Справа № 466/525/22
Провадження № 1-кп/466/384/22
У Х В А Л А
20 квітня 2022 року Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого-судді ОСОБА_1
секретаря ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_5 про зміну запобіжного заходу відносно обвинуваченого за ч. 3 ст. 307 КК України ОСОБА_4 ,-
в с т а н о в и в :
В процесі розгляду Шевченківським районним судом м. Львова обвинувального акту в кримінальному провадженні № 12021141380000296 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 307 КК України, від обвинуваченого та його захисника проступило клопотання, в якому вони просять суд змінити щодо обвинуваченого раніше обраний запобіжний захід. Зокрема, просять суму внесеної застави перерахувати на спеціальний рахунок Національного банку України з використанням для потреб Збройних Сил України, а відносно обвинуваченого обрати запобіжний захід у виді особистого зобов`язання. Свої вимоги мотивують тим, що ОСОБА_4 повністю виконує покладені на нього процесуальні обов`язки. Оскільки на даний час в країні оголошено воєнний стан, обвинувачений має бажання приймати участь в обороні України та бажає підтримати Українську Армію матеріально.
В судовому засіданні , підтримавши клопотання , захисник ОСОБА_5 зазначив, що на виконання ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу ним було внесено заставу за обвинуваченого у розмірі 198 480 грн. Вказані кошти йому були перераховані батьками ОСОБА_4 , які проживають за межами України. Сім`я обвинуваченого висловила спільне рішення про те, що кошти, внесені як заставу, слід перерахувати на потреби Армії, у разі зміни запобіжного заходу . Вони усвідомлюють наслідки такого рішення . Вказані позицію підтвердив у судовому засіданні й обвинувачений ОСОБА_4 .
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечила проти задоволення клопотання вказавши про те, що з моменту обрання запобіжного заходу ОСОБА_4 не порушував визначених йому процесуальних обов`язків.
Заслухавши думку учасників судового провадження з приводу заявленого клопотання, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 307 КК України. Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 29.10.2021 щодо ОСОБА_4 було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, строк дії якого було продовжено ухвалою від 21.12.2021 року. На виконання вимог ст. 182,183 КПК України,слідчим суддею було визнано розмір застави, що становив 198 480 грн. Згадана сума була внесена 30.12.21 р. адвокатом ОСОБА_5 на рахунок Держказначейської служби України , в зв`язку з чим ОСОБА_4 було звільнено з Львівської установи виконання покарань ( № 19) . З моменту внесення застави , у відповідності до вимог ст. 194 КПК України , ухвали слідчого судді Шевченківського райсуду м. Львова від 21.12.21 , на ОСОБА_4 були покладені обов`язки : прибувати до слідчого , прокурора та суду на першу вимогу ; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/ або місця роботи ; утримуватись від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну. В подальшому, за клопотанням прокурора, уже в ході судового розгляду справи судом покладались на обвинуваченого аналогічні обов`язки терміном на два місяці, з 31.01.22 .
Під час судового розгляду, згідно вимог установлених ст. 331 КПК України, суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого. В рішенні Європейського суду з прав людини по справі Харченко проти України суд також зауважує, що згідно зі статтею 253 КПК України національний суд, віддаючи особу до суду, зобов`язаний вирішити питання про зміну, скасування чи обрання запобіжного заходу.
Статтею 201 КПК України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений, до якого застосовано запобіжний захід, його захисник, має право подати до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до Вищого антикорупційного суду, клопотання про зміну запобіжного заходу, в тому числі про скасування чи зміну додаткових обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та покладених на нього слідчим суддею, судом, чи про зміну способу їх виконання.
Застава, як запобіжний захід, згідно статті 182 КПК України, полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених ч.ч. 3-4 ст. 183 КПК України. За матеріалами даного судового провадження, обвинувачений ОСОБА_4 , до якого було застосовано запобіжний захід у виді застави, жодного разу не порушував покладених на нього, як ухвалами суду, так і визначених ст. 194 КПК України обов`язків.
Як вбачається зі ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що свідчили б про наявність умислу у обвинуваченого на переховування від суду, впливу на свідків та інших учасників або перешкоджання кримінальному провадженню. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що є підстави для зміни запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 з застави на особисте зобов`язання.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" , Указом Президента Укираїни № 64/2022 , із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
В процесі розгляду клопотання про зміну запобіжного заходу з застави на особисте зобов`язання, як обвинувачений , так і заставодавець, висловили бажання перерахувати кошти у розмірі 198 480 грн., що були внесені у якості застави за обвинуваченого ОСОБА_4 , на спеціальний рахунок Національного банку України з використанням для потреб Збройних Сил України. Враховуючи викладене, вимоги ч. 5 ст. 616 КПК України, виходячи з реалій воєнного часу та необхідності дотримання загальних засад кримінального провадження, суд приходить до висновку, що в цій частині клопотання теж підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 376 КПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Клопотання задовольнити.
Змінити обвинуваченому за ч. 3 ст. 307 КК України ОСОБА_4 запобіжний захід у виді застави на особисте зобов`язання , строком на 2 місяці.
Покласти на обвинуваченого за ч. 3 ст. 307 КК України ОСОБА_4 обов`язки :
- прибувати до прокурора та до Шевченківського районного суду м. Львова на першу вимогу ;
- повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/ або місця роботи ;
- утримуватись від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну.
Кошти у розмірі 198 480 ( сто дев`яносто вісім тисяч чотириста вісімдесят ) грн. , що були внесені 30 грудня 2021 року ОСОБА_5 , як застава за ОСОБА_4 , згідно ухвали слідчого судді від 21.12.2021 по справі № 466/12092/21 , перерахувати на спеціальний рахунок Національного банку України з використанням для потреб Збройних Сил України.
Контроль за виконанням ухвали покласти на процесуального прокурора .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 21 квітня 2022 року.
Суддя ОСОБА_1