open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Провадження №2/522/5267/16

Справа № 522/7396/16-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2016 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді: Домусчі Л. В.

при секретарі Шевчик В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 27.04.2016 звернувся до суду з позовом до Одеської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В своїх позовних вимогах позивач посилається на те, що 01.12.2014р. померла ОСОБА_2 в місті Кфар Саба (Ізраїль). Після її смерті відкрилась спадщина на території України на рухоме майно. За час життя ОСОБА_2 заповіту не склала. ОСОБА_1 є чоловіком померлої та відповідно має право на спадщину після померлої як спадкоємець першої черги. ОСОБА_1 звертався до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини, але не мав оригіналу свідоцтва про смерть ОСОБА_2, тому нотаріусом було відмовлено в прийнятті такої заяви.

Свідоцтва про смерть ОСОБА_2 позивач не мав, так як його дружина померла на території іншої держави, де постійно проживала, а ОСОБА_1 постійно мешкає на території України. Таким чином, ОСОБА_1 з поважних причин не мав можливості надати нотаріусу документ, необхідний для подачі заяви про прийняття спадщини.

Лише в січні 2016 року, тобто після спливу встановленого законом шестимісячного строку, ОСОБА_1 отримав свідоцтво про смерть ОСОБА_2, тому просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час і місце був повідомлений належним чином, поважних причин неявки суду не представив, але подав до суду письмову заяву, згідно якої просив розглядати справу у його відсутності. Суд у зв'язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно ч.4ст.169 ЦПК України, у порядку ст.ст.224-225 ЦПК України при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.

Суд дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.12.2014р. померла ОСОБА_2 в місті Кфар Саба (Ізраїль), що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим відділом по справам населення та міграційної служби МВС Ізраїля в місті Тель-Авів-центр 01 грудня 2014 року, яке переведене українською мовою та на якому проставлена печатка «апостиль». За час життя ОСОБА_2 заповіту не склала. Після смерті ОСОБА_2 її чоловік ОСОБА_1 звертався до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_3 для подачі заяви про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи, але нотаріусом 24.06.2016р. було роз’яснено, що пропущений шестимісячний строк на таке звернення та рекомендовано звернутися до суду с заявою про поновлення строку для подання заяви про прийняття спадщини.

27.04.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги, як чоловік померлої ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-ЖД №430135 від 08.07.1978р.

За правилами ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, спадкування здійснюється за законом та в порядку черговості. Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому кожна наступна черга спадкоємців одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги. Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на спадщину яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 як спадкоємець першої черги.

Відповідно до п.1.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012р. якщо смерть громадянина була зареєстрована на території іншої держави, нотаріусу подається відповідний документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який є дійсним на території України за умови його легалізації, якщо інше не передбачено законом, міжнародними договорами України.

Свідоцтва про смерть ОСОБА_2 Позивач не мав, так як його дружина померла на території іншої держави, де постійно проживала, а ОСОБА_1 постійно мешкає на території України.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснила, що знайома з ОСОБА_5 (сином ОСОБА_1). В грудні 2015 року ОСОБА_5 попросив ОСОБА_4 особисто забрати у родичів в Ізраїлі документи, а саме свідоцтво про смерть його матері ОСОБА_2, так як він довгий час не може його отримати. ОСОБА_4 в період з 27.12.2015р. по 03.01.2016р. перебувала в Ізраїлі по власним справами та в місті Нетанія зустрілася з чоловіком на ім’я Борис, який передав їй свідоцтво про смерть ОСОБА_2. Перебуваючи в Україні десь після 13 січня 2016 року ОСОБА_4 віддала отримані в Ізраїлі документи ОСОБА_5.

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася в день її смерті, тобто 01.12.2014р. Але свідоцтво про її смерть ОСОБА_1 отримав лише в січні 2016 року. З наведеного вище суд приходить до висновку щодо поважності причини пропуску ОСОБА_1шестимісячного строку для прийняття спадщини.

У судовому засіданні позивачем доведено поважність причини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Після всебічного, повного дослідження й оцінки наявних матеріалів та обставин справи суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог, вважає їх обґрунтованими і доведеними позивачем та такими, що знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 15, 60, 88, 197, ч.4 ст.169, 209, 212-215, 218, 224-225 ЦПК України, ст. ст. 16, 1221, 1223, 1258, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

2. Визначити додатковий строк для прийняття ОСОБА_1 спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 померлої 01.12.2014р. в місті Кфар Саба (Ізраїль) терміном на один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення., згідно ч.1ст.294 ЦПК України.

Суддя: Домусчі Л.В.

15.07.2016

Джерело: ЄДРСР 58996987
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку