Справа № 730/973/20
Провадження № 1-кп/740/406/24
УХВАЛА
про призначення судового розгляду
04 грудня 2024 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
учасники судового провадження:
- прокурор ОСОБА_3 ,
- обвинувачений ОСОБА_4 ,
- захисник ОСОБА_5 ,
провівши відкрите підготовче судове засідання в залі суду в м. Ніжині у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.15 ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст.297 КК України,
установив:
Постановою Верховного Суду від 15 травня 2024 року задоволено касаційну скаргу захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 , скасовано вирок Борзнянського районного суду Чернігівської області від 01 червня 2023 року та ухвалу Чернігівського апеляційного суду від 14 листопада 2023 року, та призначено новий розгляд у суді першої інстанції.
Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 16 липня 2024 року задоволено подання голови Борзнянського районного суду Чернігівської області ОСОБА_6 про зміну підсудності, матеріали кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.15 ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст.297 КК України, направлено на розгляд Ніжинському міськрайонного суду Чернігівської області.
23 липня 2024 року до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області надійшла вказана кримінальна справа стосовно ОСОБА_4 , і згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями - передана головуючому судді ОСОБА_1 .
Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні призначено до розгляду в підготовче судове засідання 13серпня 2024року 12-00год., яке у подальшому відкладено на 04грудня 2024 року 11-30 год.
У матеріалах кримінального провадження міститься позовна заява потерпілої ОСОБА_7 про відшкодування моральної шкоди, в якій вона просила стягнути з ОСОБА_4 моральну шкоду в розмірі 30000,00 грн.
До суду надійшли заяви потерпілих ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 про проведення підготовчого судового засідання та судового розгляду без їхньої участі.
Потерпілі ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в підготовче судове засідання не з`явилися, при цьому повідомлялися неодноразово судом про про дату, час та місце проведення підготовчого засідання.
У підготовчому судовому засіданні прокурор повідомив, що потерпілий ОСОБА_11 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підтвердження чого надав суду копію актового запису про смерть № 223 від 22 липня 2024 року, вважав за недоцільне залучати правонаступників потерпілого, оскільки він цивільний позов у кримінальному провадженні не заявляв. Крім того, прокурор повідомив, що потерпіла ОСОБА_12 обізнана про розгляд справи в суді, однак вона не бажає брати участь у судових засіданнях, не відповідає на телефонні дзвінки, а тому прокурор вважав за можливе провести судове засідання без її участі, проти чого не заперечували обвинувачений та його захисник. Прокурор просив призначити судовий розгляд кримінального провадження у відкритому судовому засіданні з викликом обвинуваченого; доручити органу пробації скласти досудову доповідь стосовно обвинуваченого.
Обвинувачений та захисник не заперечували проти призначення судового розгляду. При цьому обвинувачений просив провести наступне судове засідання за його участю в режимі відеоконференції з Бахмацьким районним судом Чернігівської області.
Під час підготовчого судового засідання встановлено, що справа підсудна Ніжинському міськрайонному суду Чернігівської області. Обвинувальний акт складено відповідно до вимог КПК України.Підстави дляприйняття рішень, передбачених п. 14 ч. 3 ст. 314 КПК України, під час підготовчого судового засідання не встановлені, тому згідно зі ст. 316 КПК України кримінальне провадження можливо призначити до судового розгляду у відкритому судовому засіданні (з урахуванням принципів відкритості та гласності) суддею одноособово.
З метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого, наявні підстави для складення досудової доповіді уповноваженим органом з питань пробації в порядку ст. 314, 314-1 КПК України.
У ч. 1 ст. 26 КПК України вказано, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2)необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.
Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує, крім випадків здійснення дистанційного судового провадження в умовах воєнного стану.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022року строком на 30днів введено воєнний стан. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, діє до цього часу.
З урахуванням викладеного, з метою забезпечення безпеки обвинуваченого під час судового розгляду, дотримання розумних строків розгляду вказаного кримінального провадження, суд вважає за можливе задовольнити клопотання обвинуваченого про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Бахмацьким районним судом Чернігівської області.
Згідно зіст. 128 КПК Україниособа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Вищевказана позовна заява подана до початку судового розгляду, відповідає вимогам ст. 175,177 ЦПК Українищодо форми та змісту; підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні, а тому позовну заяву слід прийняти до розгляду в межах указаного кримінального провадження.
Згідно із ч. 5ст. 128 КПК Україницивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються нормиЦивільного процесуального кодексу Україниза умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Суд вважає за можливе прийняти цивільний позов для розгляду в межах указаного кримінального провадження.
Керуючись ст.56,175,177,187 ЦПК України, ст. 314 - 317,336, 371,372 КПК України, суд
ухвалив:
Судовий розгляд на підставі обвинувального акта у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.15 ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст. 297 КК України, призначити на 24 січня 2025 року 11-00 годину та проводити у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області суддею одноособово.
У судове засідання викликати учасників судового провадження.
Доручити Ніжинському районному сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області скласти досудову доповідь стосовно обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в м. Борзні Чернігівської області, та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Досудову доповідь надати суду до 20 січня 2025року.
Ухвалу суду в частині складення досудової доповіді для виконання надіслати Ніжинському РВ філії ДУ «Центр пробації» в Чернігівській області.
Клопотання обвинуваченого задовольнити.
Судовий розгляд кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.15 ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст. 297 КК України, призначений на 24 січня 2025 року 11-00 год., здійснювати в дистанційному режимі відеоконференції з Бахмацьким районним судом Чернігівської області.
Забезпечення проведення відеоконференції доручити Бахмацькому районному суду Чернігівської області (вул. Соборності 42, м. Бахмач, Чернігівськаобласть).
Зобов`язати судового розпорядника або секретаря судового засідання Бахмацького районногосуду Чернігівськоїобласті перевірити документи, що посвідчують особу обвинуваченого ОСОБА_4 , перебувати поряд з ним до закінчення судового засідання.
Копію ухвали негайно надіслати Бахмацькому районному суду Чернігівської області (вул. Соборності 42, м. Бахмач, Чернігівськаобласть) для виконання, ОСОБА_4 до відома.
Позовну заяву ОСОБА_7 про відшкодування моральної шкоди прийняти до розгляду в кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.15 ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст. 297 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні визнати ОСОБА_7 цивільним позивачем, ОСОБА_4 цивільними відповідачами.
Установити відповідачу строк на подання відзиву на позов протягом 15днів з дня отримання копії ухвали.
Установити позивачу строк на подання відповіді на відзив протягом 10днів з дня отримання відзиву на позов.
Установити відповідачу строк на подання заперечень на відповідь на відзив протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1