open
 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

Справа

№ 127/12448/15-ц Провадження № 22-ц/772/3453/2015

Головуючий в суді першої інстанції ОСОБА_1

Категорія 48

Доповідач Береговий О. Ю.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2015 року

м. Вінниця

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області в складі:

головуючого: Берегового О.Ю.,

суддів: Панасюка О.С., Іванюка М.В.,

за участю секретаря: Топольської В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 03 листопада 2015 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору - Замостянського відділу державної виконавчої служби Вінницького міського управління юстиції про стягнення неустойки (пені) у зв'язку з несплатою аліментів ,

встановила:

ОСОБА _3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 за участю третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ про стягнення неустойки (пені) у зв'язку з несплатою аліментів.

Позовні вимоги мотивувала тим, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який згідно рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.06.2012 року було розірвано.

Від шлюбу у них є донька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом із позивачкою.

На підставі рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 28.05.2012 року з відповідача на користь позивача на утримання доньки стягуються аліменти у розмірі 1/4 частки від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 20.04.2012 року і до досягнення дитиною повноліття.

На виконання вказаного рішення суду позивачем було отримано виконавчий лист, який в даний час знаходиться на виконанні у відділі Замостянського ВДВС Вінницького МУЮ Вінницької області.

Однак, з моменту ухвалення рішення відповідач ухиляється від сплати аліментів, у результаті чого виникла заборгованість.

Зважаючи на викладене, просила стягнути з відповідача на її користь неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 01.03.2014 року по 01.06.2015 року, яка складає 5903,70 грн.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 03 листопада 2015 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 01.04.2014 року по 30.06.2015 року у розмірі 4963 (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят три) грн. 89 коп. Вирішено питання про розподіл судових витрат. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Частково не погоджуючись з таким рішенням суду, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його незаконність та неповне з'ясування судом обставин справи, просив оскаржуване рішення змінити, зменшивши розмір стягуваної пені. В іншій частині рішення залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обгрунтованість оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги, та вимог, заявлених в суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст. 213, 214 ЦПК України рішення повинно бути законним і обгрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані (пропуіцення строку позовної давності, тощо), що мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідносини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Умовами обґрунтованості є повне і всебічне з'ясування обставин, що мають значення для справи, доведеність тих обставин, які суд вважає встановленими, відповідність висновків суду обставинам справи.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який згідно рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 14.06.2012 року було розірвано.

Від шлюбу у сторін є донька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, яка згідно довідки ПП «Бокуд» №526 від 27.03.2015 року проживає разом із позивачем та знаходиться на її утриманні (а.с.7).

Рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці від 28.05.2012 року у цивільній справі №206/3010/2012 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 з відповідача стягнуто аліменти на користь позивача на утримання доньки у розмірі 1/4 частки від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 20.04.2012 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с.8).

На підставі вищезазначеного рішення суду позивачем 04.07.2012 року було отримано виконавчий лист, який в даний час знаходиться на виконанні у відділі Замостянського ДВС Вінницького МУЮ Вінницької області (а.с.50).

З моменту ухвалення рішення відповідач ухиляється від сплати аліментів, у результаті чого виникла заборгованість, яка згідно довідки-розрахунку державного виконавця станом на 01.05.2015 року становила 4304,00 грн. (а.с.5).

Відповідно до довідки-розрахунку, відповідач, станом на 01.10.2015 року, заборгованості частково погасив, в зв'язку з чим становила 943,75 грн. (а.с. 63).

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що, в зв'язку з наявністю у відповідача заборгованості по сплаті аліментів, позовні вимоги є обґрунтованим, в зв'язку з чим при визначенні суми пені виходив з того, що вона нараховується на всю суму помісячної заборгованості за кожен день прострочення сплати і її нарахування не обмежується лише тим місяцем, протягом якого не було сплачено повний розмір аліментів.

В поданій апеляційній скарзі заявник з таким підходом до визначення розміру пені не погодився та зазначив, що судом не враховано що, оскільки зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Колегія суддів погоджується з такими доводами заявника з огляду на наступне:

Статтею 180 СК України встановлено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Сплата аліментів за рішенням суду є одним зі способів виконання обов'язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Згідно з частиною першою статті 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

За змістом статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Виходячи з аналізу норм глави 49 ЦК України неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки.

Отже, з урахуванням правої природи пені, яка є дієвим стимулом належного виконання обов'язку та виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, за змістом статті 196 СК України пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів.

При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.

Правило про стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення.

З огляду на те, що аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Тобто неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць) (зазначені висновки відповідають правовим позиціям викладених у постановах ВСУ від 01 липня 2015 року у цивільній справі №6-96цс15 та від 25 листопада 2015 року у цивільній справі №6-2022цс15).

Зважаючи на викладене, розмір стягуваної неустойки слід рахувати наступним чином:

Заборгованість за березень 2014 року становить 61,50 грн., таким чином пеня складає: 61,50*1%*31(кількість днів місяця)=19,07 грн.;

Заборгованість за квітень 2014 року становить 61,50 грн., таким чином пеня складає: 61,50*1%*30(кількість днів місяця)=18,45 грн.;

Заборгованість за травень 2014 року становить 51,50 грн., таким чином пеня складає: 51,50*1%*31(кількість днів місяця)=15,97 грн.;

Заборгованість за червень 2014 року становить 100,75 грн., таким чином пеня складає: 100,75*1%*30(кількість днів місяця)=30,23 грн.;

Заборгованість за липень 2014 року становить 66,75 грн., таким чином пеня складає: 66,75*1%*31(кількість днів місяця)=20,69 грн.;

Заборгованість за серпень 2014 року становить 46,75 грн., таким чином пеня складає: 46,75*1%*31(кількість днів місяця)=14,19 грн.;

Заборгованість за вересень 2014 року становить 46,75 грн., таким чином пеня складає: 46,75*1%*30(кількість днів місяця)=14,03 грн.;

Заборгованість за жовтень 2014 року становить 46,75грн., таким чином пеня складає: 46,75*1%*31(кількість днів місяця)=14,49 грн.;

Заборгованість за листопад 2014 року становить 46,75 грн., таким чином пеня складає: 46,75*1%*30(кількість днів місяця)=14,03 грн.;

Заборгованість за грудень 2014 року становить 46,75 грн., таким чином пеня складає: 46,75*1%*31(кількість днів місяця)=14,49 грн.;

Заборгованість за січень 2015 року становить 801,25 грн., таким чином пеня складає: 801,25*1%*31(кількість днів місяця)=248,39 грн.;

Заборгованість за лютий 2015 року становить 501,25 грн., таким чином пеня складає: 501,25*1%*28(кількість днів місяця)=140,35 грн.;

Заборгованість за березень 2015 року становить 451,25 грн., таким чином пеня складає: 451,25*1%*31(кількість днів місяця)=139,89 грн.;

Заборгованість за квітень 2015 року становить 801,25 грн., таким чином пеня складає: 801,25*1%*30(кількість днів місяця)=240,38 грн.;

Заборгованість за травень 2015 року становить 851,75 грн., таким чином пеня складає: 851,75 *1%*31(кількість днів місяця)=264,04 грн.

Загальна сума неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів ОСОБА_2 за період з 01.03.2014 року по 01.06.2015 року складає 1208,69 грн.

За таких обставин, судом першої інстанції невірно визначено розмір стягуваної неустойки, а тому рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 03 листопада 2015 року слід змінити в цій частині.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316, 317, 319, 324, 325 ЦПК України, колегія cуддів,-

вирішила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 03 листопада 2015 року змінити, зменшивши розмір неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, яка стягнута з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_5 з 4963,89 грн. на 1208,59 грн.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий:

Судді:

Джерело: ЄДРСР 54392782
Друкувати PDF DOC
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку