ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про витребування доказів
06 червня 2022 р. м. Чернівці справа № 824/518/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Анісімова О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Жабокріцької Я.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представників відповідача Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації Гуглея В.В.
представника третьої особи Рендюк Н.В.,
третьої особи - Афанасьєвої С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні під час підготовчого провадження клопотання про витребування доказів, заявлене у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, Міністерства культури та інформаційної політики України, треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування рішень суб`єктів владних повноважень,-
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду позові ОСОБА_1 (далі позивач) просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації щодо невжиття заходів охорони культурної спадщини для припинення будівельних робіт по АДРЕСА_1 , здійснення яких порушує режим збереження історичного середовища в межах комплексної охоронної зони та центрального історичного ареалу міста Чернівці;
- визнати протиправним та скасувати погодження Міністерством культури України від 11.01.2017 робочого проекту «Будівництво житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом по АДРЕСА_1 », замовник ОСОБА_2 .
06.06.2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 подано до суду клопотання про витребування доказів, згідно змісту якого просять зобов`язати Міністерство закордонних справ України (код ЄДРПОУ 00026620, Поштова адреса: 01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1, офіційна електронна адреса zsmfa@mfa.gov.ua) надати наступні документи:
- копії заяви та матеріалів гр. ОСОБА_2 щодо будівництва житлового будинку з приміщеннями торгового призначення та перукарським кабінетом по АДРЕСА_1 , надіслані Міністерством культури України до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО) через Секретаріат Національної комісії у справах ЮНЕСКО при Міністерстві закордонних справ України;
- докази надсилання вищевказаних матеріалів Національною комісією у справах ЮНЕСКО (через її Секретаріат) до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО);
- належним чином засвідчену копію відповіді Комітету всесвітньої спадщини (КВС ЮНЕСКО) з рекомендаціями стосовно зазначеного будівництва, в тому числі, мовою оригіналу.
Клопотання обґрунтоване тим, що ділянка спірного будівництва за адресою АДРЕСА_1 , скасування погодження якого є предметом спору в цій справі, перебуває в межах буферної охоронної зони об`єкту культурної спадщини ЮНЕСКО- Резиденції митрополитів Буковини та Далмації, в безпосередній близькості до нього.
Відповідач, Міністерство культури України (Міністерство культури та інформаційної політики України), у своїх запереченнях проти позову посилається на лист від 25.01.2017 р., яким наче надіслав витяг з історико-містобудівного обґрунтування щодо будівництва по АДРЕСА_1 до Національної комісії України у справах ЮНЕСКО через Секретаріат Національної комісії у справах ЮНЕСКО, який знаходиться при Міністерстві закордонних справ України. Однак, як вбачається з матеріалів справи, в них відсутні не лише докази надіслання Секретаріатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО при МЗС України зазначених вище документів, а й рекомендації Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо відповідності спірного будівництва традиційному історичному середовищу, яке оточує пам`ятку всесвітнього значення - Резиденцію митрополитів Буковини та Далмації.
Отже, сторона позивача має обґрунтований сумнів у тому, що такі матеріали взагалі були надіслані до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та забудовником ОСОБА_2 було отримано позитивні (схвальні) рекомендації даного органу щодо продовження будівельних робіт на ділянці, що знаходиться поблизу пам`ятки всесвітнього значення - Резиденції митрополитів Буковини та Далмації.
У зв`язку із цим, з метою отримання відповідних доказів, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулися до Міністерства закордонних справ України з інформаційним запитом, який було надіслано 10 травня 2022 року електронною поштою на офіційну адресу вищевказаного Міністерства. Однак, станом на 30 травня 2022 року відповідь на цей лист так і не надійшла.
В судовому засіданні представник відповідача Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації Гуглей В.В. щодо задоволення клопотання не заперечував. У свою чергу, представник третьої особи Рендюк Н.В. заперечила щодо задоволення клопотання в частині витребування засвідченої копії відповіді Комітету всесвітньої спадщини (КВС ЮНЕСКО) з рекомендаціями стосовно зазначеного будівництва, в тому числі, мовою оригіналу, з міркувань безпідставності, натомість в іншій частині у задоволенні клопотання не заперечувала.
Відтак, розглянувши вказане клопотання суд зазначає наступне.
У силу вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом. У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (ч. 6-9 ст. 80 КАС України).
У зв`язку із тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не мають змоги самостійно надати суду зазначені вище докази, дослідження яких є обов`язковим у цій справі, суд вважає за необхідним задовольнити клопотання про витребування доказів.
На підставі наведеного та керуючись статтями 72, 77, 80, 241, 243, 248 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про витребування доказів - задовольнити.
2. Витребувати з Міністерства закордонних справ України наступні документи:
- копії заяви та матеріалів ОСОБА_2 щодо будівництва житлового будинку з приміщенням торгового призначення та перукарським кабінетом по АДРЕСА_1 , надіслані Міністерством культури України до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО) через Секретаріат Національної комісії у справах ЮНЕСКО при Міністерстві закордонних справ України;
- докази надсилання вищевказаних матеріалів Національної комісією у справах ЮНЕСКО (через її Секретаріат) до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО);
- належним чином засвідчену копію відповіді Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (КВС ЮНЕСКО) з рекомендаціями стосовно зазначеного будівництва, в тому числі, мовою оригіналу (за наявності).
3. Витребувані документи надіслати на адресу Чернівецькому окружному адміністративному суду протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвалу в повному обсязі складено 06 червня 2022 р.
Суддя О.В. Анісімов