,13 грн. Зі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи слідує, що міська організація вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка зареєстрована 16.0.2005 року. ОСОБА_4 працює вчителем початкових класів загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради з 01.09.1987 року до теперішнього часу, є членом міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка. З відповіді головного бухгалтера школи на заяву ОСОБА_4 № 155 від 27.03.2017 року вбачається, що у березні 2017 року при розгляді особових справ виявлено, що особисті заяви на утримання і перерахування профспілкових внесків відсутні, з адміністрацією відповідна угода не укладена, при наявності необхідних документів профспілкові внески будуть утримуватися і перераховуватися за вказаними в документах реквізитами.

З повідомлення начальника відділу освіти ОСОБА_8 керівникам загальноосвітніх навчальних закладів від 27.03.2017 року слідує, що відділ освіти Новокаховської міської ради на чисельні звернення працівників закладів повідомляє, що у зв’язку із запровадженням самостійного бухгалтерського обліку у школах, всі бухгалтерські документи, разом з картками з нарахування заробітної плати, які містять інформацію про види нарахувань і відрахувань із заробітної лати, передані з центральної бухгалтерії відділу освіти в навчальні заклади. Тому, якщо у січні і наступні місяці працівники не подавали заяви про припинення відрахування профвнесків, підстави припинення відрахування внесків – відсутні. 23.05.2005 року від голови профспілки ОСОБА_1 відділом освіти Новокаховської міської ради були отримані заяви працівників освіти про відрахування із заробітної плати профвнесків на рахунок профспілкової організації в кількості 1041 шт., в тому числі ЗОШ №10- 80 заяв, про що складено акт прийому-передачі. З акту приймання особових рахунків за 2013-2015 рік, слідує, що особові рахунки, в тому числі і ОСОБА_4 відділом освіти передані бухгалтеру ЗОШ №10. З особового рахунку ОСОБА_4 слідує, що в графі член профспілки значиться код профспілки НОМЕР_1 та розрахунковий рахунок в банку «Аваль» № НОМЕР_2, в особовій картці містяться роздруківки по заробітній платі, в яких зазначено, що із заробітної плати ОСОБА_4 утримувалися профспілкові внески в розмірі 1 % .

З відповіді від 28.04.2017 року на заяву ОСОБА_4 від 25.04.2017 рок слідує, що директор ОСОБА_5 повідомляє, що кошти не будуть перераховані в квітні місяці, бо документи на заробітну плату закрито 20 квітня 2017 року, а заяви принесено 25.04.2017 року, відмітка в картці по нарахуванню заробітної плати про членство у вільній профспілці не є підставою для перерахування профвнесків.

30.05.2017 року ОСОБА_4 знову звернулася із заявою до директора школи № 10 з проханням пояснити, чому не були взяті до уваги заяви членів профспілки про відрахування із їх заробітної плати профвнесків на рахунок профспілкової організації, які подані нею наприкінці квітня 2017 року.

З відповіді від 06.06.2017 року наданій ОСОБА_4 директором школи Коткіною.Т.В. вбачається, що заяви про перерахування професійних внесків, які здані 25.04.2017 року оформлені неналежним чином, відсутня повна назва організації та розрахунковий рахунок, куди здійснювати перерахування внесків, а також треба або укладений колективний договір або окрема угода, чого також немає. В закладі немає жодного документа щодо існування первинної вільної профспілки в ЗОШ I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради.

З протоколу № 1 від 09.11.2016 року ведення переговорів РТК ЗОШ №10 щодо роботи над колективним договором слідує, що членів вільної профспілки ОСОБА_4 та ОСОБА_9 не було включено до комісії через ненадання документів про існування вільної профспілки в ЗОШ №10.

21.11.2016 року голова МО ВПОН ОСОБА_1 зверталася до керівників закладів освіти, в якому наголошувала на існуванні первинних профспілок організації вільної профспілки працівників освіти і науки, які є ланками міської організації профспілки та легалізовані у відповідності ідо ст. 16 ЗУ «Про проспілки, їх права та гарантії діяльності», просила не порушувати чинне законодавство, не перешкоджати законній роботі профспілки та укласти і підписати колективні договори з первинною профспілковою організацією. Крім того, позивачкою і її представником надані докази, що підтверджують направлення на електронну адресу навчальних закладів, в тому числі і ЗОШ №10 повідомлень та листів профспілковою організацією. З відповіді директора школи ОСОБА_5 вбачається, що пошта до школи надходить в електронному вигляді. З повідомлення директору ЗОШ №10 ОСОБА_5 від голови ПК ОСОБА_4 (вих. 22.10.2014 року) слідує, що 11.10.2014 року у ЗОШ № 10 створена первинна організація міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки. Вказане повідомлення передане на підставі акту передачі від 22.10.2014 року. З посадової інструкції головного бухгалтера ЗОШ № 10 слідує, що головний бухгалтер школи здійснює контроль за дотриманням порядку оформлення первинних і бухгалтерських документів, розрахунків і платіжних зобов’язань, витрачання фонду заробітної плати, за встановленням посадових окладів працівникам підприємства, проведенням інвентаризацій основних засобів та інше. П. 6.4. Статуту Загальноосвітньої школи I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради Херсонської області передбачено, що навчальний заклад самостійно веде бухгалтерський облік. Керівник закладу являється розпорядником коштів нижчого рівня.

П. 1.5 Посадової інструкції №3 директора загальноосвітнього навчального закладу передбачено, що директорові школи безпосередньо підпорядковуються його заступники. Директор школи уповноважений у межах своєї компетенції давати обов’язкові для виконання вказівки будь-якому працівнику школи, директор школи вправі відмінити розпорядження будь-якого іншого працівника школи.

З наказу №321-к/твід 11.12.2015 року відділу освіти Новокаховської міської ради «Про зміни в посадовій інструкції директорів загальноосвітніх навчальних закладів "слідує, що п.5.6 посадової інструкції директора школи викладено в наступній редакції : відповідає за планування бюджету та розподіл коштів в межах кошторису закладу", несе повну відповідальність за роботу Централізованої бухгалтерії свого закладу, за дотримання фінансової дисципліни, за збереження майна і матеріально-технічної бази закладу". З наказом ознайомлена і директор школи ОСОБА_5

П. 1.9. Розділу 2 Колективної угоди, укладеної між відділом освіти Новокаховської міської ради та міською організацією вільної профспілки працівників освіти та науки м. Нова Каховка та підписаної 28.02.2013 року, передбачено, що відділ освіти Новокаховської міської ради зобов’язується щомісячно, не пізніше 3-х банківських днів після видачі заробітної плати працівникам, перераховувати у безготівковому порядку членські профспілкові внески згідно із особистими заявами членів вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка на банківські рахунки установи. Аналогічне положення міститься в п.3 Розділу «Гарантії діяльності профспілкової організації» угоди, укладеної між відділом освіти Новокаховської міської ради та міською організацією вільної профспілки працівників освіти та науки м. Нова Каховка та підписаної 28.03.2003 року, зареєстрованої Новокаховським міськвиконком 09.06.2003 року, реєстраційний номер № 61.

З протоколу спільного засідання бухгалтерів № 14 ЗНЗ від 18.01.2016 року вбачається, що під час засідання обговорювався порядок виконання рішення Новокаховської міської ради №3 від 10.12.2015 року «Про оптимізацію роботи із забезпечення ефективного використання коштів бюджетними установами(закладами) Новокаховської міської ради», начальник відділу освіти ОСОБА_8 та провідний бухгалтер відділу освіти ОСОБА_10 ознайомила бухгалтерів, в тому числі бухгалтера ЗОШ №10, з рішенням ради та про передачу особових рахунків до навчальних закладів, в яких відображені відрахування на профспілкові внески.

З повідомлення заступника начальника УПСЗН Новокаховської міської ради вбачається, що повідомна реєстрація колективної угоди між відділом освіти Новокаховської міської ради та міською організацією вільної профспілки працівників освіти та науки м. Нова Каховка не здійснювалася. Колективна угода не підписана, не зареєстрована, зберігається в УПСЗН з 2013 року. З довідки начальнику відділу освіти слідує, що заяви членів вільної профспілки та документація по профспілці ЗОШ №10 у відомчому архіві не зберігається.

З акту від 29.10.2010 року № 6 відділу освіти Новокаховської міської ради «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду України» слідує, що документи до наказів з особового складу (довідки, заяви та інш.) зберігаються 3 роки. З відповіді Головного територіального управління юстиції в Херсонській області від 19.05.2017 року вбачається, що первинна профспілкова організація (вільної профспілки) у ЗОШ I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради не значиться.

З копії книги нарахування заробітної плати педагогічних працівників за квітень 2017 року по ЗОШ № 10 вбачається, що відрахування профвнесків із заробітної плати ОСОБА_4 в квітні 2017 року не здійснювалося, нарахування по заробітній платі, затверджені директором школи ОСОБА_5., скріплені печаткою начального закладу.

Рішенням Новокаховської міської ради № 37 від 10.12.2015 року переведено на самостійне ведення бухгалтерського обліку, в тому числі загальноосвітню школу I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради.

З заяви вчителя початкових класів ОСОБА_4, яка зберігалася в централізованій бухгалтерії відділу освіти слідує, від 13.05.2005 року слідує, що ОСОБА_4 просить щомісячно відраховувати з її заробітної плати профспілкові внески у розмірі 1 % від нарахованої суми та перераховувати їх на рахунок міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка.

З пояснень свідка ОСОБА_11 головного бухгалтера школи вбачається, що коли він приступив до виконання своїх функціональних обов’язків, то в березні 2017 року виявив відсутність заяви ОСОБА_4 про відрахування із її заробітної плати профвнесків, тому при нарахуванні заробітної плати за березень не здійснив зазначені відрахування. ОСОБА_4 звернулася до нього з приводу не здійснення відрахувань із її заробітної плати, він попросив написати заяву, потім почалася переписка. Від директора школи він заяв ОСОБА_4 не отримував. Про відсутність заяв в особовій картці ОСОБА_4 про відрахування профвнесків він повідомляв директора школи ОСОБА_5, яка сказала, що вирішить вказане питання.

На підтвердження існування первинної профспілкової організації Вільної профспілки працівників освіти та науки в м. Нова Каховка в ЗОШ № 10 та визнання її директором школи ОСОБА_5 позивачка та її представник надали подання від 30.03.2009 року, адресоване директору школи про забезпечення виконання чинного законодавства України про профспілки і повідомлення голови ПК ЗОШ № 10 ОСОБА_4 про час проведення всіх заходів, які стосуються трудових та соціально-економічних прав і інтересів працівників школи та відповідь директора школи про можливість голови ПК ОСОБА_4 ознайомитися з річним планом роботи. З протоколів засідання по ЗОШ №10 від 11.10.2004 року вбачається, що до порядку денного внесено питання про створення первинної організації Вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка, вирішено обрати головою первинної організації вільної профспілки ЗОШ №10 ОСОБА_4 З протоколу № 2 зборів членів первинної організації вільної профспілки працівників освіти і науки ЗОШ I-III ступенів №10 від 12.11.2004 року запропоновано обрати профком в складі ОСОБА_4, при цьому саме директор школи ОСОБА_5 запропонувала обрати головою первинної профспілкової організації ОСОБА_4 як ініціатора створення первинної профспілкової організації Вільної профспілки працівників освіти та науки м. Нова Каховка.

Крім того, представником позивача надано суду докази здійснення перешкод щодо легалізації первинної профспілкової організації зі сторони Новокаховського міського управління юстиції та відповідь Міністерства юстиції України від 25.09.2009 року про те, що до Головного управління юстиції у Херсонській області надіслано відповідне роз’яснення для запобігання порушення законодавства України про профспілки.

Згідно зі ст. 6, 7, 12, 16, 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.

Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.

Статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об'єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.

Професійні спілки, їх об'єднання у своїй діяльності незалежні від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Профспілки, їх об'єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу.

Роботодавець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.

За наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оплату праці», забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до ст. 249 КзпП України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності первинних профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі, організації.

За наявності письмових заяв працівників, які є членами професійної спілки, власник або уповноважений ним орган щомісяця безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок професійної спілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в строки, визначені цим договором чи угодою. Власник або уповноважений ним орган не вправі затримувати перерахування зазначених коштів.

Спори, пов'язані з невиконанням власником або уповноваженим ним органом цих обов'язків, розглядаються у судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 працює вчителем початкових класів в загальноосвітній школі I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради, є членом Міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки в м. Нова Каховка та головою первинної профспілкової організації Міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки ЗОШ I-III ступенів Новокаховської міської ради. На підставі рішення Новокаховської міської ради № 37 від 10.12.2015 року ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради переведено на самостійне ведення бухгалтерського обліку, та відповідно до акту прийому-передачі з централізованої бухгалтерії міського відділу освіти Новокаховської міської ради передані особові картки з нарахування заробітної плати працівників школи №10 , в тому числі і ОСОБА_4 та всі бухгалтерські документи до навчального закладу. Весь час з часу самостійного ведення ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради бухгалтерського обліку до березня 2017 року із заробітної плати ОСОБА_4 здійснювалися відрахування профвнесків на рахунок міської Вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка, ченом якої вона є, а з березня 2017 року вказані відрахування припинилися. Причиною припинення відрахувань профвнесків із заробітної плати ОСОБА_4 є відсутність її заяви на здійснення вказаних відрахувань та невизнання адміністрацією школи її членства в профспілковій організації та існування первинної організації профспілки в ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради і відсутність угоди між профспілкою та навчальним закладом про здійснення відрахувань на рахунок профспілки. Дослідивши докази в їх сукупності суд приходить до висновку про незаконність дій директора ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 щодо припинення відрахувань профвнесків із заробітної плати ОСОБА_4 та перерахування їх на рахунок профспілки, оскільки вони суперечать вимогам ст. 25 Закону України «Про оплату праці», ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії їх діяльності», ст. 249 КзпП України. Так, достовірно знаючи про те, що ОСОБА_4 є головою первинної профспілкової організації Вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка, та членом вказаної профспілки, яка діє в ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради з 2004 року, що підтверджується протоколами зборів профспілкової організації, в яких брала участь директор школи, а також повідомленнями про створення первинної профспілкової організації доведеними до відома директора, здійснюючи відрахування із заробітної плати ОСОБА_4 протягом 2016, січня, лютого 2017 року після того як навчальний заклад перейшов на ведення самостійного бухгалтерського обліку, маючи необхідні реквізити та підстави для цього, з березня 2017 року безпідставно припинила здійснювати відрахування профспілкових внесків, ігноруючи заяви ОСОБА_4, надані повторно про продовження відрахування із її заробітної плати профвнесків, чим порушила її право на вільне розпорядження заробітною платою та права члена профспілки на добровільну сплату профвнесків.

Посилання представника відповідача ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради на неналежність до компетенції директора школи контролю за здійсненням відрахувань із заробітної плати працівників заперечується змінами до посадової інструкції директора школи щодо повної відповідальності за роботу централізованої бухгалтерії свого закладу, за дотримання фінансової дисципліни та п.1.5 Посадової інструкції №3 директора загальноосвітнього навчального закладу, яким передбачено, що директор школи уповноважений у межах своєї компетенції давати обов’язкові для виконання вказівки будь-якому працівнику школи, в разі наявності неправомірних дій зі сторони вказаного працівника.

Посилання директора ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради на відсутність заяви ОСОБА_4 та угоди між профспілкою та навчальним закладом про зобов’язання адміністрації закладу на здійснення відрахувань із заробітної плати не заслуговує на увагу, оскільки заява ОСОБА_4 про відрахування із її заробітної плати профвнесків, подана до міського відділу освіти Новокаховської міської ради, не була нею відкликана, про здійснення відрахувань профвнесків зазначено в її особовій картці по нарахуванню заробітної плати, між роботодавцем – міським відділом освіти Новокаховської міської ради та вільною профспілкою працівників освіти і науки м. Нова Каховка, який не змінився, існує колективна угода, якою передбачено відрахування із заробітної плати працівників, що є членами профспілки, утримання профвнесків та їх перерахування, відповідно до ст. 249 КзпП України, покладено на власника або уповноваженого органу, яким є очолюваний директором школи навчальний заклад.

Оскільки утримання профвнесків із заробітної плати ОСОБА_4 припинено безпідставно, тому слід зобов’язати директора ЗОШ I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради відновити відрахування із заробітної плати ОСОБА_4 та перерахування профспілкових внесків на рахунок Міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка.

В іншій частині позову слід відмовити, оскільки позовна вимога про визнання незаконним дій загальноосвітньої школи I-II ступенів №10 Новокаховської міської ради та такими, що суперечать ст. 8 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 249 КзпП України, ст. 25,26 Закону України «Про оплату праці», такими, що вчинені з порушенням норм ст. 4, 5 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 68 Конституції України є ідентичною позовній вимозі про визнання дій директора загальноосвітньої школи I-II ступенів №10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 незаконними, бо відповідно до Статуту навчального закладу його керівником є директор школи, визнання додатково незаконними дії навчального закладу є безпідставними та недоцільним. Що стосується позовної вимоги про відшкодування матеріальної шкоди в сумі 107,13 грн., яку слід компенсувати профспілці, то вона заявлена неналежним позивачем, бо із заробітної плати ОСОБА_4 не утримувалися профвнески, а шкода завдана юридичній особі – профспілковій організації, як стверджує позивачка, тому вимога повинна бути заявлена саме зазначеною особою.

З цих підстав позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідачки директора загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 640 грн., оскільки позивачка ОСОБА_4 звільнена від сплати судового збору, бо спір виник з трудових правовідносин.

На підставі ст. 25 Закону України «Про оплату праці», ст. 4,5,42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії їх діяльності», ст. 249 КзпП України, керуючись ст. 10, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_4 до загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради, директора загальноосвітньої школи I-III ступенів №10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – відділ освіти Новокаховської міської ради про визнання дій незаконними задовольнити частково.

Визнати дії директора загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 незаконними та такими, що суперечать ст.. 25 Закону України «Про оплату праці», ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії їх діяльності», ст. 249 КзпП України та зобов’язати її відновити відрахування із заробітної плати ОСОБА_4 та перерахування профспілкових внесків на рахунок Міської організації вільної профспілки працівників освіти і науки м. Нова Каховка.

Стягнути з директора загальноосвітньої школи I-III ступенів № 10 Новокаховської міської ради ОСОБА_5 судовий збір на користь держави в сумі 640 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Новокаховський міський суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, рішення суду набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. В. Матвєєва

Джерело: ЄДРСР 67731279
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку