ПОСТАНОВА
Іменем України
19.10.2011 року суддя Талалаївського районного суду Чернігівської області Тіщенко ЛВ розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА до Управління Пенсійного Фонду України в Талалаївському районі про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни -
ВСТАНОВИВ:
04.10.2011 року прокурор Талалаївського району звернувся з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА до Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни В позовній заяві вказує що до прокуратури району звернувся пенсіонер ОСОБА в зв’язку з ненарахуванням і невиплатою йому доплати до пенсії як дитині війни ОСОБА має статус «Дитини війни» у зв’язку з чим у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком Відповідач зазначену допомогу не нараховує і не виплачує тому прокурор просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні виплати ОСОБА недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 28.03.2011 року по 22.07.2011 року відповідно до ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком
Відповідач – УПФУ в Талалаївському районі – надав до суду письмові заперечення на позов в яких позов не визнає просить в його задоволенні відмовити
Суд дослідивши матеріали справи вважає що позовні вимоги прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав З матеріалів справи вбачається що ОСОБА народився 27 серпня 1938 року і згідно із статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відноситься до категорії «Діти війни», так як на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 рокуйому було менше 18 років що підтверджується копією паспорта (ас та пенсійного посвідчення (ас Виходячи з того що ОСОБА є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни», на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком як передбачено ст 6 зазначеного Закону
Згідно законодавства України розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність Іншого нормативноправового акта який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає
Суд не бере до уваги положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з якої вбачається що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсії призначених згідно з цим Законом оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком крім передбаченого ч 1 цієї статті
Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України Статтею 72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено що джерелами формування коштів Пенсійного Фонду України є також кошти Державного бюджету які спрямовуються на фінансування пенсійних програм За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату щомісячних надбавок дітям війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів з яких має виплачуватися зазначена надбавка Однак в той же час на думку суду це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист в тому числі й на отримання надбавки до пенсії яка прямо передбачена законом
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод
Згідно ч 2 ст 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни встановлені цим законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативноправовими актами
Пунктом 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції (набрала чинності з 01 січня 2008 року «Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни Ветеранам війни які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».
Рішенням Конституційного Суду України «У справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61,62,63,66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України» від 22.05.2008 р №рп положення пункту 41 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р № визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними
Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони інші правові акти або їх окремі положення що визнані не конституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх не конституційність
Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативноправових актів у часі положення ст 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» у редакції цього Закону від 18.11.2004 року № 2195- IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року і діяли також протягом 2009 року Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року який опублікований 30.04.2010 року і застосовується з 01 січня 2010 року дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинена тому і у 2010 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З матеріалів справи вбачається що УПФУ в Талалаївському районі Чернігівської області ОСОБА щомісячне підвищення дітям війни за період із квітня по липень 2011 року виплачувало в розмірі 49 грн 80 коп щомісячно (ас Даний розмір встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Разом з тим частиною 2 ст 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено що державні соціальні гарантії дітям війни встановлені цим Законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативноправовими актами Таким чином положення даної постанови Кабінету Міністрів України не можуть бути застосовані при вирішенні цього спору
Отже у період з 04.04.2011 року по 22.07.2011 року ОСОБА нарахування та виплата щомісячної соціальної допомоги здійснювалась з порушенням чинного на час виплати законодавства в зв’язку з чим недоотримані виплати підлягають перерахунку та виплаті
Тому необхідно зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА з урахуванням підвищення її розміру на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та забезпечити її виплату за період з 04 квітня 2011 року по 18 червня 2011 року включно відповідно до ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни ч 1 ст 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше проведених виплат
Керуючись стст 183 2 , 256 КАС України ст ст 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА до Управління Пенсійного Фонду України в Талалаївському районі про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни до суду задовольнити в повному обсязі Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області щодо ненарахування ОСОБА підвищення до пенсії у розмірі передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 04 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА з урахуванням підвищення її розміру як дитині війни на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком встановленого ст 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч 1 ст 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 04 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року та виплатити її в подальшому на користь ОСОБА за виключенням суми фактично проведених виплат Постанова суду прийнята в скороченому провадженні підлягає негайному виконанню згідно п ч ст 256 КАС України
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Талалаївський районний суд Чернігівської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду
Суддя Тіщенко