Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2781/15-к
Провадження №: 1-кп/332/10/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2018 р. м.Запоріжжя
Заводський районний суду м.Запоріжжя у складі:
головуючогосудді: ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
з участю прокурора: ОСОБА_3
з участю обвинуваченого: ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Заводського районного суду м.Запоріжжя кримінальне провадження відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Шетово м.Антрацид Луганської області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4ст.296 КК України, суд,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що 23 вересня 2002 року, приблизно о 19-00 годині, він, маючи умисел на грубе порушення громадського порядку, з особливою зухвалістю, з мотивів явної неповаги до суспільства, прибув до торгового кіоску, розташованого біля будинку №2 по вулиці Євпаторійська у м.Запоріжжі, де знаходились свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , та діючи з хуліганських спонукань, грубо порушуючи громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, з особливою зухвалістю, застосовуючи предмет, заздалегідь заготовлений для нанесення тілесних ушкоджень, кинув вибуховий пристрій, який вибухнув.
Такі дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.4ст.296 КК України, хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю, вчинене із застосуванням предмета, заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень.
Прокурор звернувся до суду з клопотанням, в якому просить звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставіст.49 КК України. Клопотання мотивує тим, що подія,мала місце більше ніж 15 років назад.
Обвинувачений в судовому засідання вину у пред`явленому обвинуваченні не визнав, разом із тим підтримав клопотання прокурора та не заперечував проти звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.4 ст.296КК України з нереабілітуючих підстав та закриття кримінальної справи, на підставіст.49КК України.
Захисник не заперечував проти задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 у зв`язку із закінченням строків давності.
Судом, з метою забезпечення істинності та добровільності позиції підозрюваного, роз`яснено йому, що суд, за наявності підстав, передбачених ч.1ст.49 КК України, може закрити кримінальне провадження у зв`язку із закінченням строків давності та звільнити особу від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, оскільки звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності не має реабілітуючого характеру і означає визнання факту вчинення особою кримінального правопорушення, закон надає їй право заперечувати проти закриття провадження, і в такому разі судовий розгляд продовжується у загальному порядку.
Підозрюваний заявив суду, що зміст правових наслідків закриття провадження з нереабілітуючих підстав йому цілком зрозумілий та не заперечує проти закриття провадження з відповідних підстав.
З`ясувавши позицію обвинуваченого та впевнившись у його добровільності та усвідомленні наслідків закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, вислухавши думку прокурора та захисника, які не заперечували проти звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності та закриття кримінального провадження, суд вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідност. 49 КК Україниособа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі; п`ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості; десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п`ятнадцять років.
Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-1, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першійстатті 442 цього Кодексу.
Відповідно дост. 285 КПК Україниособа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення.
Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Згідно з ч. 4ст. 286 КПК Україниякщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч. 1, 2, 3ст. 288КПК Українирозгляд клопотання прокурора здійснюється у присутності сторін кримінального провадження в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, із особливостями, встановленими цією статтею.
Відповідно до п.8постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності»особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності заст.49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченогоч.4 ст. 296 КК України, яке згідност.12 КК Україниє тяжким злочином за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі до 7 років.
Як встановлено судом з обвинувального акту, дії підозрюваного ОСОБА_4 вчинені в вересні 2002 року охоплені диспозицією ч.4ст.296 КК України.
Таким чином, із урахуванням положень п.4 ч.1ст.49 КК Українистроки давності притягнення підозрюваного до кримінальної відповідальності за ч.4ст.296 КК Українизакінчилися .
Судом належним чином роз`яснені підозрюваному підстави та наслідки закриття провадження у зв`язку зі звільненням від кримінальної відповідальності за закінченням строку давності, і останній не заперечував проти закриття провадження з відповідних підстав.
Суд приходить до висновку про те, що підозрюваний, розуміючи зміст процесуальних дій, що відбувались під час судового засідання, маючи безумовне та гарантоване законодавством право на судовий розгляд провадження та перевірку судом обґрунтованості обвинувачення у вчиненні ним злочинів, таким правом не скористався та не заперечував проти закриття провадження за нереабілітуючих підстав.
Приймаючи до уваги, що з часу вчинення підозрюваним кримінального правопорушення і по день розгляду справи минуло більше 15 років, в матеріалах справи відсутні будь-які дані про скоєння ним нових злочинів, суд вважає, що під час судового засідання встановлено наявність законних підстав для закриття провадження зі звільненням підозрюваного від кримінальної відповідальності за закінченням строку давності.
Також, як зазначено у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 (справа № 462/2762/14, провадження № 51-1241км18), що за змістомстатей 284 - 288 КПКпідставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Отже, наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, як обов`язкової умови такого звільнення кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Враховуючи викладене, що з дня вчинення даного кримінального правопорушення минуло понад п`ятнадцять років, підозрюваному відомі підстави звільнення від кримінальної відповідальності та їх наслідки, він надав згоду на таке звільнення, суд вважає необхідним звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим кримінальне провадження підлягає закриттю.
На підставіст.49 ч.1 п.4 КК України, керуючись ст.ст.284,314-316,369,372 КПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.4ст.296 КК Українина підставі п.4 ч.1ст.49 КК Україниу зв`язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченогоч.4ст.296КК України закрити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Запорізького Апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1