


РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 вересня 2008 р. Ленінський райсуд м. Харкова
у складі:
головуючого - судді Лазарєва А.В.
при секретарі Клименко О.О.,
за участю адвоката ОСОБА_4.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу №2-1833/08 за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2, 3-ї особи: орган опіки та піклування Ленінської районної ради у м. Харкові, служба у справах дітей Ленінської районної ради у м. Харкові про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка, ОСОБА_1., просить суд позбавити відповідача, ОСОБА_2., батьківських прав щодо їх сина ОСОБА_3., 1997 року народження, мотивуючи тим, що відповідач сином не цікавиться, довгий час знаходиться у місцях позбавлення волі. Як злочинець засуджений за вбивство відповідач не може являти приклад у житті для дитини й відповідати за її розвиток і виховання.
У судове засідання явилися позивачка, представник органу опіки та піклування Ленінської районної ради у м. Харкові, 3-ї особи.
Відповідач, який відбуває покарання за злочин у місцях позбавлення волі, надіслав до суду пояснення стосовно позовній заяви.
Представник служби у справах дітей Ленінської районної ради у м. Харкові, 3-ї особи, звернувся до суду із заявою про слухання справи у його відсутності.
Керуючись ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим заслухати справу у відсутності 3-ї особи, оскільки вона була викликана до суду належним чином і від неї надійшла заява про слухання справи у її відсутності.
У судовому засіданні позивачка свої вимоги підтвердила і дала пояснення аналогічні позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечував. Із пояснення відповідача виходить, що він не бажає позбавлення його батьківських прав. Він не може спілкуватися з дитиною, бо знаходиться у місцях позбавлення волі. Він неодноразово просив позивачку привезти на побачення сина, вона обіцяла, але так і не привезла.
Представник 3-ї особи, органу опіки і піклування позовні вимоги підтримав.
Відповідно висновку управління освіти Ленінської районної у м. Харкові ради, відповідач відбуває покарання у виправній колонії з вересня 1997 року. Розвитком, станом здоров”я та навчання своєї дитини не цікавиться, ухиляється від виконання батьківських обов”язків, а тому його необхідно позбавити батьківських прав стосовно сина.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Сином позивачки і відповідача являється ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_1року народження.
Відповідач з вересня 1997 року до теперішнього часу відбуває кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі за вбивство у Західній виправній колонії / №97/ Донецької області.
У 2005 р. за ініціативою позивачки шлюб між нею та відповідачем був розірваний.
Відповідно ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров”я без поважної причини і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов”язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
То б то ст. 164 СК України чітко визначені випадки позбавлення батьківських прав.
Позивачка просить позбавити батьківських прав відповідача на підставі того, що він є злочинцем і відбуває покарання за вбивство у місцях позбавлення волі, не проявляє інтересу до дитини.
Вказані вимоги не ґрунтуються на законі - положеннях ст. 164 СК України, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Суд вважає необґрунтованим висновок управління освіти про позбавлення батьківських прав відповідача, з приводу того, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов”язків по вихованню дитини.
Як встановлено судом, відповідач з 1997 року находиться у містах позбавлення волі, а тому з об”єктивних причин не може виконувати батьківські обов”язки по вихованню дитини. Доказів про те, що він ухиляється від виховання дитини суду не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 212 - 215 ЦПК України, ст. 164 СК України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Заява про апеляційне оскарження може бути подана до апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів після проголошення цього рішення, а апеляційна скарга - протягом 20 днів після подачі заяви.
Суддя