Справа № 2-591/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2011 року
Свердловській міський суд Луганської області в складі:
одноособово судді Логвіної Л.С.,
при секретарі с/з: Альмашової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Свердловського міського суду Луганської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне обєднання” до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії , -
ВСТАНОВИВ
Позивач звернувся до Свердловського міського суду з дійсною позовною заявою до відповідача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, в обґрунтування вимог зазначивши, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне обєднання” відповідно до діючого законодавства України здійснює свою діяльність з постачання електричної енергії на території Луганської області.
Згідно до ст. 1 Закону України „Про електроенергетику” енергія електрична та теплова енергії, що виробляється на обєктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
У відповідності до п. 1.2 Правил користування електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕ 31.07.1996 року № 28 ( у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 року № 910) засоби обліку, це засоби вимірювальної техніки, у тому числі лічильники, які використовуються для визначення обсягу електричної енергії та величини споживання електричної потужності.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357 розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами для населення на підставі фактичних показань приладів обліку.
Відповідно до п. 37 Правил енергопостачальник має право: перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку.
Згідно ст. 42 Споживач електричної енергії зобовязаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів, невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку, оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил, узгоджувати з енергопостачальником нові підключення по переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювати з метою збільшення споживання електричної потужності.
Відповідно до п. 48 Правил, споживач несе відповідальність за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
У відповідності до вищевказаного, 29 травня 2010 року під час перевірки дотримання Правил за адресою: вул. Школьна, 3/15 сел. Провалля м. Свердловська Луганської області, було виявлено, що відповідач ОСОБА_2, яка виступає споживачем електричної енергії, порушила Правила, в частині розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, мінуючи прилад обліку (установка шунтуючої перемички між електропроводкою до приладу обліку та колодкою запобіжників після приладу обліку). При цьому електрична енергія споживалась, але не враховувалась приладом обліку (електролічильником), тобто споживалась без облікове, що є розкраданням електричної енергії. Та відповідно й не проводилася сплата за фактично використану, при наявності виявленого порушення, електричну енергію.
Відповідно до п. 53 Правил вказане порушення правил, зі сторони відповідача, було зафіксоване в акті № 38463 про порушення Правил користування електричною енергією для населення. Вказаний акт підписано відповідачем та надано пояснення, що підтверджують наявність порушення.
Згідно до п. 1.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікована внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженого Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 року № 562, остання застосовується для визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією для населення.
Розрахунок обсягу та вартості не облікованої енергії, внаслідок порушення Правил по вищезгаданому акту та споживання електричної енергії без обліку електролічильника, було розраховано відповідно до розділу 3 Методики та склала 188,85 грн.
До теперішнього часу відповідач вказану вартість не облікованої енергії не сплатила.
У звязку з викладеним позивач просить суд постановити рішення, яким стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне обєднання” вартість не облікованої електричної енергії в сумі 188,85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення при розгляді справи в сумі 30,00 грн., а також стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 51,00 грн. на користь держави.
У судове засідання представник позивача Цибулін І.М. не зявився, але надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не зявилась, незважаючи на те, що належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи судом, про що свідчить повідомлення «Укрпошти» про отримання судової повістки, поважності причин своєї неявки до суду не надала.
Згідно ст. 169 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача.
Згідно ст.224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно положень ст.ст.3, 11 та 15 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичної чи юридичної осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
Судом встановлено, що сторони між собою перебувають у договірних відносинах по постачанню та споживанню електричної енергії, які регулюються ст.ст.526, 633,659,692,714 ЦК України, Законом України „Про електроенергетику” і „Правилами користування електричною енергією для населення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, та саме на відповідача ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок.
Згідно до ст.1 Закону України „Про електроенергетику” енергія електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
Відповідно до ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними… ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобовязується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні… ресурси, передбачені договором, а споживач зобовязується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До зазначеного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Відповідно до п.42 Правил користування електроенергією для населення споживач електричної енергії зобовязаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Відповідно до п.11 зазначених Правил… відповідальність за схоронність приладів обліку, встановлених у квартирі, на інших обєктах споживача, та пломб на них несе споживач. Згідно п.10 Правил… прилади обліку установлюються відповідно до правил улаштування електроустановок. Відповідно до п.48 зазначених Правил… споживач несе відповідальність відповідно до законодавства за розкрадання електричної енергії у випадку самовільного підключення до електромережі і споживання електричної енергії без приладу обліку, за ушкодження приладу обліку, порушення правил користування електричною енергією.
Оскільки зазначені правовідносини випливають з договірних зобов'язань, а у відповідності зі ст.526 ЦК України зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобовязання відповідно до вимог ст.ст.611,614 ЦК України настають правові наслідки, встановлені договором, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди. У судовому засіданні встановлена вина відповідача у порушенні зобовязання, що підтверджено відповідним актом №038463 про порушення Правил користування електричною енергією від 29.05.2010р. і не спростовано відповідачем у суді.
Згідно проведеного позивачем відповідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. №562, розрахунку від 29.11.2006р. сума обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електроенергією для населення, становить 188,85 грн., яка до теперішнього часу добровільно відповідачем не сплачена, та підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
Також суд вважає стягнути з відповідача на користь позивача сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 30,00 грн., оскільки у результаті неправомірних дій відповідача позивач змушений звертатись до суду за захистом порушеного права та нести матеріальні витрати, та судовий збір на користь держави, оскільки згідно з рішенням Свердловської міської ради Луганської області позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до Свердловського міського Луганської області суду.
На підставі ст.ст.526,633,659,692,714 ЦК України, ст.1 Закону України „Про електроенергетику”, п.п.10,11,42,48 „Правил користування електричною енергією для населення”, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не обліковано внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. №562, керуючись ст.ст.10-15,60,212-215,223, 224-233 ЦПК України, суд,-
ВИРИШИВ
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне обєднання” до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» на розрахунковий рахунок №260313169060 у філії ЛОУ ВАТ “Ощадбанк”, код 31443937, МФО 304665 вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 188 (сто вісімдесят вісім) гривень 85 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Луганське енергетичне обєднання» на розрахунковий рахунок №2600418644 у ЛОД ВАТ „Райффайзен банк Аваль”, код 31443937, МФО 304007, сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 30 (тридцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір на користь держави у розмірі 51 (пятдесят одну) гривню 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Луганської області через Свердловський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ ЛОГВІНА Л.С.