Справа № 727/3/16-к
Провадження № 1-кп/727/122/22
У Х В А Л А
27 травня 2022 року Шевченківський районнийсуд м.Чернівці вскладі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці кримінальне провадження № №12015260000000682 відносно обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, одруженого, з вищою освітою, раніше працюючого на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ДПІ в м.Чернівці ГУ ДФС України в Чернівецькій області, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190; ч.4 ст.27, ч.2 ст.15, ч.4 ст.369 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
27.05.2022року захисник ОСОБА_6 заявила клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності передбаченої ч.1 ст. 190 КК України та закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності. Клопотання мотивоване тим, що на момент розгляду справи в суді минули встановленіст. 49 КК строки давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання свого захисника та просив його задовольнити.
Прокурор не заперечував щодо задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників судового провадження, суд дійшов висновку, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Нормами п. 2 ч. 1ст. 49 КК(в редакції яка діяла станом на день вчинення кримінального правопорушення) передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, і до дня набрання вироком законної сили минули три роки (в редакції яка діяла станом на день вчинення кримінального правопорушення).
Санкцією ч. 1ст. 190 КК України(в редакції яка діяла станом на день вчинення кримінального правопорушення) передбачені покарання у виді: штрафу до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Відповідно до змісту ч. 4ст. 12 КК України(в редакції яка діяла станом на день вчинення кримінального правопорушення) злочин, передбачений ч. 1ст. 190 КК України, є нетяжким.
Пунктом 1 ч. 2ст. 284 КПК Українипередбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
У постанові № 463/5277/16-к від 20 березня 2018 року Верховний Суд наголосив, щост. 49 ККвизначено матеріально-правові підстави та умови длязвільнення відкримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності. Водночас, застосування кримінально-правових норм здійснюється у межах кримінально-процесуальних відносин. Тобто застосування норм матеріального кримінального права можливе лише одночасно із застосуванням норм кримінального процесуального закону. Процесуальні аспекти звільнення від кримінальної відповідальності визначені у ст.ст. 285-289 КПК України. Зокрема, ч. 2ст. 285 КПК Українизобов`язує суд роз`яснити особі, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, право на таке звільнення. А на підставі ч. 4ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Відсутність же клопотання сторін про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, згідно з положеннями ч. 4ст. 286 КПК України, позбавляє суд можливості самостійно ініціювати вирішення відповідного питання.
В рішенні від 22 травня 2018 року у справі № 665/2387/14-к колегія суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду зробила висновок, що процесуально-правовими підставами звільнення від відкримінальної відповідальностіузв`язкуіззакінченням строків давності є:
- притягнення особи як обвинуваченого;
- згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності (статті 284-288 КПК).
Частиною третьоюстатті 285 КПК Українипередбачено, що обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Обвинувальним актом встановлено, що початком перебігу строків давності у цьому кримінальному провадженні в частині висунутого обвинувачення ОСОБА_4 є 02.09.2015 року.
З огляду на зазначене, в даному кримінальному провадженні закінчився трирічний строк давності, передбачений п. 2 ч. 1ст. 49 КК.
Обвинуваченому ОСОБА_4 було роз`ясненні положення ч.3 ст. 285 КПК України та він надав згоду на звільнення від кримінальної відповідальності.
За таких обставин, суд вважає, що клопотання захисника обвинуваченого є обґрунтованим та наявні підстави для закриття провадження в частині обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 190 КК України, у зв`язку з його звільненням від кримінальної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись 284-286,369-372 КПК України, суд -
Ухвалив:
Звільнити обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК України у зв`язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 190 КК України.
Закрити кримінальне провадження № №12015260000000682 в частині обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України у зв`язку з звільненням від кримінальної відповідальності.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: