open
 • Друкувати
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
 • Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
emblem
Справа № 526/1508/14-ц

Провадження № 2/526/722/2014

Копія:

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21 жовтня 2014 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Киричка С.А.

з участю секретаря - Широколави О.В.

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,-

встановив:

Позивачка звернулася у липні 2014 року до суду з позовом до відповідача, в якому прохає визнати за нею право на земельну ділянку (пай) розміром 3,03 га в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області після смерті ОСОБА_3, що належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 2-2112 від 23.11.2012 р.

У судове засідання позивачка не з`явилася, надавши суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник Рашівської сільської ради судове засідання не з`явився, надавши суду письмову заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.

Приватний нотаріус ОСОБА_2 надала заяву, в якій пояснила, що згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_4 заведена спадкова справа у Гадяцькій державні нотаріальній конторі. Також прохає розглядати справу без її участі

Відповідно до ч.1 п.3 ст.169 ЦПК України, суд може розглянути справу без позивача за наявності від нього заяви про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, яка останні роки свого життя проживала із своїм чоловіком ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1. Ці факти підтверджується копіями документів, які знаходяться у справі (а.с. 7-9).

14.05.2013 року згідно копії свідоцтва про смерть помирає ОСОБА_3 ( а.с. 10). Останні роки свого життя проживав із позивачкою та ОСОБА_5 за вище вказаною адресою, родинних відносин між ними не має ( а.с. 11).

Із довідки відділу Держземагентства у Гадяцькому районі Полтавської області вбачається, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0213572 на площу 3,03 га в умовних кадастрових одиницях, який видавався згідно розпорядження голови Гадяцької районної державної адміністрації № 431 від 04.09.1996 року та зареєстрований в Книзі видачі сертифікатів за № 102 від 20.10.1996 року по Рашівській сільській раді.

Сертифікат переоформлений згідно свідоцтва про право на спадщину за законом № 2-2112 від 23.11.2012 р. на ОСОБА_3.

На ім'я ОСОБА_4 державний акт не виготовлявся та не видавався (а.с. 12-15).

Гадяцька державна нотаріальна контора повідомила, що після померлої ОСОБА_4 із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа № 608/2012 заведена на підставі фактичного прийняття. 21.11.2012 р. видавалось свідоцтво про право на спадщину , на земельну ділянку (пай), на ім'я чоловіка ОСОБА_3, відомості про інших спадкоємців відсутні.

Згідно заповіту 13.05.2013 року ОСОБА_3 залишив розпорядження, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не склалась і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті, і на що він матиме за законом право повністю заповів ОСОБА_1 ( а.с. 16).

Позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на земельну ділянку, тому вона змушена звернутися з позовом до суду.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК.

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16 травня 2013 року № 4-753/0/4-13 у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім'я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 10, 212-215, 1216, 1218, 1220, 1232, 1268 ЦПК України,-

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну ділянку (пай) розміром 3,03 га в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області після смерті ОСОБА_3, що належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 2-2112 від 23.11.2012 р.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Головуючий : підпис

Копія: вірно

Суддя Гадяцького районного суду

Полтавської області С. А. Киричок

Джерело: ЄДРСР 41171393
Друкувати PDF DOC
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
 • PDF
 • DOC
 • Копіювати скопійовано
 • Надіслати
скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку