АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа
№ 598/157/15-ц
Головуючийу 1-й інстанції Щербата Г.Р.
Провадження№ 22-ц/789/400/16
Доповідач- Бершадська Г.В.
Категорія- 57
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 р. колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Бершадської Г.В.
суддів - Гірський Б. О., Ткач О. І.,
при секретарі - Бріль В.Л.
з участю сторін - сторін та їх представників
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 на рішення Збаразького районного суду від 27 січня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів Бутинської Парафії храму святого Архистратига Михаїла Української Православної Церкви до релігійної громади "Парафії святого Архистратига Михаїла" села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання недійсним протоколу загальних зборів релігійної громади "Парафії святого Архистратига Михаїла" села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату від 28 лютого 2014 року №1,
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2015 року позивачі звернулися з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що оскаржуваний протокол загальних зборів порушує права Тернопільської єпархії Української Православної Церкви, «Парафії святого Архистратига Михаїла» села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви та є наслідком втручання Української Православної Церкви Київського Патріархату у внутрішню структуру УПЦ, як єдиної Всеукраїнської релігійної громади. Позивачі зазначили, що оскаржуваний протокол є документом загальних зборів Української Православної Церкви Київського Патріархату (далі УПЦ КП), а не парафіяльних зборів «Парафії святого Архистратига Михаїла» УПЦ, у зборах приймало участь 330 невстановлених осіб, які не можуть виражати волю їхньої парафії та викладати статут в новій редакції, на засіданні зборів не розглядалось питання про обрання голови зборів та секретаря, у загальних зборах не брав участі настоятель парафії (про їх проведення він не повідомлявся) та члени цієї парафії, на них вирішувалось питання про прийняття Статуту релігійної громади УПЦ КП, а не прийняття Статуту «Парафії святого Архистратига Михаїла» УПЦ від 25 серпня 1991 року в новій редакції, протокол не затверджений архієреєм УПЦ, що суперечить Статуту про управління УПЦ. Вважають, що відповідачі, прийнявши свій Статут на підставі статуту «Парафії святого Архистратига Михаїла» УПЦ від 25 серпня 1991 року, не врахували того, що вірні парафіяни «Парафії святого Архистратига Михаїла» УПЦ не бажають змінювати своє канонічне підпорядкування УПЦ.
Рішенням Збаразького районного суду від 27 січня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 звернулися з апеляційною скаргою, в якій просять його скасувати та ухвалити нове рішення, яким їхній позов задовольнити, посилаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи, неповне з'ясування обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи. Апелянти зазначили, що суд формально розглянув справу, оскільки зіслався в рішенні на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 січня 2015 року про відмову Тернопільській єпархії УПЦ в позові про скасування розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації (далі Тернопільської ОДА), про реєстрацію Статуту в новій редакції, яке видано на підставі оскаржуваного протоколу загальних зборів, тим самим не перевіряв їхні доводи щодо порушення порядку проведення зборів та їх оформлення.
В судовому засіданні представник апелянтів ОСОБА_14 апеляційну скаргу підтримав та зіслався на обставини, викладені в ній. Додатково пояснив, що жителі села, крім осіб інших віросповідань (євангелістів та штунд) приймали участь у богослужіннях в церкві с.Бутин, однак кількість парафіян релігійної громади УПЦ не зафіксована
Присутні в судовому засіданні ОСОБА_1, ОСОБА_15, ОСОБА_5,ОСОБА_6, ОСОБА_16 апеляційну скаргу підтримали та вказали, що вбачають порушення своїх прав у тому, що після реєстрації Статуту УПЦ КП с.Бутин, їхнього священника не пускають у церкву для проведення богослужінь і вони змушені ходити в церкву у сусіднє село. Із письмовими заявами до Тернопільської ОДА про встановлення почерговості богослужінь у храмі не звертались. Це підтвердив в суді апеляційної інстанції священник ОСОБА_11
Представник релігійної громади "Парафії святого Архистратига Михаїла" села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату ОСОБА_17 апеляційної скарги не визнав та пояснив, що у зв'язку з відмовою священника відправити молебень за загиблими на Майдані в Києві, жителі с.Бутин зібрались 25 лютого 2014 року у сільському клубі і вирішили 28 лютого 2014 року провести збори парафіян з приводу переходу до УПЦ КП. На цьому зібранні 25 лютого 2014 року був присутній і священник. 28 лютого 2014 року збори відбулися біля церкви, було обрано голову і секретаря зборів, підрахунок голосів здійснював ОСОБА_18 Священник на збори не з'явився. Тернопільська ОДА до реєстрації прийнятого Статуту зажадала висновок місцевої держадміністрації та сільської ради, в зв'язку з чим повторно збирались підписи парафіян із зазначенням їх паспортних даних. Вважає, що суд вірно застосував ч. 3 ст. 61 ЦПК України, оскільки при розгляді позовної заяви релігійної громади УПЦ с.Бутин, адміністративний суд дав оцінку протоколу, адже протокол є одним із доказів правомірності розпорядження Тернопільської ОДА №399-од від 25 вересня 2014 року стосовно реєстрації Статуту релігійної громади в новій редакції.
Представник Тернопільської ОДА Олійник О.О. апеляційної скарги не визнала та пояснила, що релігійна громада Української Православної Церкви Московського Патріархату далі (УПЦ МП) с.Бутин входила до складу Тернопільської єпархії УПЦ МП лише в канонічних питаннях, а не в юридичних та організаційних, про що зазначено у п.1 Статуту релігійної громади від 12 вересня 2011 року. Рішення релігійної громади про зміну Статуту прийнято відповідно до ЗУ "Про свободу совісті та релігійні організації" і на даний час відсутній міжконфесійний конфлікт. Вважає, що протокол зборів релігійної громади сам по собі не є тим правовим актом, законність чи дійсність якого може оспорюватись в судовому порядку. Жителі с.Бутин, які виявили бажання залишитись в УПЦ, вправі зареєструвати свою громаду та звернутись до Тернопільської ОДА про встановлення черговості богослужінь у церкві. На даний час на розгляді Тернопільського окружного адміністративного суду перебуває позов цих самих позивачів, які оскаржують розпорядження Тернопільської ОДА від 25 вересня 2014 року про реєстрацію Статуту з підстав незаконності протоколу загальних зборів від 28 лютого 2014 року та іншого.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення про прийняття Статуту релігійної громади «Парафії Святого Архистратига Михаїла» села Бутин Збаразького району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, прийнято релігійною громадою сіл Бутин та Поляни Збаразького району на загальних зборах віруючих громадян, відповідно до ст.12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні громади».
Заслухавши пояснення представника апелянтів, суддю-доповідача, ознайомившись з матеріалами справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає не підлягає до задоволення.
Згідно ст. 8 ЗУ "Про свободу совісті та релігійні організації" держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості.
В силу ч. 2 ст. 12 цього Закону статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 14 даного Закону для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти чоловік, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію до обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення. У необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а також спеціалістів.
Судом встановлено, що 28 лютого 2014 року у селі Бутин Збаразького району, на церковному подвір'ї відбулися збори віруючих громадян УПЦ МП сіл Бутин та Поляни Збаразького району, на яких було обрано голову зборів та секретаря і вирішувалось питання про перехід релігійної громади парафії Святого Архистратига Михаїла із УПЦ МП до УПЦ КП, прийняття нового Статуту УПЦ КП. Загальні збори релігійної громади в кількості 330 чоловік вирішили вийти з юрисдикції Тернопільської єпархії УПЦ МП та перейти до Тернопільської єпархії УПЦ КП, прийняти Статут релігійної громади парафії Святого Архистратига Михаїла села Бутин Збаразького району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату і обрали 10 чоловік для звернення з відповідною заявою до Тернопільської ОДА про реєстрацію цього Статуту, про що складено протокол зборів від 28 лютого 2014 року №1.
Розпорядженням Тернопільської ОДА №399-од від 25 вересня 2014 року «Про статут релігійної громади УПЦ КП села Бутин Збаразького району у новій редакції», за результатами розгляду документів, які були подані релігійною громадою, у зв'язку з переходом релігійної громади УПЦ області під юрисдикцію УПЦ КП, керуючись ст.ст.8, 12, 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», було зареєстровано Статут релігійної громади «Парафія святого Архистратига Михаїла» села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії УПЦ КП», зареєстрований рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів № 212 від 25.08.1991 р., у редакції згідно з додатком.
З матеріалів справи вбачається, що до реєстрації Статуту Тернопільської єпархії УПЦ КП Тернопільська ОДА, у відповідності до ч. 4 ст. 14 ЗУ «Про свободу совісті та релігійні громади» витребовувала висновок Департаменту культури, релігій та національностей Тернопільської ОДА, у зв'язку з чим проводилось опитування і складались списки парафіян з їх паспортними даними, які виявили бажання перейти до УПЦ КП. Згідно цих списків більше 270 чоловік підписались за перехід до УПЦ КП.
Вищезазначене розпорядження оскаржувалось Тернопільською єпархією УПЦ і постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 січня 2015 року в задоволенні позову Тернопільської єпархії Української православної Церкви до Тернопільської обласної державної адміністрації, треті особи: Департамент культури, релігій та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації, Бутинська сільська рада, Збаразького району, Тернопільської області, релігійна громада «Парафія святого Архистратига Михаїла» села Бутин, Збаразького району, Тернопільської області про скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 25.09.2014 року № 399-од відмовлено.
Дана постанова була предметом перегляду в апеляційному, касаційному порядку та перегляду за винятковими обставинами і залишена без змін - тобто є чинною.
Таким чином, вказаний протокол був одним із доказів у вищезазначеній адміністративній справі, якому судом надавалась правова оцінка в контексті законності розпорядження Тернопільської ОДА №399-од від 25 вересня 2014 року.
Крім цього, в суді апеляційної інстанції при розгляді даної адміністративної справи встановлено, що ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 4 лютого 2015 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Тернопільської обласної державної адміністрації, третьої особи - Релігійної громади "Парафія святого архистратига Михаїла" села Бутин Збаразького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату" про скасування розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 25.09.2014 року №399-од з посиланням на те, що протокол загальних зборів від 28 лютого 2014 року не міг бути підставою для прийняття Тернопільською ОДА оскаржуваного розпорядження від 25.09.2014 року №399-од про реєстрацію Статуту релігійної громади УПЦ КП с.Бутин Збаразького району Тернопільської області у новій редакції, з підстав порушення порядку скликання парафіяльних зборів, порядку прийняття ними рішень та внесення змін до Статуту. Справа ще не розглянута (а.с. 105, 106 т. ІІ).
Статтею 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Згідно з абз. 2 ч. 2 цієї статті суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою підлягає з'ясуванню характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Колегія суддів вважає, що звернення позивачів з позовом про визнання протоколу загальних зборів недійсним є неналежним способом захисту прав позивачів.
З аналізу обставин справи в логічному зв'язку з нормами матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що протокол зборів релігійної громади лише фіксує наявність певних подій чи проведення деяких дій, тому сам по собі він не є тим правовим актом, законність чи дійсність якого може оспорюватись в судовому порядку (тобто не є самостійним предметом судового спору).
Таким чином, місцевий суд, повно і всебічно встановивши обставини справи й визначивши правовідносини, зумовлені встановленими фактами, правильно застосував правові норми та ухвалив законне й справедливе рішення.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 218, 303, 304, 307, 310, 315 ЦПК України,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 відхилити.
Рішення Збаразького районного суду від 27 січня 2016 року залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області
Г.В. Бершадська