ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 березня 2017 року
Справа № 921/753/16-г/11
Господарський суд Тернопільської області у складі головуючого судді Сидорук А.М. , судді Гирили І.М. , судді Руденка О.В.
Розглянув матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль, Тернопільська область
до відповідача: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА", вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд", м.Тернопіль, просп. С.Бандери, 38
про зобов'язання вчинити дії.
За участю представників сторін:
Позивача: ОСОБА_3 – представник ОСББ "Вільхова 17"
Відповідача: ОСОБА_4- представник ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА"
Третьої особи: не з’явився
Суть справи: ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА", вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль про зобов'язання вчинити дії, а саме: зобов’язати ТОВ "МЖК ІрЛАГА" передати в управління ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17" багатоквартирний будинок, що розташований за адресою: м. Тернопіль, вул. Вільхова, 17 та документацію на житловий будинок.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 06 грудня 2016 року порушено провадження у справі; розгляд справи призначено на 20 грудня 2016 року; зобов'язано відповідача подати в засідання обґрунтований відзив на позовну заяву.
В порядку ст. 77 ГПК України розгляд справи неодноразово відкладався в зв’язку з необхідністю витребування нових доказів.
10.01.2017р. від відповідача по справі ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" на адресу господарського суду Тернопільської області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що в 2001р. між ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" та мешканцями будинку № 17 по вул. Вільховій в м. Тернополі було укладено договори про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території. ТОВ "МЖК ІрЛАГА" не є управителем чи балансоутримувачем будинку, таким чином позивачем висунуто вимоги до неналежного відповідача, оскільки ОСОБА_2 ніколи не надавало і не може надавати послуги з управління жодним будинком і у переліку видів діяльності у статуті товариства такий вид діяльності відсутній. Отже, позивач не аргументував належним чином, що він має право пред’являти вимоги до відповідача, що права останнього на управління будинком були порушені відповідачем і підлягають захисту в судовому порядку відповідно до норм ст.ст.1, 2 ГПК України. Крім того, позивач в позовній заяві не зазначив, якими правовими нормами, що містяться в актах законодавства України, передбачено обов’язок виконавця послуг з утримання будинку, споруд і прибудинкової території ТзОВ "МЖК ІрЛАГА" передавати будь-які документи управителю будинку. Враховуючи наведене, відповідач вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними та просить суд в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 23 січня 2017 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд", м.Тернопіль, просп. С.Бандери, 38, ідентифікаційний код 01268934.
14.02.2017р. на адресу господарського суду Тернопільської області від ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" надійшов лист від 13.02.2017р. № 01/87 про розгляд справи без участі представника ТОВ «Тернопільбуд», при винесенні рішення покладаються на думку суду.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Документообіг господарського суду”. Для робочого оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер N125TE25D8010510B2.
21 лютого 2017 року суддя Сидорук А.М. звернулася із заявою про призначення колегіального розгляду справи № 921/753/16-г/11 у складі трьох суддів у зв'язку з її складністю.
Розпорядженням голови господарського суду Тернопільської області від 21 лютого 2017 року, враховуючи те, що дана справа відноситься до категорії складних у зв'язку з характером заявлених позовних вимог, призначено судову колегію для розгляду справи № 921/753/16-г/11 у складі трьох суддів; склад колегії визначити за допомогою автоматизованої системи.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів, визначено наступний склад колегії суддів: Сидорук А.М. – головуючий суддя, судді Руденко О.В., Півторак М.Є.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 21.02.2017р. справу № 921/753/16-г/11 прийнято до свого провадження у складі колегії суддів: Сидорук А.М. - головуючий суддя, судді Руденко О.В., Півторак М.Є., призначено судове засідання по справі на 14 березня 2017 року на 10 год. 00 хв.
Головуючий суддя Сидорук А.М. звернулась із службовою запискою до керівника апарату господарського суду Тернопільської області про внесення змін до складу колегії суддів по розгляду справи № 921/753/16-г/11 у зв'язку з звільненням з посади судді-члена колегії ОСОБА_5
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Тернопільської області від 13 березня 2017 року відповідно до пункту 2.3.25. Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл справи № 921/753/16-г/11.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів визначено склад колегії суддів: Сидорук А.М. – головуючий суддя, судді Гирила І.М., Руденко О.В.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 14.03.2017р. справу № 921/753/16-г/11 прийнято до свого провадження у складі колегії суддів: Сидорук А.М. - головуючий суддя, судді Гирила І.М., Руденко О.В.
У відповідності до п.3.8. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” у разі зміни складу суду (в тому числі з одноосібного на колегіальний, навіть якщо до складу колегії суддів входить суддя, який раніше одноособово розглядав дану справу), перебіг строку вирішення спору починається спочатку.
В розпочатому судовому засіданні 14.03.2017р. представнику позивача роз’яснено права та обов’язки сторін, передбачені ст. ст. 22, 81-1 ГПК України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з’явились.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 14 березня 2017 року у відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався до 23 березня 2017 року. В порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України визнано обов’язковою явку у судове засідання посадової особи Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, 46001, м. Тернопіль, вул. Коперника, 1 для надання пояснень про знані їм відомості та обставини у справі.
У судове засідання 23 березня 2017 року повноважений представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та просить задоволити його.
Відповідач у судовому засіданні повністю заперечив проти позову, у відповідності до поданого відзиву просить відмовити у його задоволенні оскільки заявлений позов на його думку є необгрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення.
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" явку свого повноваженого представника у судове засідання не забезпечила, водночас відповідно до листа від 13.02.2017р. № 01/87 ТОВ «Тернопільбуд» просить розглядати справу без участі представника ТОВ «Тернопільбуд», при винесенні рішення покладається на думку суду.
Розглянувши матеріали справи, враховуючи пояснення представника позивача та заперечення відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
У відповідності до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено, що кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законних інтересів зазначених суб’єктів.
Стаття 16 Цивільного Кодексу України визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина друга п. 1 ст. 16 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 640 від 15.05.2006 року вирішено передати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю “Житло” та БМУ “Промбуд” ВАТ Тернопільбуд” безоплатно, а комунальному підприємству “Новий Світ” та експлуатуючим організаціям (ВАТ “Тернопільміськгаз”, КП “Тернопільводоканал”, ВАТ “Укртелеком”) прийняти безоплатно на баланс і обслуговування 78-квартирний житловий будинок з стоянками автомобілів, продовольчим магазином, перукарнею, піцерією, офісами, аптекою і медичним центром за адресою вул. Вільхова, 17 в м. Тернополі з відповідними інженерними мережами.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 30.06.2010р. у справі № 8/Б-1221 Комунальне підприємство “Новий Світ”, вул..Д.Нечая,31 м. Тернопіль, ідентифікаційний код 32148181 – ліквідовано як юридичну особу з 30.06.2010р.
Відповідно до наданих позивачем ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17" документів вбачається наступне:
- Відповідно до листа Управління житлово-комунального господарства та екології, м. Тернопіль від 11.02.2008р. № 282/07, житловий будинок за адресою вул. Вільхова, 17 перебуває на балансі та обслуговуванні МЖК “Ірлага”;
- Відповідно до листа Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології від 09.03.2017р. № 209/15, акти прийняття-передачі будинку на баланс та обслуговування КП “Новий Світ” на адресу виконавчого комітету не надавались; будинок за адресою вул..Вільхова, 17 не перебуває в комунальній власності міста, рішення виконавчого комітету міської ради стосовно прийняття будинку на баланс ТзОВ “МЖК ІрЛАГА” не приймались.
19.01.2017р. від ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" на адресу господарського суду Тернопільської області надійшов лист №01/07 від 18.01.2017р., з якого вбачається, що 01.07.2006р. між БМУ "Промбуд" ВАТ "Тернопільбуд" та ТзОВ "МЖК ІрЛАГА" був укладений Акт приймання-передачі 78-квартирного житлового будинку з стоянками автомобілів, продовольчим магазином, перукарнею, піцерією, офісами, аптекою і медичним центром по вул. Вільхова, 17 в м. Тернополі. Одночасно з передачею багатоквартирного житлового будинку було передано усю проектну та виконавчу документацію (інвентаризаційну справу, технічний паспорт, робочі креслення та ін..). Разом з тим, Акт приймання-передачі 78-квартирного житлового будинку знищений в установленому законом порядку в зв’язку із закінченням термінів зберігання документів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Акту від 09.02.2010р. Будівельно-монтажного управління «Промбуд» ВАТ «Тернопільбуд» «Про вилучення для знищення документів не внесених до Національного архівного фонду», вилучені для знищення, як такі, що не мають науково-історичної цінності та втратили практичне значення, зокрема, акти приймання виконаних робіт за 2006 рік в кількості 12 шт., строк зберігання та номери статей за переліком – 3р. ст..82 Дб.
Листом № 134 від 07.02.2008р. Комунальне підприємство «Новий світ» /якому , рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 640 від 15.05.2006 року вирішено прийняти безоплатно на баланс і обслуговування 78-квартирний житловий за адресою вул. Вільхова, 17 в м. Тернополі/ повідомило Тернопільську міську громадську організацію «Асоціація споживачів житлово-комунальних послуг» та заступника начальника управління житлово-комунального господарства та екології, що будинок № 17 по вул..Вільхова обслуговується МЖК «Ірлага» та знаходиться в даній організації на балансі.
Як вбачається з листа Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології від 09.03.2017р. № 209/15, акти прийняття-передачі будинку на баланс та обслуговування КП «Новий Світ» на адресу виконавчого комітету не надавались.
Відповідно до листа Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології від 11.02.2008р. № 282/07, адресованого Голові Тернопільської міської громадської організації «Асоціація споживачів житлово-комунальних послуг», житловий будинку по вул. Вільхова, 17 в м. Тернополі перебуває на балансі та обслуговуванні МЖК» ІрЛАГА"; інформація щодо власності на зазначений будинок в управлінні житлово-комунального господарства та екології відсутня.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.01.2017р., ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" зареєстроване як юридична особа 29.12.2001р.; види діяльності: комплексне обслуговування об’єктів; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.
З наданих позивачем доказів в обґрунтування своїх позовних вимог вбачається, що в 2006 році /після здавання багатоквартирного житлового будинку в експлуатацію/ між власниками квартир багатоквартирного житлового будинку № 17 по вул.. Вільховій в м.Тернополі та ТОВ "МЖК ІрЛАГА" були укладені договори про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території.
Зокрема, в матеріалах справи є Договір про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території, укладений 01 липня 2006 року між Уповноваженим представником власника будинку в особі директора ТОВ «МЖК Ірлага» ОСОБА_6, що діє на підставі Статуту і рішення міськвиконкому та власником квартири ОСОБА_7
Відповідно до розділу 1 договору, уповноважений представник власника будинку забезпечує обслуговування та ремонт житлового будинку за адресою м.Тернопіль, вул..Вільхова, 17, а також утримання прибудинкової території, а Співвласник приймає участь у витратах на виконання названих робіт. Укладений договір підписаний обома сторонами: Уповноваженим представником власника будинку ТОВ "МЖК ІрЛАГА" та співвласником.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що ТОВ "МЖК ІрЛАГА" не є управителем та балансоутримувачем будинку, але готовий передати ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17" технічну документацію, якщо власники квартир сплатять заборгованість по наданих комунальних послугах.
Згідно поданої позовної заяви та протоколу установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Вільхова, 17 від 12 квітня 2016 року № 1 установчими зборами власників квартир багатоквартирного будинку, прийнято рішення, про створення ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку “Вільхова17".
Як свідчить Виписка від 07.07.2016р., з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено 01.06.2016р. відповідний запис про створення ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку “Вільхова 17”.
У відповідності до поданого позивачем статуту п.1 розділу 1 Статуту ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку “Вільхова 17” (надалі по тексту Позивач або ОСББ), затвердженого протоколом №1 від 12.04.2016р. Установчих зборів співвласників, ОСББ створене власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №17, що розташований за місцезнаходженням: вул. Вільхова, 17 в місті Тернополі відповідно до Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
Згідно з п.1 розділу 2 Статуту метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Установчими зборами власників квартир багатоквартирного будинку, яке оформлене протоколом № 1 від 12.04.2016 року, прийнято рішення про управління багатоквартирним будинком ОСББ.
Листом від 07.06.2016 року № 1 Позивач просив Відповідача зняти з балансу ТОВ "МЖК Ірлага" та передати до 01.07.2016 на баланс технічне обслуговування ОСББ житловий комплекс по вул. Вільхова,17. Для передачі підготувати план земельної ділянки, технічній паспорт будинку та іншу технічну документацію (інвентарну справу, акт прийняття в експлуатацію і плани зовнішніх та внутрішніх мереж, тощо), акт прийому-передачі житлового комплексу та ліквідувати недоліки будинку.
Листом від 05.07.2016р. №102 Відповідач відмовив Позивачу в передачі багатоквартирного будинку з огляду на те, що ТОВ МЖК ІрЛАГА” не є балансоутримувачем багатоквартирного будинку по вул. Вільхова, 17 та з огляду на наявність у мешканців даного будинку боргу перед товариством за надані послуги по утриманню будинку і споруд та прибудинкової території.
Протоколом №4 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 04.07.2016р. затверджено лист-звернення до Директора ТОВ “МЖК ІрЛАГА” (надалі по тексту - Відповідач) про створення спільної комісії для передачі будинку на баланс (управління) ОСББ (копія протоколу додається).
Листом від 06.07.2016 №03 Позивач повідомив Відповідача про те, що управління багатоквартирним будинком буде здійснюватися через статутний орган об’єднання - правління ОСББ “Вільхова 17” та просив для визначення технічного стану та підготовки акта приймання-передачі житлового комплексу в управління ОСББ створити комісію з представників ТОВ “МЖК ІрЛАГА” та ОСББ. Даний лист Позивача залишений Відповідачем без розгляду.
З огляду на те, що Відповідач не вчинив жодних дій по передачі будинку в управління Позивачу, а відтак порушив його права, це й стало підставою для звернення до суду за їх захистом.
Встановивши наведені обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частиною 1, 14 ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” передбачено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. ОСОБА_1 (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи Виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 01.06.2016р. проведено державну реєстрацію ОСББ " Вільхова 17".
У відповідності до статті 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” встановлено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
У зв'язку з наведеним, позивач вважає, що у відповідача як колишнього балансоутримувача будинку (зважаючи на рішення ОСББ від 12.04.2016р. у формі Протоколу №1), виник обов'язок по передачі технічної та ін. документації на будинок.
Як встановлено судом та зазначено в листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.02.2016р. №8/9-356-16 спеціальної процедури передачі примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок ні Законом України “Про ОСББ”, ні Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” не передбачено.
Разом з тим, на виконання Закону України “Про житлово-комунальні послуги” наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13 були затверджені Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (зареєстровано в міністерстві юстиції України 27 квітня 2009 р. за №377/16393).
Так відповідно до п.2.2 вказаних Правил попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів при передачі об'єкта в управління.
Пунктом 2.1. Правил визначено, що для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Комісія визначає технічний стан об'єкта відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі об'єкта в управління (з управління). Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі об'єкта, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони - юридичної особи.
За змістом п.2.3 Правил у разі відсутності документів, які передбачені для передачі, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатка до акта приймання-передачі.
Таким чином, з наведеного вбачається, що після прийняття співвласниками на зборах, проведених відповідно до ЗУ “Про ОСББ”, рішення про форму управління будинком між колишнім балансоутримувачем та співвласникам в особі їх об'єднання або особою, уповноваженій співвласниками, має бути здійснено приймання-передачу об'єкта в управління з підписанням відповідного акта та передачею документації на будинок.
Чинне законодавство України передбачає процедуру передачі примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок лише при передачі самого будинку в управління.
Слід зазначити, що така передумова отримання технічної документації, як прийняття будинку в управління (на баланс) повністю узгоджується із ч.18 ст.6 ЗУ “Про ОСББ”, в котрій зазначено, що у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання йому передає документацію колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку.
Відповідно до приписів ст. 12, 13 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, управління житловим будинком здійснює об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, якщо функції з управління будинком за рішенням загальних зборів об'єднання не передано управителю.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства, з моменту державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, та в разі відсутності рішення зборів об'єднання про передачу функцій з управління будинком іншій особі, такі функції переходять до об'єднання.
Відповідно до п. 1.2 Правил управління будинком, спорудами, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2009 року управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Частиною 5 статті 5 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” встановлено обов'язок замовника будівництва або попереднього власника будинку, передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об’єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі, якщо об’єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю.
Листом № 01/07 від 18.01.2017р. ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" повідомило господарський суд Тернопільської області, що 01.07.2006р. між БМУ "Промбуд" ВАТ "Тернопільбуд" та ТзОВ "МЖК ІрЛАГА" був укладений Акт приймання-передачі 78-квартирного житлового будинку з стоянками автомобілів, продовольчим магазином, перукарнею, піцерією, офісами, аптекою і медичним центром по вул. Вільхова, 17 в м. Тернополі. Одночасно з передачею багатоквартирного житлового будинку було передано усю проектну та виконавчу документацію (інвентаризаційну справу, технічний паспорт, робочі креслення та ін..).
Згідно складу технічної документації постійного зберігання, що визначено в п. 1.2. Правил утримання житлових будинків та прибудинкових території, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України № 76 від 17.05.2005 року, яким до складу технічної документації на житловий будинок віднесено наступні документи:
- технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок;
-проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо;
- акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію;
- паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень;
- паспорти ліфтового господарства;
- акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.
Технічна документація коректується в міру зміни технічного стану будинку, переоцінки основних фондів, проведення його капітального ремонту або реконструкції, переобладнання, перепланування та зміни цільового призначення будинку, квартири (кімнати).
До складу документації, яка ведеться виконавцями послуг, входять:
- кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт;
- акти технічних оглядів;
- журнали заявок жителів;
- протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності);
- протоколи вимірювань вентиляції.
Аналогічний за змістом перелік технічної та іншої документації на житловий будинок, визначено Правилами управління будинком, спорудами, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2009року, згідно яких, при передачі об'єкта в управління, здійснюється передача наступної документації:
-щодо технічного стану об'єкта, у тому числі:
-план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 N 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за N 393/2833;
-паспорт об'єкта та земельної ділянки;проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта;
-акт технічного стану об'єкта на момент приймання-передачі;
-схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо;
-виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення);
-паспорти котельного господарства, котлові книги;
-паспорти ліфтового господарства;
-кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту;
-акти технічного огляду;
-журнали заявок мешканців об'єкта;
-протоколи виміру опору ізоляції електромереж;
-протоколи огляду системи вентиляції;
-щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, відзначає, що відповідач безпідставно ухиляється від передачі технічної документації, що перешкоджає здійсненню ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17" функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.
З огляду на вищенаведене, позовні вимоги ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17" є обґрунтованими, правомірними ата такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА", вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31830642 передати в управління ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 40525480 багатоквартирний будинок, що розташований за адресою: м.Тернопіль, вул.Вільхова, 17.
3. Зобов'язати ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31830642, передати ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль, Тернопільська область, ідентифікаційний код 40525480, документацію щодо багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: м. Тернопіль, вул.Вільхова, 17: план земельної ділянки, бухгалтерську та статистичну документацію, один примірник технічної документації на будинок, до якої включається: технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок, проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо, акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію, паспорти котельного господарства, котлові книги у разі наявності вбудованих та прибудинкових котелень, паспорти ліфтового господарства, акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача, кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт, акти технічних оглядів, журнали заявок жителів, протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності), протоколи вимірювань вентиляції, інформації щодо обліку мешканців об’єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об’єкта, які в ньому не мешкають, правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта, планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до нормативів, норм стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
4. Стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 31830642 на користь ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 40525480 - 1378,0 грн. в повернення сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Рішення направити ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку "Вільхова 17", вул. Березова, 14/9, м. Тернопіль; ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА", вул. Новий світ, 8, м. Тернопіль та ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд", м.Тернопіль, просп. С.Бандери, 38.
6. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання – 03 квітня 2017 року) через місцевий господарський суд.
Головуючий суддя А.М. Сидорук
Суддя І.М. Гирила
Суддя О.В. Руденко