Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2012 року Ренійський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді - Бошкова І.Д.;
за участю: секретаря - Міхайліченко В.О.;
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ренійської районної державної нотаріальної контори Одеської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Представник відповідача по справі, у судове засідання не з'явилась, надала суду лист, в якому просила розглянути справу за її відсутності, вказала що заперечень та додаткових заяв стосовно позову немає.
Позивач, ОСОБА_1, у судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просила суд розглянути справу за її відсутності.
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом в ході судового розгляду справи були дослідженні наступні документи: копія паспорту громадянки України -ОСОБА_1, серії НОМЕР_1; копія рішення нарсуду Ренийского району Одеської області від 06.09.1978р.; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2, серії НОМЕР_2; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3, серії НОМЕР_3; копія свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_1, серії НОМЕР_4; копія свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_6, серії НОМЕР_5; копія свідоцтва про народження ОСОБА_1., серії НОМЕР_6; копія технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 паспорт складений 25.05.2000р.; копія будинкової книги; лист Ренійської районної державної нотаріальної контори за № 9892 від 07.11.2012р. про розгляд справи за відсутності її представника; квитанції про сплату держмита та ІТЗ розгляду справи.
Дослідивши надані докази, судом було встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1, звернулась до суду з позовною заявою до Ренійської районної державної нотаріальної контори Одеської області, та просить суд, визнати за нею право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті свого батька -ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у вигляді 1/2 частини житлового будинку садибного типу з надвірними спорудам та господарськими будівлями № 93 (окрім самовільно збудованих: веранди -літ. «аі», сараю -літ. «Ж») по АДРЕСА_1.
Згідно технічного паспорту виданого 25 травня 2000р., Ѕ частина вищезазначеного будинку зареєстрована за померлим ОСОБА_2, інша Ѕ частина зареєстрована за позивачем. На випадок смерті ОСОБА_2. будь-яким чином не розпорядився належним йому майном, заповіту не залишив, тому спадкоємство здійснюється за законом. Спадкоємцями першої черги за законом є позивач -ОСОБА_1 Інших спадкоємців немає. Мати померла раніше -ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3). У встановлений законодавством шестимісячний строк позивач до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернулась, однак позивач на час смерті батька -ОСОБА_2, проживала разом з ним та залишилась проживати у спадковому будинку, після його смерті, тобто фактично вступила у володіння та управління Ѕ частиною житлового будинку. Отже позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину за законом, як постійно проживаюча разом із спадкодавцем -ОСОБА_2, на час відкриття спадщини та не заявила відмови від неї.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що по справі мають місце правовідносини, пов'язані із спадкуванням за законом.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню виходячи з наступного: ст.1216 ЦК України визначає, що спадкоємством є перехід прав і обов'язків (спадщини) від фізичної особи яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Ч.1ст.1217 ЦК України визначає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відкриття спадщини регулюється нормою ст.1220 ЦК України -спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Відповідно до ч.1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч.3ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України не заявив про відмову від неї. Враховуючи, що позивач прийняв спадщину шляхом постійного проживання із спадкодавцем (ч.3ст.1268 ЦК України), суд приходить до висновку про те, що її права на спадкове майно у вигляді Ѕ частини житлового будинку садибного типу з надвірними спорудами та господарськими будівлями № 93 (окрім самовільно збудованих: веранди -літ. «аі», сараю -літ. «Ж»), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, є невизнаними. Ч.5ст.1268 ЦК України вказує, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Факт належності спадкового майна померлому ОСОБА_2, підтверджується: технічним паспортом, складеним 25 травня 2000р.
Позивач є спадкоємцем за законом першої черги. Інших спадкоємців за законом першої черги, а також спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку у спадщині, що передбачене нормою ст.1241 ЦК України, немає. Підстав, які б не дозволяли перехід права власності від померлого ОСОБА_2 до позивача, судом не встановлено. Відповідно до ч.1ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Згідно п.11ч.1ст.346 ЦК України, право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника. Право власності ОСОБА_2 припинилось у зв'язку з його смертю, а право власності позивача може виникнути тільки на підставах, які не заборонені законом, у тому числі у разі спадкування. Таким чином, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на Ѕ частину житлового будинку садибного типу з надвірними спорудами та господарськими будівлями № 93 (окрім самовільно збудованих: веранди -літ. «аі», сараю - літ. «Ж»), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом, після смерті -ОСОБА_2
Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 212, 213, 215, 294 ЦПК України, ст.ст. 346, 1216, 1217, 1220, 1223, 1258, 1261, 1268, 1270 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на спадкове майно за законом, у вигляді Ѕ частини житлового будинку садибного типу з надвірними спорудами та господарськими будівлями № 93 (окрім самовільно збудованих: веранди -літ. «аі», сараю -літ. «Ж»), розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Строк оскарження рішення в апеляційний суд Одеської області через Ренійський районний суд Одеської області - 10 днів з дня проголошення рішення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: І.Д. Бошков