Справа № 167/871/23
Номер провадження 1-кп/167/83/23
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2023 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
обвинуваченого ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
потерпілої ОСОБА_5 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі Рожищенськогорайонного судуВолинської областікримінальне провадження,внесене доЄдиного реєструдосудових розслідувань під № 1202303590000344,про обвинувачення
ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1
в м. Рожищі Волинської області, українця, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, не одруженого, працюючого водієм у ФОП ОСОБА_6 , пенсіонера за віком, відповідно до ст. 89 Кримінального кодексу України (далі КК) не судимого, проживає у АДРЕСА_1 , за ст. 1261 КК,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 , проживаючи на АДРЕСА_1 разом із колишньою дружиною ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порушення вимог ст. 28 Конституції України та Закону
України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в період з 13 січня
2023 року по 6 червня 2023 року систематично вчиняв фізичне та психологічне насильство щодо ОСОБА_5 , що призводило до фізичних і психологічних страждань потерпілої, погіршення якості її життя, за таких обставин.
Так, 13 січня 2023 року приблизно о 1 год. ОСОБА_3 на АДРЕСА_1 намагався затіяти бійку з ОСОБА_5 та ображав її нецензурною лайкою. За даним фактом постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 14 лютого 2023 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1
ст. 1732 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП), та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
4 травня 2023 року приблизно о 7 год. 30 хв., 11 травня 2023 року приблизно
о 17 год., 12 травня 2023 року приблизно о 9 год. на
АДРЕСА_1 , а також 4 травня 2023 року приблизно о 15 год. 30 хв. на вул. Польовій у м. Рожищі Луцького району Волинської області
ОСОБА_3 ображав ОСОБА_5 нецензурною лайкою. За даними фактами постановою Рожищенського районного суду Волинської області у справі № 167/502/23 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2
ст. 1732 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Крім того, 6 червня 2023 року приблизно о 14 год. ОСОБА_3 , перебуваючи
у буд. АДРЕСА_1 , в порушення вимог ст. 28 Конституції України та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», умисно, з мотивів явної неповаги до існуючих норм співжиття в сім`ї, на ґрунті неприязних відносин, вчинив щодо своєї колишньої дружини ОСОБА_5 психологічне насильство, що виразилось в словесних образах нецензурною лайкою, які викликали в потерпілої побоювання за свою безпеку, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе, завдали шкоди її психічному здоров`ю та погіршили якість життя потерпілої загалом, що виразилось у втраті повноцінного сну, відпочинку та негативних переживаннях.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою винуватість у вчиненні інкримінованого йому злочину, відповідальність за який передбачена ст. 1261 КК, визнав повністю, щиро розкаявся та на підставі ст. 63 Конституції України відмовився від давання показань. Фактичних обставин справи обвинувачений ОСОБА_3 не оспорює.
Потерпіла ОСОБА_5 підтвердила фактичні обставини, викладені в обвинувальному акті та показала суду, що обвинувачений є її колишнім чоловіком з яким вони проживають в одному будинку. ОСОБА_3 зловживає спиртними напоями і коли повертається додому випивший, то влаштовує сварки під час яких нецензурно ображає її, знущається, погрожує фізичною розправою та інколи б`є. Внаслідок таких дій з боку обвинуваченого потерпіла втратила сон, вона переживає за своє життя, стан її здоров`я погіршився, підвищується тиск, тому ОСОБА_5 вимушена щоденно вживати медичні препарати.
З урахуванням наведених показань, наданих у судовому засіданні потерпілою, та відсутності заперечень учасників судового провадження, суд, на підставі ч. 3
ст. 349 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК), визнав недоцільним дослідження доказів щодо фактичних обставин справи інкримінованого ОСОБА_3 злочину за ст. 1261 КК стосовно дати, часу, місця, способу вчинення ним кримінального правопорушення, мотивів, так як ці обставини учасниками судового провадження не оспорюються. Сумнівів у добровільності позиції учасників судового провадження немає. Судом роз`яснено, що у такому разі вони будуть позбавлені права оспорювати визнані фактичні обставини у апеляційному порядку.
Показання потерпілої, надані в суді, є послідовними, співвідносяться із фактичними обставинами справи, тому, суд визнає їх достовірними в частині встановлених фактичних обставин обвинувачення.
Отже,заслухавши іпроаналізувавши показання потерпілої, суд доходить висновку про доведеність винуватості ОСОБА_3 в умисному систематичному вчиненні психологічного насильства щодо особи, з якою винний перебував у сімейних відносинах, що призвело до психологічних страждань та погіршення якості життя потерпілої, тобто злочину, відповідальність за який передбачена ст. 1261 КК.
Обираючи вид та міру покарання ОСОБА_3 , суд враховує, що вчинений ним злочин за ступенем суспільної небезпечності є нетяжким злочином з умисною формою вини, а також враховує дані, що характеризують особу обвинуваченого, та обставини, що пом`якшують та обтяжують його покарання.
Обвинувачений ОСОБА_3 працевлаштований, не одружений, пенсіонер за віком, відповідно до ст. 89 КК не судимий, на обліку у психіатричному та наркологічному кабінетах не перебуває, за місцем проживання негативної характеристики не має.
Пом`якшуючими покарання обвинуваченого обставинами є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обтяжуючою покарання обвинуваченого обставиною є вчинення кримінального правопорушення щодо особи похилого віку.
Згідно з досудовою доповіддю Луцького районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Волинській області від 22 серпня 2023 року орган пробації зазначає про високу ймовірність вчинення повторного кримінального правопорушення та вважає, що виправлення ОСОБА_3 без ізоляції від суспільства неможливе і може становити небезпеку для суспільства. На думку органу пробації виконання покарання у громаді можливе у винятковому порядку за умови здійснення з боку органу пробації інтенсивного нагляду та застосування соціально-виховних заходів.
Наявність двохпом`якшуючихта однієїобтяжуючої покаранняобставини,даних проособу обвинуваченого ОСОБА_3 ,досудової доповіді,свідчать проте,що обвинуваченомунеобхідно призначитипокарання увиді позбавленняволі вмежах санкціїстатті інкримінованогойому злочину зі звільненням від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на підставі ст. 75 КК. При цьому, суд не призначає обвинуваченому передбаченого санкцією ст. 1261 КК покарання у виді громадських робіт та обмеження волі, оскільки ОСОБА_3 є особою, що досягла пенсійного віку.
Суд вважає, що таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення та перевиховання обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Окрім цього, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 911 КК необхідно направити обвинуваченого ОСОБА_3 для проходження програми для кривдників.
На підставі наведеного, керуючись ч. 3 ст. 349, статтями 368, 374 КПК, суд,-
у х в а л и в :
ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ст. 1261 КК, і призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 1 (один) рік 3 (три) місяці.
На підставі статей 75, 76 КК обвинуваченого ОСОБА_3 звільнити від відбування покарання з випробуванням з однорічним іспитовим строком та покласти на обвинуваченого ОСОБА_3 такі обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Іспитовий строк обчислюється з моменту проголошення вироку суду.
На підставі ст. 911 КК покласти на ОСОБА_3 обов`язок пройти програму для кривдників протягом 2 місяців.
Вирок може бути оскаржений до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Рожищенський районний суд Волинської області.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після проголошення вручається обвинуваченому та прокурору і не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.
С у д д я : ОСОБА_1