open Про систему
 • Друкувати
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/3278/14

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

19 листопада 2014 року

м . Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.

за участю:

секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.

прокурора: Побережної-Войтенко О.М.

представника відповідача (апелянта): ОСОБА_2

представника третьої особи (апелянта): ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області, ОСОБА_4 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Прокурора Ізяславського району Хмельницької області до Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування розпоряджень ,

В С Т А Н О В И В :

У серпні 2014 року Прокурор Ізяславського району Хмельницької області звернувся в суд з адміністративним позовом до Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області (Ізяславська РДА), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування розпорядження голови Ізяславської РДА №161/2012-р від 06 квітня 2012 року про надання дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 600 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території Плужненської сільської ради площею 411 га та Сошненської сільської ради площею 189 га; розпорядження голови Ізяславської РДА №495/2012-р від 01 жовтня 2012 року про надання ОСОБА_4 у користування на умовах оренди строком на 10 років земельних ділянок загальною площею 356,5039 га для створення фермерського господарства, розташованих за межами населеного пункту на території Плужненської сільської ради площею 197,5745 га та Сошненської сільської ради площею 158,9294 га з подальшими змінами згідно розпорядження голови Ізяславської РДА №539/2012-р від 31 жовтня 2012 року.

25 вересня 2014 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв постанову про задоволення адміністративного позову.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких відповідач просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, а третя особа просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення, яким закрити провадження у справі.

В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) та представник третьої особи (апелянта) апеляційні скарги підтримали та просили їх задовольнити.

Прокурор про задоволення апеляційних скарг заперечила, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши доводи апеляційних скарг наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційних скарг, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, за результатами розгляду заяви ОСОБА_4 та доданих до неї документів головою Ізяславської РДА прийняті розпорядження №161/2012-р від 06 квітня 2012 року про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 600 га з метою створення фермерського господарства із земель, розташованих за межами населених пунктів на території Плужненської сільської ради площею 411 га та Сошненської сільської ради площею 189 га та №495/2012-р від 01 жовтня 2012 року про надання ОСОБА_4 у користування на умовах оренди строком на 10 років земельних ділянок загальною площею 356,5039 га для створення фермерського господарства, розташованих за межами населеного пункту на території Плужненської сільської ради площею 197,5745 га та Сошненської сільської ради площею 158,9294 га з подальшими змінами згідно розпорядження голови Ізяславської РДА №539/2012-р від 31 жовтня 2012 року.

Проте, проведеною прокуратурою району наглядовою перевіркою встановлено, що вищевказані розпорядження голови Ізяславської РДА винесені з порушенням вимог ст. 7 Закону України "Про фермерське господарство", а сааме: ОСОБА_4 у заяві не зазначив дані про кількість членів фермерського господарства та наявності у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, а також не обгрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, а саме: не наведено доказів наявності сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку землі, не обгрунтував необхідність таких великих площ з земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.

Дані обставини слугували підставою для звернення Прокурора Ізяславського району Хмельницької області до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що Ізяславська РДА при прийнятті оскаржуваних розпоряджень діяла не в повній мірі на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.

Так, порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства закріплений ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство».

Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону (п.2 ст.7 Закону). Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності (п.3 ст.7 Закону).

У відповідності до пунктів 7, 8 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» земельні ділянки для ведення фермерського господарства надаються єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання вимог ст. 7 Закону, ОСОБА_4 подав до Ізяславської РДА заяву в якій зазначено необхідні реквізити, а також додано необхідні документи, а саме: копію паспорта, ідентифікаційного коду, належним чином завірену копію диплома про наявність освіти за спеціальністю «Агрономія», здобутої у Кам`янець-Подільському радгосп-технікумі, копію трудової книжки у підтвердження досвіду роботи у сільському господарстві починаючи з 1987 року по даний час, бізнес-план фермерського господарства, який включав в себе такі розділи, як резюме, аналіз галузі, дослідження ринку, маркетинг-план, організаційний план, оцінка можливих ризиків, план виробництва та фінансовий план, а також ОСОБА_4 у своїй заяві зазначив бажане місце і розмір земельних ділянок, а саме орієнтовною площею 800 га, які знаходяться за межами населених пунктів на території Плужненської, Сошненської та М`якотівської сільських рад Ізяславського району.

При цьому, кожна із земельних ділянок, переданих ОСОБА_4, становлять єдиний масив земель в межах своєї адміністративної одиниці з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що ОСОБА_4 надав усі передбачені ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» документи необхідні для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів з метою надання їх в оренду для створення фермерського господарства, а тому оскаржені розпорядження Ізяславської РДА прийняті в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, доводи апеляційних скарг спростовують висновки рішення суду, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта - ОСОБА_4 про те, що даний спір є спором про право, а тому не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки в даному випадку оскаржуються рішення суб'єкта владних повноважень, що виключає підстави для закриття провадження у даній справі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України вказує, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційні скаргиІзяславської районної державної адміністрації Хмельницької області, ОСОБА_4 задовольнити частково .

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову Прокурора Ізяславського району Хмельницької області до Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про визнання незаконними та скасування розпоряджень змінити, - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Біла Л.М.

Гонтарук В. М.

Джерело: ЄДРСР 41523739
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOCX
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку