РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 638/4452/16-ц
Провадження № 2/638/2764/16
09.08.2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Подус Г.С.,
при секретарі – Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Дзержинського районного суду міста Харкова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання правочину недійсним,-
ВСТАНОВИВ:
22.03.2016 року до Дзержинського районного суду м. Харкова звернулась ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання правочину недійсним.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 11.09.2004 року було укладено шлюб, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Харкова видано свідоцтво про одруження серії 1-ВЛ та зроблено відповідний запис в книзі реєстрації актів про одруження за №007098.
ОСОБА_3 з 12.10.2015 року зареєстрований як фізична особа підприємець, яка здійснює господарську діяльність код КВЕД 45.41.0 штукатурні роботи, код КВЕД 45.45.0 інші роботи з завершення будівництва, код КВЕД 45.44.0 малярні роботи та скління.
Під час шлюбу позивачу стало відомо, що 07.10.2015 року громадянкою ОСОБА_2 з ОСОБА_3 як фізичною особою, без документального підтвердження факту неякісного проведення ремонтних робіт по укладенню плитки підлоги площею 230 кв.м. в нежитлових приміщеннях літ. «А-3» за адресою: м. Харків, пр. Московський, 200 та посилання на ці документи, укладений договір про відшкодування заподіяної шкоди, який посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 2028.
Вищевказаний правочин, укладений 07.10.2015 року за № 2028 виходить за мжі дрібного побутового, передбачає відчуження ОСОБА_3 , як фізичною особою, що перебуває у шлюбі грошових коштів або майна у випадку його примусового виконання, що порушує права позивача на спільне сумісне майно подружжя та інтереси сім’ї.
Позивач також посилається на те, що нотаріус не мав права посвідчувати вищевказаний договір без її згоди, а тому укладений одним з подружжя правочин може бути визнано недійсним з мотивів відсутності згоди на це другого з подружжя.
В судове засідання представник позивача з’явився, надав суду свої пояснення, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання з’явився, надав суду свої пояснення, позов визнав.
Третя особа Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4, надала суду письмові пояснення, в яких просила відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши повно та всебічно матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
07.10.2015 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладено Договір про відшкодування заподіяної шкоди, який потім було посвідчено нотаріально приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області та зареєстровано в реєстрі за № 2028. За вказаним договором ОСОБА_3 зобов’язвується відшкодувати матеріальну шкоду ОСОБА_2, яку спричинив при проведенні ремонтних робіт в нежитлових приміщеннях в літ. «А-3», за адресою: місто Харків, проспект Московський, будинок 200.
З пояснень приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Харківської області вбачається, що у відповідності зі ст. 44 ЗУ «Про нотаріат», було визначено обсяг цивільної дієздатності осіб та встановлено дійсні наміри кожної зі сторін до вчинення правочину, а також відсутність у сторін заперечень щодо кожної з умов правочину.
Правочин був посвідчений, після з’ясування, що кожна із сторін однаково розуміє значення, умови правочину та його правові наслідки, про що свідчать особисті підписи сторін. Зазначене підтверджується п. 4 договору. Тобто, договір був укладений добровільно, та ОСОБА_3, уклавши та підписавши його, тим самим визнав, що спричинив матеріальну шкоду ОСОБА_2 при виконанні певних робіт та договором було врегульовано і порядок відшкодування.
Відповідно до ч. 2 ст. 369 Цивільного кодексу України, розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, а ч.1 ст. 65 Сімейного кодексу України, конкретизує що у власності подружжя, здійснюється за згодою іншого з подружжя.
Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затверджений Наказом МЮУ 22.02.2012 року №296/5, п.п.4.2, п.4 глави 1 розділу ІІ, передбачено, що при посвідченні правочинів щодо розпорядження спільним майном подружжя, якщо документ, що посвідчує права власності, оформлений на ім’я одного з подружжя, нотаріус вимагає письмову згоду іншого з подружжя. Справжність підпису другого з подружжя на заяві про таку згоду має бути нотаріально засвідчена.
Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦК України, розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном подружжя вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та(або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.
Також, ч.3 ст. 65 СК України, для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
Жодним нормативним актом не передбачена необхідність згоди одного з подружжя на укладення договору про відшкодування матеріальної шкоди. Тому підстав для визнання договору про відшкодування шкоди недійсним немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання правочину недійсним – відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя