УХВАЛА
27 грудня 2022 року
м. Київ
Справа № 917/1216/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду Банаська О. О. - головуючого, Огородніка К. М., Пєскова В. Г.
розглянув без виклику учасників справи заяву представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
про повернення судового збору сплаченого за подання касаційної скарги
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022
у складі колегії суддів: Зубченко І. В. (головуючої), Радіонової О. О., Чернота Л. Ф.
та на рішення Господарського суду Полтавської області від 23.05.2022
у складі судді Безрук Т. М.
у справі за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
1. Акціонерне товариства "Укртрансгаз"
2. Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
про повернення природного газу
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду перебуває справа № 917/1216/21 за касаційними скаргами Акціонерного товариства "Укртрансгаз" та Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 та на рішення Господарського суду Полтавської області від 23.05.2022, в якій об`єднано касаційні скарги в одне касаційне провадження та призначено її до розгляду на 22.12.2022.
09.12.2022 до Верховного Суду від Акціонерного товариства "Укртрансгаз" надійшла заява про повернення судового збору в сумі 317 800,00 грн у зв`язку з внесенням судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Ухвалою Верховного Суду від 22.12.2022 зупинено розгляд заяви Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про повернення судового збору за подання касаційної скарги у справі № 917/1216/21 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 916/288/22 та оприлюднення повного тексту судового рішення ухваленого за результатами такого розгляду.
З огляду на усунення обставин, що викликали зупинення, розгляд заяви Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про повернення судового збору за подання касаційної скарги підлягає поновленню.
Розглянувши заяву Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про повернення судового збору суд дійшов таких висновків.
14.11.2022 Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 та на рішення Господарського суду Полтавської області від 23.05.2022 у справі № 917/1216/21.
Ухвалою Верховного Суду від 18.11.2022 касаційну скаргу залишено без руху з наданням скаржнику строку на усунення її недоліків шляхом надання доказів, що підтверджують сплату судового збору та письмових пояснень в яких чітко зазначити підстави касаційного оскарження.
Так, у зазначеній ухвалі, зокрема зазначено, що за подання касаційної скарги на постанову суду апеляційної інстанції скаржник мав сплатити судовий збір у сумі
1 589 000,00 грн (794 500 грн (судовий збір, сплачений за подання позову до суду першої інстанції) * 200%).
28.11.2022 до Верховного Суду від скаржника надійшла заява про усунення недоліків касаційної скарги, в якій наведені письмові пояснення щодо підстав касаційного оскарження та до якого також долучені докази сплати судового збору в розмірі 1 589 000,00 грн (платіжні доручення від 24.11.2022 № 15256 та № 15255).
У заяві про повернення судового збору в розмірі 317 800,00 грн заявник зазначає, що оскільки касаційна скарга була подана через підсистему "Електронний суд", розмір судового збору за її подання мав бути обрахованих із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження ставки судового збору відповідно до положень частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір".
Щодо вказаних тверджень заявника. суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 123 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому частиною першою цієї статті передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 6 ГПК України у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС).
ЄСІТС відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Згідно із частиною сьомою, абзацами першим та другим частини восьмої статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Разом з цим підпунктом 17 пункту 1 розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України передбачено, що до визначення Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) ЄСІТС такі дії вчиняються в такому порядку: подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі; позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду в день надходження документів; розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (підпункти 17.1 - 17.3).
Абзацами двадцять першим - двадцять третім підпункту 17 пункту 1 розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України визначено, що створення та забезпечення функціонування ЄСІТС здійснюються поетапно.
Окремі підсистеми (модулі) ЄСІТС починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті "Голос України" та на вебпорталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) ЄСІТС. Про початок функціонування ЄСІТС у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів) Вища рада правосуддя публікує оголошення у газеті «Голос України» та на вебпорталі судової влади України.
Оголошення про створення та забезпечення функціонування окремої підсистеми (модуля) ЄСІТС має містити посилання на відповідний підпункт підпункту 17 пункту 1 розділу XI "Перехідні положення" цього Кодексу, який передбачає особливості вчинення тих процесуальних (або інших) дій, порядок вчинення яких зазнає змін після початку функціонування такої підсистеми (модуля).
Законом України від 26.05.2021 № 2147а-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" до статті 4 Закону України "Про судовий збір" включено частину третю, відповідно до якої при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (підпункт "б" підпункту 1 пункту 17 § 1 розділу 4).
Відповідно до правового висновку викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір". При цьому надані Державною судовою адміністрацією України в листі від 29.10.2021 № 10-19326/21 та Вищою радою правосуддя в листі від 30.11.2021 № 28581/0/9-21 роз`яснення щодо того, що вказана норма (частина третя статті 4 Закону України "Про судовий збір") не набрала чинності у порядку, встановленому Законом, не змінюють установленого порядку та умов набрання чинності нормативно-правовим актом.
Таким чином, з урахуванням зазначених положень та висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 16.11.2022 у справі № 916/228/22, а також з огляду на обставини подання Акціонерним товариством "Укртрансгаз" касаційної скарги на постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 та на рішення Господарського суду Полтавської області від 23.05.2022 у справі № 917/1216/21 через підсистему "Електронний суд", розмір судового збору, який підлягав сплаті за звернення до суду касаційної інстанції становить 1 271 200,00 грн ((794 500 грн * 0,8) * 200%). Проте скаржником сплачено судовий збір в розмірі 1 589 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями від 24.11.2022 № 15256 та № 15255.
Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду, зокрема, в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Частиною 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною 1 цієї статті, - повністю.
Згідно з абзацами першим, шостим, сьомим пункту 5 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до головних управлінь Казначейства, Казначейства (у разі сплати судового збору в іноземній валюті) подається копія судового рішення, засвідчена належним чином. Копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається платником до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
У зв`язку з викладеним, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновку, що оскільки Акціонерним товариством "Укртрансгаз" за подання касаційної скарги сплачено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено Законом, заява про повернення Акціонерному товариству "Укртрансгаз" судового збору підлягає задоволенню, а внесений у більшому розмірі судовий збір у сумі 317 800,00 грн підлягає поверненню.
Керуючись статтями 123, 234, 235, 314, 326 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду
УХВАЛИВ:
1. Поновити розгляд заяви Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про повернення судового збору, сплаченого у більшому розмірі.
2. Заяву Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про повернення судового збору, сплаченого у більшому розмірі задовольнити.
3. Повернути Акціонерному товариству "Укртрансгаз" (вул. Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021, ідентифікаційний код - 30019801) судовий збір в розмірі 317 800,00 грн (триста сімнадцять тисяч вісімсот гривень 00 коп), сплачений згідно з платіжним дорученням від 24.11.2022 № 15256.
4. Засвідчена належним чином копія цієї ухвали, є підставою для повернення Акціонерному товариству "Укртрансгаз" сплаченого судового збору в розмірі 317 800,00 грн.
5. Засвідчену належним чином копію цієї ухвали разом з доданою до заяви копією платіжного доручення від 24.11.2022 № 15256 надіслати заявнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Головуючий О. О. Банасько
Судді К. М. Огороднік
В. Г. Пєсков