ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
14.06.2022 Справа № 905/493/22
Суддя - Говорун О.В.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський металопрокатний завод» (84303, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Дмитра Мазура, б.10).
Відповідач Компанія D.STEEL SRLS (VIA DON G: BECCALOSSI 8 25080 PREVALLE (BS), Італія).
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський металопрокатний завод» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Компанії D.STEEL SRLS про стягнення попередньої оплати у розмірі 300000 Євро.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов зовнішньоекономічного контракту №DSKM-011121 від 01.11.2021.
Відповідачем у справі є іноземна юридична особа яка зареєстрована в Італії.
За змістом ч.1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України (далі-ГПК України) іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно з статтею 366 ГПК України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право», суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Сторони в п.18.3 контракту погодили, у разі якщо сторони не змогли домовитися протягом 20 робочих днів, всі суперечки, розбіжності або вимоги, що виникають з цього Контракту або у зв`язку з ним, у тому числі стосовно його виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягають вирішенню в Господарському суді Донецької області відповідно до матеріального та процесуального права України.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Порядок вручення судових та несудових документів за кордоном при розгляді комерційних (господарських) справ врегульовано Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 року (далі-Конвенція), до якої Україна приєдналась 19.10.2000.
Відповідно до п.а) статті 10 Конвенції, якщо запитувана Держава не заперечує, то ця Конвенція не обмежує можливості надсилати судові документи безпосередньо поштою
особам, які перебувають за кордоном.
Згідно з відомостями які містяться на офіційному сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права, Італія не заперечує щодо способу передачі судових документів визначеного п.а) статті10 Конвенції (https://www.hcch.net/en/states/authorities/details3/?aid=245).
Отже, відповідач може бути повідомлений про місце, дату та час розгляду справи шляхом безпосереднього направлення ухвали суду на його адресу.
Дослідивши додані до позовної заяви документи, вбачається, що як при укладанні зовнішньоекономічного контракту так і в процесі листуванні сторонами використовувалась англійська мова.
Жодних доказів на підтвердження володіння уповноваженими особами відповідача українською мовою не надано.
У постанові від 29.07.2019 (справа №910/16503/18) Верховним Судом викладений висновок, відповідно до якого документи, які підлягають врученню іноземній компанії згідно з вимогами Конвенції мають бути англійською мовою, оскільки позивачем не доведено, а судами не встановлено, що відповідачнерезидент (його працівники) володіють українською мовою, якою складені як позовна заява у справі, так і ухвала суду в тій мірі, яка може забезпечити можливість правильно та у повному обсязі зрозуміти зміст таких документів, з метою реалізації права на захист своїх інтересів.
З метою належного повідомлення відповідача іноземного суб`єкта, про відкриття провадження у справі, а також про місце, дату, час судового засідання та режим в якому можливо прийняту участь в судовому засіданні, задля усунення обставин, які можуть стати підставою для відмови у визнанні та примусовому виконанні рішення іноземного суду (в разі задоволення позову), суд зобов`язує позивача здійснити переклад на англійську мову цю ухвалу та надати до суду належним чином засвідчений переклад для подальшого направлення відповідачу судом.
Згідно з усталеною практикою Верховного Суду обов`язок з перекладу судових документів, які підлягають врученню відповідно до вимог Конвенції покладається на заінтересовану сторону (якою є позивач у справі) (постанова Верховного Суду від 29.07.2019 у справі №910/16503/18, ухвали Верховного Суду від 07.06.2021 у справі №920/368/17, від 28.10.2021 у справі №910/8662/20, від 18.08.2021 у справі №910/727/20).
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб.
28.02.2022, у зв`язку із загрозою життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників суду, керуючись ст. 3 Конституції України, ст. 29 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», рішенням Ради суддів України №9 від 24 лютого 2022 року, враховуючи положення Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, розпоряджень Харківської обласної військової адміністрації, прийнятих відповідно до ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», головою Господарського суду Донецької області прийнятий наказ «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» згідно з яким установлено особливий режим роботи Господарського суду Донецької області в умовах воєнного стану та зокрема запроваджені наступні організаційні заходи:
- тимчасово, до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, в умовах воєнної агресії проти України, обмежити доступ до приміщення суду.
- рекомендувати учасникам судових засідань утриматись від відвідування приміщення суду, свої процесуальні права та обов`язки реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду (inbox@dn.arbitr.gov.ua).
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022 від 17.05.2022 №341/2022, продовжений строк дії воєнного стану в Україні.
Приймаючи вищевикладене, у зв`язку з існуванням реальної загрози життю, здоров`ю та безпеці учасників справ в умовах воєнної агресії проти України, участь в судових засіданнях можлива лише в режимі відеоконференції.
Крім того, на підставі розпорядження голови Господарського суду Донецької області №7-р від 21.02.2022, у зв`язку з недостатніми бюджетними призначеннями на 2022 рік та відсутністю знаків поштової оплати, з метою раціонального і цільового використання наявних Господарському суді Донецької області канцелярських товарів, зупинено з 22.02.2022 прийняття працівниками відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) документів для відправлення за межі суду), вказана ухвала засобами поштового зв`язку надіслана не буде.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі буде надіслана сторонам на електронні адреси, які були зазначені в позовній заяві.
Керуючись ст.ст. 176, 234 Господарського процесуального кодексу України
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження у справі № 905/493/22.
Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 21.07.2022 о 12:00 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Донецької області, зал №304.
Роз`яснити, що учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 №196.
У разі виникнення обставин зумовлених військовою агресією проти України та які об`єктивно унеможливлюють проведення судового засідання у призначений час, судове засідання може бути відкладено.
Учасникам справи надати (підтвердити) електронну адресу (e-mail) на яку судом будуть надсилатись процесуальні документи.
Запропонувати відповідачу подати відзив протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються докази, які підтверджують обставини на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Позивачу в строк до 30.06.2022 надати суду належним чином нотаріально засвідчену копію перекладу ухвали суду про відкриття провадження від 14.06.2022 на англійську мову.
Документи по справі можуть бути надіслані на офіційну електронну адресу суду (inbox@dn.arbitr.gov.ua) або через підсистему «Електронний суд».
Повідомити, що відповідно до ч.8 ст.42 ГПК України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.
Вхід до підсистеми "Електронний суд" - https://id.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Говорун